Oldalak

2018. november 25., vasárnap

Schandl József

Schandl József (1885–1973) állatorvosi diplomája megszerzését követően az Állatorvosi Főiskola Állattenyésztési Tanszékére került Wellmann Oszkár professzor mellé, mint tanársegédi teendőkkel megbízott gyakornok. Ez nagy jelentőségű volt a fiatal Schandl számára, hiszen részt vehetett e korszak egyik legnagyobb hazai és nemzetközi jelentőségű – Wellmann Oszkár irányításával folytatott – biokémiai kísérletsorozatában, amelynek során anyagcsere-, energia- és sóforgalmi vizsgálatokat végeztek. 1911-ben a földművelésügyi miniszter Magyaróvárra gazdasági akadémiai tanársegéddé, 1912-ben pedig gazdasági akadémiai segédtanárrá nevezte ki. Ugyanez évben tanulmányutat tett Ausztriában, Svájcban, Németországban, Hollandiában, Dániában és Svédországban, ahol alkalma volt megismerni a szakoktatási intézményeket és az állattenyésztési kutatóintézeteket, másrészt tapasztalatokat gyűjteni az említett országok állattenyésztési gyakorlatából. 1913-ban megbízást kapott a kolozsvári Gazdasági Akadémia Állattenyésztéstani Tanszékének vezetésére. 1914-ben a budapesti Állatorvosi Főiskolán állatorvostudományi doktorrá avatták. Még ez évben megjelentette a sertések anyagcseréjével foglalkozó könyvét. Tudományos tevékenységét félbeszakította az I. világháború: 4 évet töltött hadi szolgálatban. 1919-től a magyaróvári Gazdasági Akadémián mint akadémiai rendes tanár az állattenyésztéstant tanította. 1920-tól mint egyetemi tanár a budapesti tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Karán, majd 1924-től a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mezőgazdasági Karán oktatott. Időközben a földművelésügyi miniszter 1927-ben megbízta az Országos {IV-694.} Gyapjúminősítő Intézet vezetésével, s a Rodiczky Jenő által megszervezett intézményt továbbfejlesztette. Szintén Rodiczky tevékenységéhez kapcsolódva megszervezte a magyarországi juhtörzskönyvezést. Speciális munkaterületének mindig a juhtenyésztést és a gyapjútermelést tartotta. Már 1928-ban megjelent A juh és a kecske tenyésztése c. könyve, amelyet sok más hasonló tárgyú könyv, füzet, tankönyv követett. A magyar fésűs-merinó kitenyésztése tudományos munkájának egyik eredménye. Úttörő munkát végzett a merinóállomány tejelőképességének fejlesztésében az országos juhtörzskönyvezés és tejelés-ellenőrzés bevezetésével. Kutatásai mindenkor fontos gyakorlati kérdések tisztázására irányultak. A juhtenyésztés terén iskolát teremtett és számos kitűnő szakembert nevelt az országnak. Figyelme azonban korántsem csak a juh tenyésztésére irányult, hanem foglalkozott az állattenyésztés más ágaival is. 1924-ben látott napvilágot Az állattenyésztés enciklopédiája c. munkája, majd sorra jelentek meg az állattenyésztés biológiájával, a szarvasmarha és a bivaly, a ló és a sertés tenyésztésével foglalkozó könyvei. 1944-ben adták ki Általános állattenyésztéstan c. munkáját, amely több kiadást is megért és az állattenyésztéstan általános kérdéseiben adott eligazítást.

Az átlagkeresetek alakulása

Nagyításhoz kattintson a képre

Magyar Innovációs Nagydíj

Pályázni február 13-ig lehet, a verseny során 2018 legjelentősebb innovációs teljesítménye mellett 5 kategóriagyőztest, valamint a legjobb startup vállalkozást is díjazzák.
A 2018. évi Magyar Innovációs Nagydíjat a Magyar Innovációs Alapítvány a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen, továbbá az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM), az Agrárminisztériummal (AM) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával együttműködve hirdette meg.

A háztartások megtakarításai

Nagyításhoz kattintson a képre

2018. november 24., szombat

Módosult a VP-ÖKO pályázat

A Szechenyi2020 honlapon 2018. október 29-én megjelent közlemény szerint módosításra került az „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” elnevezésű (VP4-11.1-11.2-15. azonosító jelű) felhívás.
A pályázati felhívás ide kattintva elérhető!

Változások a szabványokban

November 1-től változások történtek a nemzeti, valamit a nemzetközi szabványokban.
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján megjelentek a 2018. november 1-től érvényes nemzeti, valamit a nemzetközi szabványok változásairól szóló információk.
A tájékoztatók innen letölthetők.

