Oldalak

2010. szeptember 10., péntek

Vis maior értelmezési problémák...

A vis majorra hivatkozva sok gazda nem akar teljesíteni
2010. szeptember 10. 08:15

A Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) álláspontja szerint félreértésekre adott okot a gabonapiacon a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szeptember 7-én közzétett közleménye a mezőgazdaságot sújtó vis maior esetek kezeléséről, a szervezet azonban felhívja a gazdák figyelmét, hogy a szaktárca közlése senkit sem jogosít fel magánjogi szerződések egyoldalú módosítására.

A Gabonaszövetség főtitkára, Pótsa Zsófia az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében felidézi: a VM közleménye kiállt a gazdák mellett a tekintetben, hogy a vis maior igazolással rendelkező gazdálkodókat polgári perben sem lehet "meghurcolni". A szaktárca a szóban forgó közlésében elfogadhatatlannak tartotta ugyanis, hogy egyes takarmányfelvásárlók figyelmen kívül hagyják a magyar gazdákat sújtó vis maior helyzetet, és kötbért követelnek tőlük. A minisztérium közleményében kiállt a gazdák mellett, és a felvásárlókat felszólította a törvény betartására.

A Gabonaszövetség csütörtökön kiadott állásfoglalásában a szövetség tagjaitól érkező információk alapján ismertette: számos eladó nem hajlandó teljesíteni szállítási kötelezettségét a VM közleményére hivatkozva.

Ezért a Gabonaszövetség állásfoglalásában felhívja a gazdák figyelmét arra, hogy a szaktárca közlése senkit sem jogosít fel magánjogi szerződések egyoldalú módosítására, mivel ezek a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) hatálya alá tartoznak.

A Gabonaszövetség a jogkövető magatartás elősegítése érdekében mind a felvásárlókat mind a termelőket a törvény betartására kéri. Egyben rámutat: az egyedi szerződések megítélése a bíróság hatáskörébe tartozik. Így a VM közleménye nem mentesít senkit - sem termelőt, sem kereskedőt - szállítási kötelezettségei alól.

A szövetség kitér arra, hogy az esetleg rosszhiszeműen szerzett, nem rendeltetésszerű felhasználásra szánt vis maior igazolások akár büntetőjogi következménnyel is járhatnak. Adott esetben ugyanis a valótlan tartalmú irat kiadása és felhasználása csalást és közokirat-hamisítást is megvalósít - tartalmazza a Gabonaszövetség állásfoglalása.

Pótsa Zsófia az üggyel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: a Gabonaszövetség a helyzet tisztázása és rendezése érdekében tárgyalásokat kezdeményezett a szaktárcával. (f:mti)

Nincsenek megjegyzések: