Oldalak

2018. április 30., hétfő

Virágos Magyarország

A Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Környezetszépítő Verseny Szervező Bizottsága immár 25. alkalommal indítja útjára hazánk egyik legnépszerűbb mozgalmát, amelyre május 31-ig nevezhetnek a települések. A Virágos Magyarország mozgalom azért is különleges, mert képes megmutatni a közösségek valódi erejét: a versenyen induló falvak és városok nagyban támaszkodnak a helyi közösségekre, akik saját forrásból szépítik és gondozzák környezetüket.
További információk és teljes versenykiírás a viragosmagyarorszag.hu-n.

Szentlőrinci Gazdanapok

Idén 25. alkalommal rendezik meg a Szentlőrinci Gazdanapokat,
 a szervezők továbbra is várják a kiállítói jelentkezéseket.

További információ: bmvk-gazdanapok.hu

A sertéshúsfogyasztás alakulása

Nagyításhoz kattintson a képre

2018. április 29., vasárnap

GAZDÁLKODÁS...

FEJEZETEK

Az infláció alakulása

Nagyításhoz kattintson a képre

T A L L Ó Z Ó...

Makroelem pótlása lombon keresztül

A talajtulajdonságoktól és környezeti adottságoktól függően számos esetben még a legprecízebb trágyázás sem biztosítja növényeink optimális tápanyag-ellátottságát a vegetációs idő során. Erre nyújt megoldást a lombtrágyázás, amely napjainkra a termesztéstechnológia nélkülözhetetlen elemévé vált. Lombtrágyázás során kijuttathatunk makro-, mezo- vagy mikroelemeket is. Szakértőket kérdeztünk arról, mi a véleményük a makroelemek levélen keresztüli pótlásának hatásairól, eredményességéről kertészeti és szántóföldi kultúrákban.
Makroelem pótlása lombon keresztül - Agro Napló - A mezőgazdasági hírportál:

Kihajtási Ünnep 2018 Hortobágy

A néphagyomány az igazi tavasz kezdetét mindig is Szent György napjától, április 24-től számította. Az állattenyésztéssel foglalkozó népek körében, az időjárástól és a legelők állapotától függően ez idő tájt hajtották ki a jószágokat a téli szálláshelyekről, ekkor történt a pásztorok, béresek megfogadása, vagy a juhbemérés, bár más nevezetes napok is ismertek voltak, mint pl. zöldcsütörtök, vagy nagypéntek.

Ökoturisztikai pályázat

A Föld napja alkalmából új pályázatot indított a Földművelésügyi Minisztérium és a Magyar Turisztikai Ügynökség, amelyre május 31-ig több kategóriában várják az ökoturisztikai élményeket kínáló szervezetek, vállalkozások nevezését.
A pályázati felhívás és a pályázati adatlapok a Magyar Turisztikai Ügynökség honlapján érhetők el.

Aktuális a 2012. évi fiatalgazda-támogatás kifizetése

A támogatási összeg  fennmaradó 10 százalékára vonatkozó kifizetés igénylés feltételeit és a szükséges formanyomtatványokat a 24/2018. (IV. 19.) kincstári közlemény tartalmazza.
A kifizetési kérelem benyújtására évente május 1. és 31. között, de legkésőbb a működtetési időszak 5. évét követő évben megnyíló kifizetési időszak végéig van lehetőség. A részletes információk a közleményben olvashatók.

Frissült a Zöldítés c. kézikönyv

A Zöldítés című gazdálkodói kézikönyv 2018-as, aktualizált változatának célja, hogy a legapróbb részletekig segítse a gazdálkodókat a követelmények betartásában.
Fontos tudni, hogy zöldítési támogatást csak az egységes területalapú (SAPS) támogatással érintett területek után lehet kérni. A zöldítés támogatásának összege cca. 81 euró, azaz mintegy 25 000 forint hektáronként, amely éves kifizetésű, vissza nem térítendő támogatás.
A gazdálkodói kézikönyv innen letölthető. (F: nak.hu)

Magyarok Kenyere

A tegnap Esztergomban megtartott hagyományos búzaszentelő ünnepséggel és szentmisével hivatalosan is megkezdődött a 2018-as Magyarok Kenyere program. A program keretében a kamara búzaadományokat gyűjt, és az ebből őrölt lisztet eljuttatja a szociálisan rászoruló, hátrányos helyzetű gyerekeket gondozó magyarországi és határon túli szervezeteknek és intézményeknek.
A 2017-es Magyarok Kenyere programban több mint 3900 magyarországi és határon túli magyar gazda mintegy 600 tonna búzát gyűjtött.

2018. április 27., péntek

Pápai Agrárexpo

A résztvevők üzleti és piaci információkat, szakpolitikai és gyakorlati tapasztalatokat kaphatnak egy helyen, első kézből az ágazat legkiválóbb szakembereitől, vállalatvezetőitől, vállalkozóitól és a gazdálkodóktól.

2018. május 25. Pápai Agrárexpo (Pápa, Városi Sportcsarnok) 

Részletes programot itttudja megtekinteni. Bővebb információ.

Kullacsveszély

Nagyításhoz kattintson a képre

Sertéspestis


Az őstermelői értékesítésről...

A hatóság tapasztalatai szerint az őstermelők nincsenek kellő mértékig tisztában a rájuk vonatkozó szabályokkal és kötelezettségekkel, különösen a két-három éve bevezetett előírásokat nem ismerik, illetve nem tartják be. A súlyos visszaéléseken kívül nagyon gyakori jogszabálysértés, hogy a kötelező tájékoztató táblákat nem helyezik ki, továbbá a kötelezően vezetendő értékesítési betétlapokat nem töltik ki.
Az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos visszaélések bejelenthetők a Nébih ZöldSzámán (06-80/263-244), e-mailben: alostermelo@nebih.gov.hu, ugyfelszolgalat@nebih.gov.hu vagy a Nébih Navigátor alkalmazáson keresztül.

Food Truck Show

Ilyen is van – országjáró Street Food Konvoj. A csapat áprilistól 27-től szeptemberig 7-ig 14 városba gurul el, Soprontól Pécsen át Nyíregyházáig szinte minden megyét érintve. Az országjáró Street Food Konvoj két éve indult először útjára, hogy minél több városban megmutassa, milyen a minőségi utcai gyorsétkezés.

2018. április 26., csütörtök

A Nébih országosan ellenőrzi a permetezést

A házi méhek és a vadon élő beporzók védelmében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tavasszal országszerte kiemelten ellenőrzi a növénytermesztők növényvédelmi tevékenységét, különösen a méhmérgezések szempontjából kockázatosnak ítélt gyümölcsösökben - tette közzé a hivatal. Amennyiben az ellenőrzések nyomán a hatóságok jogsértést tárnak fel, növényvédelmi bírság szabható ki, amelynek összege – a jogsértés természetétől és súlyosságától függően – 15 ezer forinttól 150 millió forintig terjedhet.

Tájékoztató a sertéstartók részére

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatót készített a sertéstartók részére az idehaza is felbukkant afrikai sertéspestis kapcsán hozott intézkedésekről és az esetleges teendőkről.
A járványvédelmi szabályokat és az állategészségügyi jogszabályokat minden gazdálkodónak és szakembernek be kell tartania! 
A részletes tájékoztató ITT található.

T A L L Ó Z Ó...

A klímaváltozás és az erdők kapcsolata

Magyarország területének nagy része az erdősztyepp klímába esik, ami erdészeti célra a legkevésbé hasznosítható. Ezzel szemben domb- hegyvidékeink kedvezőek számos fafaj számára. Az éghajlat egy változékony rendszer, amihez az erdőtelepítésekkel nehéz alkalmazkodni, hiszen nem látunk évtizedekre előre. Őshonos fajokkal nagyobb biztonsággal érhetünk el tartós eredményt.

A vadkárról...

Tavasszal a vadkár elleni védelem kiépítése minden mezőgazdász számára valódi rémálom, hiszen mindez rengeteg időbe és pénzbe is kerül. A Vadalarm csapata azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a gazdák életét kizárólag saját fejlesztésű technológiai megoldásokkal tegye könnyebbé. Ennek egy új állomásához érkeztünk a Vadalarm Területtervező tavaszi bemutatásával. Mostantól ugyanis a vadalarm.hu weboldalon Ön is egy szempillantás alatt tervezheti meg területei villanypásztoros vagy vadriasztós védelmét.

Őstermelők értékesítési szabályai

„Mezőgazdasági őstermelőknek az értékesítés szabályairól” címmel jelent meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új, kisméretű tájékoztató füzete.  
A tájékoztató füzet ide kattintva letölthető.

Munkaerő-monitorozó rendszer

Jó néhány hazai kertészetben működik már a magyar fejlesztésű munkaerő-monitorozó rendszer, a közelmúltban megjelent mobiltelefonos változata pedig várhatóan még nagyobb lökést ad a terjedésének. A terminálos rendszer továbbfejlesztésével már a dolgozók növényházakon kívüli munkáját is nyomon követhetjük, sőt a károsítók észlelésének jelzésére is van lehetőség. A Gremon munkaregisztrációs rendszert szerte a világban használják.

Termelői piacok

A termelői piacokon mindenki csak a saját maga által termelt, előállított árut értékesítheti, és egyre több vásárló keresi ezt a közvetlen értékesítési formát. Már 260 termelői piac működik az országban.
A NAK internetes országos Piackereső szolgáltatása segíti mind a fogyasztókat, mind a termelőket, akik akár a hozzájuk legközelebbi piaccal kapcsolatos információkat, akár egy-egy termelő vagy termékeinek adatait is megtalálhatják a felületen. Aki igénybe szeretné venni ezt a lehetőséget, az – az ide kattintva megtalálható nyomtatvány kitöltésével – a lakhelye szerinti NAK megyei igazgatósággal, illetve a kamara megyei vidékfejlesztési referensével veheti fel a kapcsolatot.

Gépmajális...

Nagyításhoz kattintson a képre

2018. április 25., szerda

Kertészeknek ajánlott...

Pihenés a sikerért...

Nagyításhoz kattintson a képre

Pálinka Országkóstoló

A Nemzeti Pálinkakiválóság Program 2014-ben indult. Idén a szaktárca  és a Pálinka Nemzeti Tanács közös szervezésében, a Pálinka Országkóstoló keretében, 2018. június 4-e és 6-a között  választják ki az év pálinkakiválóságait. A kiválasztott tételekről részletes leírás és ajánlás jelenik meg a Pálinkakiválóságok Könyvében és a palinka.gov.hu oldalon.
A rendezők 2018. május 10-ig várják a tételeket, a nevezésről az eredetvedelem.kormany.hu oldalon találnak bővebb információt.

Kiskertpiac

Nagyításhoz kattintson a képre

Gomba, rovar, gyomnövény? Ismerje meg őket!

Tisztelt Gazdálkodó!

Az AgrárUnió mezőgazdasági magazin és portál KárKép® néven elindította gazdálkodóknak szóló új, növényvédelmi témájú weboldalát (www.karkep.hu). Kialakításával célunk, hogy a növényvédelemmel foglalkozó szakemberek és gazdálkodók egyaránt könnyen hozzáférjenek mindazokhoz az információkhoz, amelyek munkájukhoz szükségesek. Célunk, hogy gazdag képi anyag felhasználásával, a kérdést gyakorlatias módon megközelítve, közérthetően mutassuk be a termesztett növények károsítóit, a jelentkező élettani jelenségeket, ezzel segítve a gazdálkodókat a problémák korai felismerésében, így a magasabb termésszint és jövedelem elérésében. Ennek biztosítására a weboldal függetlenül, szigorú szakmai szempontok alapján működne.

A KárKép® jelenleg is fejlesztés alatt áll. Újabb információkkal, újabb szántóföldi növényekkel, azok károsítóival, az azok elleni védekezési módszerekkel, gyakorlati tapasztalatokkal bővül folyamatosan. A fejlesztéseknek köszönhetően rövidesen lehetőség nyílik arra is, hogy észrevételeiket, javaslataikat, vagy a mindennapi munkájukban szerzett tapasztalataikat elküldhessék számunkra. Kérjük, visszajelzéseikkel, kérdéseikkel forduljanak hozzánk bizalommal, és teszteljék a most ingyenes elérhető KárKép® oldalunkat!

Ez úton is deklarálni szeretnénk, hogy nem célunk sem a növényvédő mérnökök, sem a növényvédelemmel kapcsolatban álló szaktanácsadók munkájának átvétele, érdekeiknek csorbítása, éppen ellenkezőleg, minden rendelkezésünkre álló eszközzel igyekszünk segíteni munkájukat és kiemelni annak fontosságát. Ezért lehetőséget adunk a KárKép® oldalon arra is, hogy a szakmérnökök, illetve szaktanácsadók szolgáltatásaikat ingyen hirdethessék.


Nemes Gyöngyi
AgrárUnió főszerkesztője, tulajdonosa

Jégkármérséklő rendszer

2018. május 1-től a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elindítja az Európában első, teljes országot lefedő jégkármérséklő rendszerét. Ezzel csak a mezőgazdaságban közel 50 milliárd forint termelési értéket fogunk megmenteni, úgy, hogy mindez egy forint plusz befizetést sem igényel a gazdák részéről, hiszen a fenntartást a kárenyhítési alapba befizetett összeg fedezi majd. Ráadásul ez a teljes lakosság számára is hasznos lesz. További információ: http://bit.ly/NAK-JEGER

Élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallásokról...

A 2018. évi díjbevallások benyújtására április 25-től van lehetőségük az élelmiszerlánc szereplőinek. A kötelezettség teljesítésének határideje 2018. május 31. A Hivatal (Nébih) honlapján, a korábban megszokotthoz képest új helyen, az Ügyfélprofil menüpontban tehetnek eleget  az élelmiszerlánc-felügyeleti díj befizetésének a felhasználók.

Öntözési engedélyezés...

Egynyári öntözésre csak vízjogi üzemeltetési engedélyt kell kérni, létesítési engedélyt nem! Ugyanazon termőterületre azonban az egynyári öntözésre vízjogi üzemeltetési engedélyt csak 5 évente lehet kérni. Egynyári öntözésnek nevezzük, azt az öntözést, amely egy öntözési idényben, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, maximum 120 mm/ha (1200 köbméter/hektár) öntözővíz kijuttatunk ki a termőterületre, amely terület azonban nem haladhatja meg a 100 hektárt. 
Vonatkozó jogszabály:
  • a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet 3. számú melléklet VII. szakasza, valamint
  • a talajvédelmi terv készítésének részletes szabályairól szóló 90/2008. (VII. 18.) FVM rendelet 3. számú mellékletének 3.3. pontja

Szaktanácsadói konferencia

Az IALB-EUFRAS nemzetközi szaktanácsadói konferencia 2018. június 17-21. között kerül megrendezésre Mosonmagyaróváron. A rendezvényen 350-400 hazai és külföldi szaktanácsadó, vidékfejlesztési és agrárszakember, döntéshozó részvétele várható.                                                                                      További információ:
http://ialb-eufras-2018.org/hu/

