Oldalak

2017. szeptember 30., szombat

Jó higiéniai gyakorlat

Kistermelői útmutató készült az élelmiszer-előállítás és értékesítés jó higiéniai gyakorlatához. A tájékoztatás szerint a kifejezetten élelmiszer-előállító kistermelőknek szánt ismertető egyebek mellett segíti a vállalkozásokat a rájuk vonatkozó jogszabályok értelmezésében, és iránymutatást ad az általuk végezhető tevékenységek szakszerű elvégzéséhez, és a tőlük elvárt igazolások, nyilvántartások és jelölések rendszerében is eligazít.
Az ingyenes útmutató letölthető az FM weboldaláról.

Erdőkár-megelőzési pályázat

Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése című, VP5-8.3.1-17 kódszámú pályázat következő értékelési határnapja október 5-e. A pályázat a támogatással az erdőtűz, természeti katasztrófa, természeti katasztrófához hasonlítható kedvezőtlen éghajlati jelenség, egyéb kedvezőtlen éghajlati jelenség, növénykárosító vagy katasztrófaesemény által okozott kár mérséklésével kívánja segíteni az erdőgazdálkodókat. 

Borászati ösztöndíj

Pályázatot írt ki a Borászok Borásza Alapítvány fiatal borászok számára: az egymillió forintos ösztöndíj nyertese külföldi szakmai gyakorlaton vehet részt és szüreti tapasztalatot szerezhet valamelyik Borászok Borászánál vagy a díj jelöltjeinél. A pályázati kiírás és a jelentkezési lap a www.boraszokborasza.hu honlapról tölthető le

Felelős állattartás

Napjainkra megváltoztak az állattartási szokások, például a kutya már nem csak házőrző, hanem számos háztartásban társként éli mindennapjait. Azonban fontos, hogy a társadalom tisztában legyen vele, hogy milyen a felelős állattartás. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) éppen ezért évek óta kiemelt figyelmet fordít a társadalmi szemléletformálásra. A "Kutyakötelesség" c. kiadvány célja, hogy a lakosság minél szélesebb körében teret nyerjen a felelős állattartás szemlélete.  A kiadvány itt elérhető.

2017. szeptember 29., péntek

Perzselőbbek lehetnek a nyarak?!

A kutatók a helyi hőmérsékleti adatokat, valamint az éghajlati modelleket összevetve arra jutottak, hogy az 1900-as évek elejéhez képest a globális felmelegedés mostanra legkevesebb tízszeresére növelte az ideihez hasonló forró nyarak bekövetkezésének esélyét.  Állandósulhatnak a 40 fokos nyári napok. Ezután még perzselõbbek lehetnek a nyarak:

Támogatott szaktanácsadás

Mintegy 14 milliárd forint áll rendelkezésre a Vidékfejlesztési Programból (VP) a szaktanácsadási projektek finanszírozására, a gazdálkodók pedig már ez év őszén ismét pályázhatnak a támogatott szaktanácsadásra. A csoportos szaktanácsadás ingyenes lesz, az egyéni szaktanácsadásnak pedig csak a 10 százalékát kell majd kifizetniük a gazdálkodóknak.  Egyénileg és csoportosan is igénybe vehetik majd a gazdálkodók.
Õsztõl ismét lehet támogatott szaktanácsadásra pályázni:

T A L L Ó Z Ó...

Növényvédelmi előrejelzés

Augusztus végétől egyre gyakrabban esik, és egy-egy térségben a mennyiség is számottevő. Az ősznek más jellemzői is megjelentek, most éppen 13-18 Co-os nappalt ígér a meteorológiai szolgálat 6-8 Co-os éjszaka mellett. Ez erős harmatot jelent reggelente, akár tartós nedvességet is. A betakarítással párhuzamosan megy a talaj előkészítés, a termelők készülnek az őszi kalászosok vetésére. Előrébb tart az őszi káposztarepce, a vetést befejezték, és általában a szépen elmunkált táblákon a soroló kis növények jelzik a kelést.
http://agroforum.hu/hirek/novenyvedelmi-elorejelzes-mit-hoz-az-esos-osz

Okos peszticidek...