Meghívó (Óvár)


Országos Nyúlkiállítás

IX. Országos Nyúlkiállítás a Winkler-csarnokban (Mosonmagyaróvár, Mosonszentjánosi út), ahol
a Magyar Nyúltenyésztők Országos Egyesülete szervezésében mintegy 30 nyúlfajta közel 500 egyede tekinthető meg.
A rendezvény plakátja az alábbi linken keresztül érhető el:
http://www.ovarigazdasz.hu/images/hirek/2018/meghivo_nyulkiallitas_20181201-02.jpg

A géphasználat szabályozása

1305/2013/EU európai parlamenti rendelet alapján „gépberuházás esetén kizárólag olyan első üzembe helyezésű, a támogatási kérelem benyújtásának évétől számított legfeljebb két éve gyártott gépek, technológiai berendezések beszerzése és beépítése támogatható, amely a támogatható tevékenység megvalósítását szolgálja".

A minimálbér alakulása

Nagyításhoz kattintson a képre

A cukorbetegség

Nagyításhoz kattintson a képre

2018. november 23., péntek

Juhbetegségek

Történelmünk során a háziállatok, közöttük a juhok gyógyítása is három pilléren nyugodott: a hagyományos tudásanyag átadásán, a gyógyító saját tapasztalatán és a mindenkori humán orvostudományból ellesett elemeken. Jellemző a természetismeret, a racionális gyakorlat és lényegében hiányoznak a kultikus elemek. A juhok gyógyításával hagyományosan pásztoraik foglalkoztak, akik különösen jó sebészeknek mutatkoztak. A legismertebb juhbetegséget, a kergeséget, keringősséget „műtét-tel” (trepanáció) orvosolták. A kutyában lévő pántlikaféregtől (galandféreg) megfertőzött birka fejében hólyag képződik. E fölött a koponyacsont elvékonyodik. Erdély kivételével a juhászok mindenütt megoperálták beteg állatukat. A megpuhult helyen félkör alakban a bőrt, majd a csontot felmetszették és felhajtották; egy kis, tompa végű fadarabbal kiemelték a kergeséget okozó hólyagot; ezután a csontot és a bőrt visszahelyezték s az utóbbit néhány öltéssel összevarrták. A műtétet rendszeresen végezték a szlovák és a román juhászok, de ismerték Nyugat-Európában (Német-ország, Belgium) és Észak-Afrikában is (Dunăre, N. 1941; Vajkai A. 1943a).
A juh egyik veszedelmes betegsége a sántaság (büdössántaság, a binkóssántaság). Nyáron a körme kipállik vagy tüske kerül közé, begyullad, majd leesnek körmei. A gyakorlott juhászok, gyakran napi legeltetés közben kampóval kifogják a sántát, bicskájukkal kivágják, kitisztítják a gyulladt részt, majd helyenként kékkővel (réz-gálic), földibodza főzetével, újabban formalinnal kezelik.
A rühesség veszélyes, ragadós bőrbetegség, az állat nyugtalan, vakarózik, bundája csomókban kihullik, később lesoványodik és elpusztul. Gyógyításuk körülményes. A rühes birkát azonnal lenyírják és a 20. század elejétől kreolin tartalmú fürdővel és többszöri kenéssel gyógyították. Hagyományosan megfürdették hordóban, kádban, szedett füvekből készült fürdőben, majd rühzsírral (kéneső, kényeső) kenegették. Ez utóbbit a juhász szarvasmarha szarvából készített és gyakran díszített rühzsírtartó dobozban állandóan magánál hordta.
Ugyancsak veszélyes megbetegedés a métely. Nedves, mocsaras legelőkön szedhették fel a laposféreg családjába tartozó mételyt. Hatására étvágytalanokká válnak, lesoványodnak és súlyos esetben álluk alatt daganat képződik. A mételyt hagyományosan nem tudták gyógyítani, ezért a nedves legelőket kerülték; a megbetegedett juhot a nyájból eltávolították. Kövér legelőn kapja meg a juh a motoszkát. A keleti-palóc pásztorok a szeme feletti lápában (gödörben) lévő kis eret megnyitották, szájába sót és kékkő őrleményt tettek és a beteg állatot száraztakarmányra fogták (Paládi-Kovács A. 1965).

2018. november 10., szombat

A biomassza hasznosítása

Közép-Kelet-Európa kiterjedt mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati tevékenységének köszönhetően biomasszában alapvetően gazdag, mégis jelentős fel nem használt vagy alulhasznosított biomassza kapacitással rendelkezik, legyen szó élelmiszer, takarmány, ipari alapanyag, bioüzemanyag vagy energiahasznosítási irányról. Csak Magyarországon a teljes biomassza-készlet 350-360 millió tonnára becsülhető, évente közel 60 millió tonna növénytermesztési és állattenyésztési fő- és melléktermék és mintegy 9 millió tonna újratermelődő biomassza keletkezik az erdőkben, melyet csak részlegesen hasznosítunk.

Kutya-simogatás...

Egy Dallas melletti kutyabarát étterem és bár jelentette be, hogy főállású kutya-simogatót keres. A leendő munkatárs óránként 100 dollárt, azaz körülbelül 28.000 forintot kereshet majd munkájával. Az elvárások nem magasak a jelentkezőkkel szemben: 18 évet betöltött személy jelentkezhet, aki nem allergiás a kutyaszőrre. A feladatkörbe a vendég kutyusok simogatása, a velük való játék tartozik az étteremhez tartozó kutya-parkban, míg azok gazdái esznek-isznak (de természetesen az étterembe is bemehetnek az ebek a gazdikkal).

Libator a Szentendrei Skanzenben

Szent Márton-napi népszokások elevenednek meg az Újborfesztivál és libator című programon hétvégén a Szentendrei Skanzenben.
Libaételek és borok kerülnek terítékre, valamint az ünnepkörhöz tartozó hagyományok elevenednek meg a szabadtéri múzeum hétvégi programján, amelyen mesékkel, koncertekkel és táncházzal is várjuk a látogatókat – közölte az intézmény.
Érdekes és kevéssé ismert történetek kerülnek terítékre nemcsak Szent Márton életével és magyarországi tiszteletével, hanem a liba-kultusz eredetével és akár vadhajtásaival kapcsolatban is.
Ezen túl a toll- és kukoricafosztás hangulatába is bele lehet csöppenni, hiszen vidéken ekkor fejeződtek be a kinti mezőgazdasági munkák, Márton napján zárult le a gazdasági év és kezdődött el a téli kalákák időszaka. A házak kemencéit az emberek begyújtották és a tűz mellett tollat fosztottak, kukoricát morzsoltak és meséket, történeteket mondtak.

Bakony Expo

Idén ötödik alkalommal november 9-11. között várja látogatóit a Bakony Expo, a bakonyi ízek vására. A három napos rendezvénynek idén is a Veszprém Aréna ad otthont. November 9-én, pénteken 14-19 óra között, november 10-én, szombaton 9-19 óra között, november 11-én, vasárnap pedig 9-18 óra között helyi termelők, vásározók és kézművesek kínálják portékáikat.
A Bakony Expo rendezvényein megismerkedhetünk a tájegységre jellemző gasztronómiai és népi kulturális hagyományokkal, míg szórakoztató színpadi produkciók és a helyi konyhával kapcsolatos témák is terítékre kerülnek.

2018. november 9., péntek

2019-es év rovara

Elindult a szavazás az "Év rovara 2019" címért. December 6-án, éjfélig választhatunk a kis Apolló-lepke, a magyar tarsza, vagy a havasi cincér közül. A nyertes lesz jövőre a rovarvilágot népszerűsítő kitüntetett faj. Mindenkit arra buzdítunk, hogy adja le szavazatát, és népszerűsítse a kezdeményezést!
A Magyar Rovartani Társaság Év rovara kampányának célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét egy-egy rovarra, a rovarok védelmére és az élővilágban betöltött szerepükre. Ezzel nemcsak az adott faj, hanem annak életmódja, életfeltételei is előtérbe kerülnek, így bemutatása a természetben zajló biológiai folyamatok, változások jobb megértését is szolgálja. A védett vagy védendő fajok megismertetése nemcsak a rovarvilág jelentőségére, az élővilágban betöltött szerepére, hanem tágabb értelemben a természetvédelem fontosságára is felhívja a figyelmet.
Szavazni lehet dec. 6. éjfélig:

A népességszám várható alakulása

Nagyításhoz kattintson a képre

2018. november 6., kedd

Szőlő szerkezetátalakítási támogatás

Ismét igényelhető a szőlő szerkezetátalakítási támogatás, november végéig. A szőlőültetvények áttelepítése és fajtaváltása mellett ez év őszétől lehetőség nyílik a meglévő szőlőültetvények támberendezéseinek megújítására is.
A tájékoztatás szerint az igényelhető támogatást a jogszabályban meghatározott átalányösszegek alapján lehet kiszámítani. A támogatás mértéke 50 százalék abban az esetben, ha az egyéni terv megfelel valamelyik szerkezetátalakítási tervnek, míg ennek hiányában 40 százalék. A szerkezetátalakítási terveket a helyi termelői közösségek készítették el az idén minden oltalom alatt álló eredet-megjelöléshez és földrajzi jelzéshez. A Magyar Államkincstár a most benyújtható egyéni terveket 2019. március közepéig bírálja el.
A jogszabály az intézkedésre 45 millió euró (mintegy 14 milliárd forint) keretösszeget határoz meg. Eddig a gazdálkodók - az első benyújtási időszak (február 15-28.) alatt - mintegy 8 milliárd forint támogatást igényeltek. (mti)

Ló - közmondások

  • Ha ló nincs, szamár is jó.
  • Ajándék lónak ne nézd a fogát.
  • Minden cigány a maga lovát dicséri.
  • Veri, mint szódás a lovát.
  • Belejött, mint a cigány lova a koplalásba.
  • Átesik a ló másik oldalára.
  • Nagy a feje, búsuljon a ló.
  • A lónak négy lába van, mégis megbotlik.
  • Közös lónak túros a háta.
  • Rossz lóra tesz.
  • Csapjunk a lovak közé!
  • Azt a lovat ütik, amelyik húz.
  • A lovát keresi, rajta ül.
  • Kilóg a lóláb.
  • Egy fenékkel nem lehet két lovat megülni

2018. november 5., hétfő

Szarvasmarha - közmondások

  • Tanulj tinó, ökör lesz belőled.
  • Bámul, mint borjú az új kapura.
  • Amit szabad Jupiternek, nem szabad az ökörnek.
  • Ökröt a szarván, embert a szaván lehet megfogni.
  • Ökör iszik magában.
  • Sötétben minden tehén fekete.

Márton napi borfesztivál

Immár nyolcadik alkalommal jelentkezik Budapest legizgalmasabb Márton napi borfesztiválja az idén 100. születésnapját ünneplő Danubius Hotel Gellért csodálatos épületében, természetesen a 100-as szám jegyében: felvezetésként butik sörfesztivállal, aztán sörre borral, pezsgővel és pálinkákkal -  korlátlan kóstolással, a páratlan hangulatú lakosztályétteremmel, kreatív borvacsorával és záróakkordként jön az elmaradhatatlan Sunday brunch is november 8-11 között.
További információ: www.borfesztivalgellert.hu

2018. november 3., szombat

Tanácsok - régi közmondások

Tanácsban ész, harcban erő kell.
Tanácsot ne adj, ha nem kérnek.
Tanáccsal nem telik a tüsző. (Tüsző = derékra köthető széles bőrtárca.)
Tanácsra hallgass, időtől várj.
Tanításnak szárnya a jó lelki példa. (Nevelési mondás.)
Tanuld meg előbb az aprót, úgy kezdj a nagyobbhoz.
Tanulj a szomszéd háza üszögén. (Más kárán okulj.)
Tanuljon belőle, kinél sóval sóznak.
Tanulj tinó, ökör lesz belőled.
Tanulni szabad az ellenségtől is.
Tanult ember holta után híres.

2018. november 2., péntek

Bor - közmondások

Borban van az igazság. ( Példabeszéd azok számára, kik józan létükben hazudni szoktak.)
Bor és kenyér nélkül meghűl a szerelem.
Bor a vén kost is táncba viszi.
Bor, búza, békesség, szép asszony feleség.
Bor beszél belőle.
Bor hajtja a lovat, zab viszi a szekeret.
Bort hord a ló is, de vizet iszik.
Bor mellett hamar kiugrik az igaz.
Bor nagy lator, legelőször is lábáról ejti le az embert.
Bor és pénz tartva tart, költve fogy.
Borodat, kincsedet, feleségedet, pipádat, puskádat ne bizzad senkire.
Bornak is a régi jó.
Bor nélkül szegény a vendégség.
Bor erőt ad. (Gúnyszó, ha az ittas elesik.)
Borral mosdik, kolbásszal törülközik. (Nagyon jó dolga van.)

Sertés közmondások

  • Éhes disznó makkal álmodik.
  • Hallgat, mint süket disznó a búzában.
  • Sok lúd disznót győz.
  • Nem erőszak a disznótor.
  • Itt a kezem nem disznóláb.
  • Aki a korpa közé keveredik, megeszik a disznók.
  • Gyöngyöt szór disznók elé.

Növénytani értékek

A világ ismert növényfajainak száma 350 000. Hazánk ismert növényfajainak száma 3000, ebből védett 515, fokozottan védett 52 faj. Ismereteink szerint eddig hazánk  területéről 36 növényfaj, köztük egy, csak nálunk élő benszülött faj (mészpázsit) pusztult ki  és 41 faj jutott a közvetlen kipusztulás szélére. Fokozottan kell figyelni azokra az élőhelyekre, amelyek  „szigetek”, és azokra a fajokra, társulásokra, amelyek  másutt nem fordulnak elő. A növényvilág védelme elválaszthatatlan a talaj, illetve az erdők védelmétől.