Makroelem pótlása lombon keresztül

A talajtulajdonságoktól és környezeti adottságoktól függően számos esetben még a legprecízebb trágyázás sem biztosítja növényeink optimális tápanyag-ellátottságát a vegetációs idő során. Erre nyújt megoldást a lombtrágyázás, amely napjainkra a termesztéstechnológia nélkülözhetetlen elemévé vált. Lombtrágyázás során kijuttathatunk makro-, mezo- vagy mikroelemeket is. Szakértőket kérdeztünk arról, mi a véleményük a makroelemek levélen keresztüli pótlásának hatásairól, eredményességéről kertészeti és szántóföldi kultúrákban.
Makroelem pótlása lombon keresztül - Agro Napló - A mezőgazdasági hírportál:

2018. április 24., kedd

Őstermelők járulékfizetési kötelezettsége

A NAV az őstermelők járulékfizetési kötelezettségével kapcsolatos ismertetőt tett közzé. 

1. Mezőgazdasági őstermelőnek minősülők-e akkor, ha van érvényes őstermelői igazolványom, de az értékesítési betétlap már nem érvényes?
A mezőgazdasági őstermelői igazolvány akkor érvényes, ha az igazolvány és a hozzá tartozó értékesítési betétlap egyidejűleg hatályos, azaz, ha az értékesítési betétlap érvényesítése nem történik meg, akkor az érintett személy a társadalombiztosítás rendszerében nem minősül mezőgazdasági őstermelőnek.
Fontos, hogy amennyiben a mezőgazdasági őstermelő hatályos igazolvánnyal rendelkezik, akkor az értékesítési betétlap
a) az adóév első napjától hatályos, ha azt az adóév március 20. napjáig,
b) a kiállítás napjától hatályos, ha az a) pontban említett időpontot követően
kérelmezi.
Tehát abban az esetben, ha a mezőgazdasági őstermelő értékesítési betétlapja az adott év végén lejárt és annak az adóévre történő kiadását adott év március 20. napjáig kérelmezi, akkor a mezőgazdasági őstermelői státusza folyamatosan áll fenn.
Ezzel ellentétben, ha az értékesítési betétlap adóévre történő kiadását csak adott év március 20-a után kérelmezi a természetes személy, akkor adott év január 1-jétől az értékesítési betétlap kiadásának időpontjáig nem minősül mezőgazdasági őstermelőnek.
2. Biztosított őstermelőnek minősül-e a nappali tagozatos tanuló vagy hallgató?
A nagykorú nappali tagozatos tanuló, illetve hallgató – feltéve, hogy máshol nem áll munkaviszonyban (nem egyéni vagy társas vállalkozó), és tanulószerződéssel sem rendelkezik – biztosított őstermelőnek minősül. A kiskorú nappali tagozatos tanuló csak akkor minősül biztosított őstermelőnek, ha az őstermelői tevékenységet egyedül folytatja (nem szerepel közös őstermelői igazolványon vagy családi gazdaságnak nem tagja).
3. Biztosított őstermelőnek minősül-e az az őstermelő, aki a munkaviszonya megtartása mellett, fizetés nélküli szabadsága alatt kap GYED vagy GYES ellátást, és az őstermelői tevékenységet személyesen is folytatja?
A GYED és GYES ellátásra tekintettel engedélyezett fizetés nélküli szabadság ideje alatt az érintett személy munkaviszonyában biztosítottnak minősül.
Ez azt eredményezi, hogy mezőgazdasági őstermelőként a szóban forgó személy nem válik biztosítottá és ebben a tekintetben nincs jelentősége annak, hogy őstermelőként a tevékenységét folytatja-e, vagy sem.
4. Milyen esetekben minősül a mezőgazdasági őstermelő biztosítottnak, ha egyidejűleg GYED, vagy GYES ellátásban részesül?
Azokban az esetekben válik a természetes személy mezőgazdasági őstermelőként biztosítottá az említett ellátások folyósításának időtartama alatt, ha a  GYED ellátásra való jogosultságot a felsőoktatási intézménnyel fennálló hallgatói jogviszony alapozta meg vagy a GYES ellátásra való jogosultságot alanyi jogon állapították meg.
5. Kell-e annak a biztosított őstermelőnek járulék bevallást adnia, akinek a megelőző évben őstermelői tevékenységből bevétele nem származott?
Ha a természetes személy a tárgyévet megelőző évben őstermelőként bevételt nem szerzett és a tárgyévben nem minősül tevékenységet kezdő mezőgazdasági őstermelőnek, akkor a tárgyévben nem kell járulékbevallást adnia. Ez alól kivételt jelent, ha a mezőgazdasági őstermelő magasabb összegű járulékalapot választott, mert ebben az esetben a járulék bevallásokat be kell nyújtani.
6. Magasabb összegű járulékalapot mikor választhat a biztosított őstermelő?
A magasabb összegű járulékalapot nem csak az első negyedévi bevallásban lehet választani, erre a módosításra év közben (II-IV. negyedévi bevallásokban) is lehetőség van. A választás a tárgynegyedévi és az év hátralévő részében beadandó további negyedévi bevallásokra vonatkozik. A magasabb összegű járulékra vonatkozó döntést nem lehet módosítani, visszavonni, ez a nyilatkozata az adóévre szól. Az év közben biztosítottá váló őstermelő a magasabb járulékalapra vonatkozó választását az általa első ízben benyújtott járulék bevallásában teheti meg, ebben az esetben a választása a biztosítási jogviszony első napjától az adóév végéig szól.
7. Lehet-e érvényesíteni a családi járulék-kedvezményt annak az őstermelőnek, akinek az adott negyedévben személyi jövedelemadó alapjául szolgáló jövedelme nem keletkezett?
Igen. A mezőgazdasági őstermelők nem a tárgyévben megszerzett bevételük alapján fizetik meg a járulékaikat, ezért a tárgyévben megszerzett bevételnek (jövedelemnek) a családi járulékkedvezmény érvényesíthetősége tekintetében nincs jelentősége.
Abban az esetben, ha a mezőgazdasági őstermelőnek járulékfizetési kötelezettsége van, akkor - az egyéb feltételek fennállása esetén - nincs akadálya a családi járulékkedvezmény érvényesítésének.
8. Özvegyi nyugdíj mellett folytatott mezőgazdasági őstermelői tevékenység után kell-e járulékot fizetni?
Az özvegyi nyugdíjban részesülő őstermelő esetében kell vizsgálni azt, hogy a reá irányadó korhatárt betöltötte-e, esetében a korhatár betöltése a feltétele annak, hogy őstermelőként mentesüljön a biztosítási és járulékfizetési kötelezettség alól.
Forrás: agrotrend.hu / NAV