Már „okos növényvédő szer is létezik. Kínai kutatók egy olyan „okos peszticidet” fejlesztettek ki, amelynek hatása a talajba kerülve szabályozható és megújítható. Ennek a növényvédő szernek igen nagy előnye, hogy míg hagyományos szerekből az egyéves növényeknél is többszöri kezelést kell alkalmazni, az „okos peszticid” esetében elegendő azt egyszer elvégezni, mivel hatása egy enyhén lúgos oldattal fékezhető, majd szükség esetén – újabb kezelés alkalmazása helyett – egy enyhén savas oldattal újra aktiválható, ami számottevő költségmegtakarítást jelent. https://www.agroinform.hu/szantofold/mar-okos-novenyvedo-szer-is-letezik-34230-001

Szakmai információk

Agrofórum 2017. szeptemberi számának tartalma:
http://www.agroforum.hu/
- Mezőhír 2017. szeptemberi számának tartalma:
http://mezohir.hu/mezohir/
- Növényvédelem folyóirat 2017/09. szám tartalomjegyzéke:
http://www.magyarnovenyvedelmitarsasag.hu/
- MMG Online, Agrárhírportál:
http://magyarmezogazdasag.hu

Ipari célú fás szárú ültetvények telepítése

Az ipari célú fás szárú ültetvények telepítését szabályozó kormányrendelethez igazodva módosult a Vidékfejlesztési Program erdősítést támogató felhívása. Ennek eredményeképpen már ipari faültetvények telepítésére is igényelhető támogatás. Az erdősítés támogatására mintegy 50 milliárd forint keretösszeget különített el a Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program keretében. A rendelkezésre álló összeg hatékony és eredményes felhasználása érdekében júniusban megjelent a fás szárú ültetvényekről szóló 135/2017. (VI. 9.) Kormányrendelet az ipari célú fás szárú ültetvények telepítésének szabályozására. A módosított pályázati felhívás ide kattintva elérhető.
https://agronaplo.hu/hirek/ipari-celu-faultetvenyek-telepitesere-is-palyazhato-tamogatas

A talajleromlás okai

Egy közelmúltban publikált ENSZ tanulmány szerint jelenleg a világszerte rendelkezésre álló talajok több mint 30 %-a degradálódott, és évente összesen mintegy 24 milliárd tonna termékeny talaj mosódik ki. A talajok leromlásának fő oka a fejlett országban egyre terjedő monokultúrás gazdálkodás és a túlzott vegyszerhasználat – írja a theguardian.com. A klímaváltozás negatív hatásai és a globális húsfogyasztás növekedése súlyosbítják a problémát, mivel a szárazság és a rendkívüli időjárási jelenségek nagyobb gyakorisága tovább rontja a talajok állapotát. A világon mintegy 1,995 millió hektárnyi föld mutatja a talajromlás jeleit. Ez a mintegy 130 millió négyzetkilométer a nem jéggel borított földfelszín 15 százaléka. Ebből 295 millió hektár erősen károsodott. https://www.agroinform.hu/kornyezetvedelem/a-vilag-talajainak-egyharmada-degradalodott-34224-001

Elfeledett növények

Pohánka, tatárka, haricska, szerecsenbúza vagy hajdina – mindegy, hogyan nevezzük, egyre inkább érdemes ennek a sokoldalúan hasznosítható növénynek a termesztésén gondolkodni. Hazánkba a tatárok révén vagy török közvetítéssel kerülhetett, erre utal a hajdina név, amely a heidekorn, vagyis pogány gabona elnevezésből származtatható. A legnagyobb területen Nyugat-Magyarországon termesztették és leginkább kásaként, ritkábban tésztaételek formájában fogyasztották. https://www.agrarunio.hu/index.php

2017. szeptember 27., szerda

Hamarosan indul az őszi rókavakcinázás


2017. szeptember 30. és október 14. között zajlik hazánkban a rókák őszi veszettség elleni vakcinázása. Az érintett térségekben az illetékes járási főállatorvos – a vakcinázás kezdetétől számított huszonegy napig – ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el. A csalétekszórás a lakott, beépített területeket nem érinti.
A rókák vakcinázását évente két alkalommal szervezi meg az állategészségügyi hatóság. A több mint 600 millió forint költségvetésű program 75%-ban az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Idén ősszel Magyarország területének csaknem kétharmadán, mintegy 67.000 négyzetkilométeren kerül sor a vakcinatartalmú csalétkek kisrepülőgépes kiszórására. Az immunizálási kampány a lakott, sűrűn beépített területeket nem érinti.
A csalétek az ember számára kellemetlen szagú, a vakcinát a belsejében elhelyezett alumínium bliszter tartalmazza. Annak érdekében, hogy a rókák minél nagyobb arányban egyék meg a csalétekbe rejtett oltóanyagot, az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított 21 napos időtartamra az illetékes járási főállatorvos ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el. Az érintett települések listája elérhető a NÉBIH weboldalán.  A korlátozások pontos időpontjáról a települések önkormányzati hirdetőtábláján, valamint a külterületeken kihelyezett plakátok segítségével tájékozódhat a lakosság.
A veszettség vírusára a vadon élő és házi emlősállatok egyaránt fogékonyak, de vakcinázással a betegség megelőzhető. A veszettség elleni védőoltás a kutyáknál kötelező, szabadba kijáró macskák esetében pedig ajánlott. Vadállatokban a fertőzés fő fenntartói a vörös rókák, melyek magyarországi állománya mintegy 75.000 egyedre becsülhető. Az immunizálási program hatékonyságát kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzi a NÉBIH. A 2016/2017-es vadászati évre vonatkozó eredmények azt mutatják, hogy a vakcinázott területeken a rókák mintegy háromnegyede felvette a csalétket.
Hazánkban a veszettség a vakcinázási programnak köszönhetően mára ritkán fordul elő. Legutóbb ez év márciusában mutatták ki a vírust Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, egy rókában és két kecskében. Emberi megbetegedésre 1994 óta nem került sor.
Az élőhelyek átalakulása miatt egyre gyakrabban találkozhatunk rókával akár nagyvárosokban is, mivel a faj könnyen megtalálja életfeltételeit az ember környezetében. A NÉBIH 2016 őszén, Európai Uniós támogatással indította el azt a tájékoztató, figyelemfelhívó programot, melynek célja, hogy minél többen felismerjék a veszettség tüneteit és gyanú esetén értesítsék a hatóságot, ugyanakkor ne ijedjenek meg a lakókörnyezetükben felbukkanó egészséges rókáktól. A NÉBIH veszettséggel foglalkozó honlapján (www.veszettsegmentesites.hu) hasznos információk találhatók többek között a betegség tüneteiről, terjedésének módjáról és megelőzéséről.