Kihajtási Ünnep 2018 Hortobágy

A néphagyomány az igazi tavasz kezdetét mindig is Szent György napjától, április 24-től számította. Az állattenyésztéssel foglalkozó népek körében, az időjárástól és a legelők állapotától függően ez idő tájt hajtották ki a jószágokat a téli szálláshelyekről, ekkor történt a pásztorok, béresek megfogadása, vagy a juhbemérés, bár más nevezetes napok is ismertek voltak, mint pl. zöldcsütörtök, vagy nagypéntek.

A gépi bérmunkák ára

Sok múlik azon, mennyire terheli meg az eszközt az igénybevétel
Az agrárszektorban alkalmazott árakat ketté kell bontani gépi bérmunkára és élő erős idénymunkákra. Általában hektáronkénti tarifát alkalmaznak, de nem szokatlan az órabérben történő megállapodás sem. Most a gépi bérmunkák árait tekintjük át.
Amennyiben csak egy vállalkozó végez egy adott településen gépi bérmunkát, akkor közepes árat ad meg. Mivel nincs versenytársa, az az érdeke, hogy minél több munkát végezzen el. Amennyiben nagyvállalkozókra bízzák a feladatot, akkor ez a jelenség vagy lenyomja, vagy felviszi az árakat, mert szintén mindenki profitot akar és meg szeretne élni.

Szántás, lazítás, marózás

Felmérések szerint a nagyvállalkozók 250-300 lóerős traktorokkal 20 000 forint körüli áron végzik a talajmunkákat. A komplett szántás minimum 15 ezer forint, de lehet akár 25 ezer forint is. 100 lóerős traktorral 19 ezer forint, 150–200 lóerős géppel pedig 22 ezer forint lehet hektáronként 
a talajművelés, ezen belül a mélyszántás.
A gazdák szerint 60 centiméter valós mélységű lazítást – talajtípustól fűggően – 30–45 ezer forintért végeznek hektáronként. 55 centiméteres mélységű talajlazítás, szőlőtelepítés előtti talajlazítás ára körülbelül 60 ezer forint, baráti áron ennek a fele, körülbelül 35 ezer forint hektáronként, 180 lőerős géppel.
Vannak, akik a mély fekvésű területeket szántás után tárcsázzák, talajmarózzák. 
A gyepes terület marózása nagyon drága, sokan nem is vállalják el bérmunkában, mert a traktoron bármilyen alkatrész gyorsan tönkremehet.
A japán kistraktort üzemeltető vállalkozók előnyben vannak, mert a géppel ők tudják a leghatékonyabban marózni a szántóföldet. Csak művelt földet szoktak marózni. Amennyiben egy gazda meg akarja műveltetni a területét, akkor először gyepfeltörésre van szükség. Sokan gondolják úgy, hogy meg tudják takarítani a szántás költségeit, azonban ez koránt sincs így. Vannak, akik előre kérik 
a fizetséget letétbe, mert ha eltörik valamelyik alkatrész, azt a vállalkozónak pó--tolnia kell.
Kéthektáros legelő (gyep) talajmarózásáért – 15-20 cm kaszált tarlónál, egyenetlen talajfelszín esetén – 8000 és 12 000 forint közötti összeget el lehet kérni. Az ár attól is függ, hogy milyen minőségű úton lehet a munkavégzés területére eljutni.

Szántás, kaszálás

Zabtarló leszántásáért nettó kétezer forintot is lehet kérni hektáronként. Mag-ágykészítős vetőgéppel vetés 6000 forint hektáronként, a kaszálást 8000 fo--rintért végzik, s valamennyi árhoz hozzá kell számítani a 27 százalék áfát is.
Egy gazdálkodói fórumon, a hozzászólások között találtam egy érdekes beszámolót, amely szinte a napi árakat tükrözi: 
1 sor tárcsázás 8 ezer forint/hektár, 2 má--zsa komplex műtrágya kiszórása körülbelül 8 ezer forint hektáronként. A vetőmag elvetése 26 ezer forint egy hektárra vetítve, ennek kiszórása 8 ezer forint plusz áfa. 2 mázsa nitrogén 12 ezer forint egy hektárra, a kiszórása pedig 3 ezer forint hektáronként.

Gyomirtás, trágyázás

A gyomirtó 5 ezer forintba kerül egy hektárra, kiszórása nagyjából 4 ezer forint. 1 mázsa nitrogén hektáronként 6 ezer forintba kerül, míg a kiszórása 3 ezer forint/hektár. Gabonaféléknél, szántóföldi növényeknél nagyon fontos a gombaölő szer, amely körülbelül 10 ezer forintba kerül, kiszórása 4 ezer forint hektáronként. Az aratás 20 ezer forint hektáronként, 
a beszállítás 3 ezer forint mázsánként. A tisztítás 1200 forint, a tarlóhántás 8 ezer forint hektáronként. Valamennyi árhoz hozzá kell még számítani a 27 százalék áfát, amely alaposan megdobja a bérmunka díját.


Árbefolyásoló 
tényezők

A gépeknek jó karban kell lenniük, és a munkálatok elvégzéséhez nagy teljesítményű motor szükséges. Amikor magasabb árat kérnek a munkájukért a földet géppel bérben megművelők, akkor azt is meg kell vizsgálnunk, hogy a munka során milyen gyorsan kopik a munkagép, milyen csavarok, alkatrészek, mennek tönkre és kellenek a talajműveléshez. A bérmunkát végző vállalkozók a munkadíjba belekalkulálják, mennyi gázolaj, kenőolaj fogy a munkafolyamat során. 
A munkagépekhez kell kopóalkatrész, gumi, festék, zsír stb.
Az árak természetesen havonta, valamint az időjárástól, de akár napszaktól függően is változhatnak. Az árról mindig lehet megállapodást kötni, lehet akár alkudni, hogy olcsóbban végezzék el 
a gazdának a munkát.
A gépi bérmunkák rendkívül költségigényesek, az árak hektáronként vagy mázsánként változhatnak, és függnek az alkalmazott gépek műszaki jellemzőitől is. (F. agrárunió.hu)

2018. április 23., hétfő

Pályázat állatmenhelyek korszerűsítésére

A Földművelésügyi Minisztérium ezúton hirdeti meg az állatmenhelyek, valamint ebrendészeti telepek korszerűsítését célzó 2018. évi pályázatokat. Támogatási igényt civil szervezetek (egyesületek vagy alapítványok) és települési önkormányzatok nyújthatnak be az állatvédelem területén végzett hasznos tevékenységük megvalósítását elősegítő pályázatra.  
 A pályázatokat 2018. május 31-ig, kizárólag postai úton lehet beadni.

Ökoturisztikai pályázat

A Föld napja alkalmából új pályázatot indított a Földművelésügyi Minisztérium és a Magyar Turisztikai Ügynökség, amelyre május 31-ig több kategóriában várják az ökoturisztikai élményeket kínáló szervezetek, vállalkozások nevezését.
A pályázati felhívás és a pályázati adatlapok a Magyar Turisztikai Ügynökség honlapján érhetők el.

Aktuális a 2012. évi fiatalgazda-támogatás kifizetése

A támogatási összeg  fennmaradó 10 százalékára vonatkozó kifizetés igénylés feltételeit és a szükséges formanyomtatványokat a 24/2018. (IV. 19.) kincstári közlemény tartalmazza.
A kifizetési kérelem benyújtására évente május 1. és 31. között, de legkésőbb a működtetési időszak 5. évét követő évben megnyíló kifizetési időszak végéig van lehetőség. A részletes információk a közleményben olvashatók.

A terményárak alakulása

Nagyításhoz kattintson a képre 
(f: agroinform.hu)

Növényvédelmi felhívás

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 
2018. évi 6. felhívás
Néhány napja egy melegrekord is megdőlt és eddig csapadékban sem volt hiány. Érthető, hogy most hirtelen beindultak a növények. A kajszi és a mandula sziromhullása után most egyszerre virágzó őszibarack, cseresznye, meggy, körte és almafákat is látok a kertekben. A károsítók is feléledtek.
► Külön felhívást szenteltem a virágfertőző monília és a tafrina elleni védekezés jelentőségének ( 4. és 5. felhívás). A száraz, meleg napok nem kedveztek a gombáknak és a gyümölcsfák is rövid ideig virágoztak. Járvány nem alakult ki, de a mélyfekvésű, párásabb és érzékeny növényekkel beültetett kertekben fertőzhettek. A fotók ma készültek. Az őszibarackon a tafrina kezdeti tünetét, míg a kajszin a virágfertőző moníliától elszáradt virágokat láthatják egy egészséges, már kisterméses ág felett. A jövő hétre borult, esős napokat jósolnak, még támadhatnak a gombák. A virágzó meggyen a monília, a kisleveles őszin a tafrina. Még figyelni kell rájuk!
► Ma fényképeztem a „közönséges levélpirosító alma-levéltetű” kezdeti kárképét is. A várhatóan nedvesre, párásra forduló időjárása minden növényen beindíthatja a levéltetvek szaporodását, kártételét. Ahol korábban is gondot okoztak, pl. almán, szilván, őszibarackon, cseresznyén, dión, zöldségféléken és dísznövényeken, ott majd valószínűleg fel kell venni a permetezőgépet. A levéltetűölő szerek kínálatában nincs változás.
► Az almalevél fotóján, egy a rügyéből már eleve lisztharmatosan kibújt levélkét is láthatnak. A lisztharmatra érzékeny Jonathan fajtán és más, a lisztharmattal küzdő növényen (pl. a köszmétén) feltétlenül permetezni kell.
A kénes gombaölőké a főszerep, de a gyümölcsök viaszosodásáig óvatosan használják. Perzselhet!
► A www.agroinform.hu oldalon a jelenlegi növényvédelmi helyzetről pontos jelentést írt a kollégám. Érdemes elolvasni. Mellékelem. A poloskaszagú szilvadarázsról és a körtelevélbolháról is szól a cikk. Valóban vannak olyan kertek, ültetvények ahol a legsúlyosabb ellenségnek számítanak. Ezeken a helyszíneken is eljött a védekezés ideje. A Mospilan 20 SG a szilvára, míg az Envidor 240 SC, a Mospilan 20 SG és a kaolintartalmú újdonság a Surraund WP pedig a körtében engedélyezett a III. kategóriások közül.
A körtelevélbolha ellen olajos adalékkal együtt juttassák ki rovarölőket. Más szárító hatású készítményekről is jókat hallok, ilyenek pl. a kalciumpoliszulfid hatóanyagú illetve a narancsolaj tartalmú lombtrágyák.
További növényvédelmi előrejelzésekért, fotókért és a teljes hazai növényvédő szer adatbázishoz látogassa meg az Agroinform.hu/novenyvedelem mezőgazdasági portált.
Budapest, 2018. április 22.
Jó kertészkedést kívánok: Zsigó György, NMNK

Növényvédelmi teendők

A gyümölcsfák virágba borultak, a növényvédelemre most is figyelni kell 
2018.04.20. 
Az almaültetvényekben, főképpen a melegebb Alföldön már virágzó fákat látunk, míg a Dunántúlon inkább csak a pirosbimbós állapot, az első virágok nyílása a jellemző. Körténél a virágzás kezdetéről lehet beszélni. Ismét hirtelen és gyors, erőteljes felmelegedéssel köszöntött be a tavasz, ami többek között a gyümölcsfajok összevirágzását is okozta. Szépek az ültetvények amikor minden virágzik, de ennek azért van egy munkaszervezési oldala is, nem könnyű mindent időben kezelni. A varasodás fejlődése és fertőzése is bekövetkezhetett a csapadékosabb napokon. A levélnedvesség időtartama általában nem éri el a 9 órát, így nagyon enyhe fertőzési fokozattal számolhatunk egyelőre. Ennek ellenére a betegséget ajánlott időben megfékezni, így az ültetvények ellenőrzése, az időjárási paraméterek követése mindennapos követelmény. A lisztharmat primer tünetei is látványosak már a gyümölcsösökben. Kezeletlen ültetvényben, érzékeny fajtán, 60-80 %-os hajtásfertőzés figyelhető meg. Kezelt ültetvényekben jóval kedvezőbb a kép, 1-5 % közötti a fertőzöttség mértéke. Az időjárás kedvez az újabb fertőzéseknek ezért védekezés szükséges. Az első virágok kinyílásával az erwiniás (tűzelhalás betegség) virágfertőzésre is növekvő esély van. A 15,6 fok feletti (átlag) hőmérséklet és csapadék egyidejű jelenléte kedvez a kórokozó fertőzésének. Megelőző védelem indokolt. Az alma levélpirosító levéltetvek egy-egy ültetvényben jelentős kárt okoznak a lemosó permetezések ellenére. Ismert, hogy korai kártevők, jelenleg gyenge fertőzést értek el, de a gyakoriságuk elég magas, vagyis a hajtások ~5-20 %-án jelen vannak (technológiától függően). Szaporodásuk, kártételük folyamatos, ezért a védekezés indokolt. Ezt erősíti, hogy más levéltetű fajok is felkeresik az új hajtásokat. A vértetű már évek óta a nehezen kordában tartható kártevők közé tartozik. Ezen a télen jól telelt, korán megjelent, s napjainkban már a törzsön-vázágakon szaporodik, telepeket alkot. Most még könnyebben elérhető, ezért a korai védekezés javasolt. A sodrómolyok kártétele továbbra is észlelési szintű, nem jelentős. Az almalevél bolha imágói is megjelentek az almásokban, a tojásrakás megkezdődött. A bimbólikasztó bogár jelenléte észlelési szintű. Körtében a körtelevélbolha imágóinak megjelenése (és a tojásrakás is) később következett be az idei évben, mint szokott. Az imágók tömegesen (a tavalyi viszonylag kis károsítás ellenére) a múlt héten jelentek meg, a hét közepétől a tojásrakás már megfigyelhető volt. Jelenleg L1-L2(L3) stádiumú lárvákat lehet találni. A mostani időjárás kedvez a tojásrakáshoz, így a védekezés indokolt és a fiatal lárvák ellen időszerű. A csonthéjas fajok szinte minden tagja virágzik. A „szinte” kifejezés arra utal, hogy a kajszi már befejezte virágzását, de a cseresznye, meggy, őszibarack, szilva teljes virágzásban pompázik. Ebben az időszakban a monília elleni védekezés a meghatározó. Sajnos a tavalyi példa arra mutat, hogy a napos meleg időjárásban lezajlott gyors virágzás nem véd meg a kórokozó fertőzésétől. A szórványos eső, a reggeli köd is elég lehet a fertőzéshez, napjainkban pedig eső előfordult, s a jövő hét elején ismét előfordulhat. Az első kezelést már el kellett végezni, de fővirágzásban ismételten permetezni kell. Az őszibarack-ültetvények tulajdonosai évről évre megküzdenek a tafrinás levélfodrosodáskárosításával. Ez a kórokozó a hűvös, nedves körülményeket szereti, ezért sokan gondolhatják, hogy most nem fog fellépni. Sajnos a valós kép éppen az ellenkezője, az éppen kiterült új leveleken már ott a betegség tünete, a védekezéseket meg kell kezdeni. Arra gondolhatnánk, hogy a kártevők még nem jelentek meg a csonthéjasokban, de ebben is rossz hírrel kell szolgálnom. Általában a cseresznyén keressük az első levéltetű kolóniát és az azt jelző levél bepöndörödést, de most szilván találtam meg az első levéltetű (kis)kolóniát.Hamarosan kezdődik a szilván a sziromhullás, ne felejtsük el, hogy a poloskaszagú szilvadarázs sziromhullás idején rakja tojásait a csészelevelekre, majd onnan rág be a kis lárva a gyümölcsbe, tehát kevés időnk van elkapni a kártevőt. A szőlő is kihajtott, területtől, fajtától függően 1-2 levél kiterülése-kisleveles állapotot lehet látni. Kórokozó egyelőre nem fenyeget. Most a kendermagbogár is kevésbé aktív. Az Alföld déli részén már a tarka szőlőmoly is rajzik, száma emelkedik a csapdákban. Általában erős a gyomosodás, korai gyomirtást kell végezni az ültetvényekben. Forrás: www.agroinform.hu

2018. április 22., vasárnap

Európa-Nap


Frissült a Zöldítés c. kézikönyv

A Zöldítés című gazdálkodói kézikönyv 2018-as, aktualizált változatának célja, hogy a legapróbb részletekig segítse a gazdálkodókat a követelmények betartásában.
Fontos tudni, hogy zöldítési támogatást csak az egységes területalapú (SAPS) támogatással érintett területek után lehet kérni. A zöldítés támogatásának összege cca. 81 euró, azaz mintegy 25 000 forint hektáronként, amely éves kifizetésű, vissza nem térítendő támogatás.
A gazdálkodói kézikönyv innen letölthető. (F: nak.hu)

2018. április 21., szombat

A klímaváltozás és az erdők kapcsolata

Magyarország területének nagy része az erdősztyepp klímába esik, ami erdészeti célra a legkevésbé hasznosítható. Ezzel szemben domb- hegyvidékeink kedvezőek számos fafaj számára. Az éghajlat egy változékony rendszer, amihez az erdőtelepítésekkel nehéz alkalmazkodni, hiszen nem látunk évtizedekre előre. Őshonos fajokkal nagyobb biztonsággal érhetünk el tartós eredményt.

A vadkárról...

Tavasszal a vadkár elleni védelem kiépítése minden mezőgazdász számára valódi rémálom, hiszen mindez rengeteg időbe és pénzbe is kerül. A Vadalarm csapata azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a gazdák életét kizárólag saját fejlesztésű technológiai megoldásokkal tegye könnyebbé. Ennek egy új állomásához érkeztünk a Vadalarm Területtervező tavaszi bemutatásával. Mostantól ugyanis a vadalarm.hu weboldalon Ön is egy szempillantás alatt tervezheti meg területei villanypásztoros vagy vadriasztós védelmét.

A várható élettartam

Nagyításhoz kattintson a képre