2017. szeptember 26., kedd

Növényvédelmi előrejelzés

Augusztus végétől egyre gyakrabban esik, és egy-egy térségben a mennyiség is számottevő. Az ősznek más jellemzői is megjelentek, most éppen 13-18 Co-os nappalt ígér a meteorológiai szolgálat 6-8 Co-os éjszaka mellett. Ez erős harmatot jelent reggelente, akár tartós nedvességet is. A betakarítással párhuzamosan megy a talaj előkészítés, a termelők készülnek az őszi kalászosok vetésére. Előrébb tart az őszi káposztarepce, a vetést befejezték, és általában a szépen elmunkált táblákon a soroló kis növények jelzik a kelést.
http://agroforum.hu/hirek/novenyvedelmi-elorejelzes-mit-hoz-az-esos-osz

Okos peszticidek...

Már „okos növényvédő szer is létezik. Kínai kutatók egy olyan „okos peszticidet” fejlesztettek ki, amelynek hatása a talajba kerülve szabályozható és megújítható. Ennek a növényvédő szernek igen nagy előnye, hogy míg hagyományos szerekből az egyéves növényeknél is többszöri kezelést kell alkalmazni, az „okos peszticid” esetében elegendő azt egyszer elvégezni, mivel hatása egy enyhén lúgos oldattal fékezhető, majd szükség esetén – újabb kezelés alkalmazása helyett – egy enyhén savas oldattal újra aktiválható, ami számottevő költségmegtakarítást jelent. https://www.agroinform.hu/szantofold/mar-okos-novenyvedo-szer-is-letezik-34230-001

2017. szeptember 25., hétfő

Szakmai információk

Agrofórum 2017. szeptemberi számának tartalma:
http://www.agroforum.hu/
- Mezőhír 2017. szeptemberi számának tartalma:
http://mezohir.hu/mezohir/
- Növényvédelem folyóirat 2017/09. szám tartalomjegyzéke:
http://www.magyarnovenyvedelmitarsasag.hu/
- MMG Online, Agrárhírportál:
http://magyarmezogazdasag.hu

Ipari célú fás szárú ültetvények telepítése

Az ipari célú fás szárú ültetvények telepítését szabályozó kormányrendelethez igazodva módosult a Vidékfejlesztési Program erdősítést támogató felhívása. Ennek eredményeképpen már ipari faültetvények telepítésére is igényelhető támogatás. Az erdősítés támogatására mintegy 50 milliárd forint keretösszeget különített el a Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program keretében. A rendelkezésre álló összeg hatékony és eredményes felhasználása érdekében júniusban megjelent a fás szárú ültetvényekről szóló 135/2017. (VI. 9.) Kormányrendelet az ipari célú fás szárú ültetvények telepítésének szabályozására. A módosított pályázati felhívás ide kattintva elérhető.
https://agronaplo.hu/hirek/ipari-celu-faultetvenyek-telepitesere-is-palyazhato-tamogatas

A talajleromlás okai

Egy közelmúltban publikált ENSZ tanulmány szerint jelenleg a világszerte rendelkezésre álló talajok több mint 30 %-a degradálódott, és évente összesen mintegy 24 milliárd tonna termékeny talaj mosódik ki. A talajok leromlásának fő oka a fejlett országban egyre terjedő monokultúrás gazdálkodás és a túlzott vegyszerhasználat – írja a theguardian.com. A klímaváltozás negatív hatásai és a globális húsfogyasztás növekedése súlyosbítják a problémát, mivel a szárazság és a rendkívüli időjárási jelenségek nagyobb gyakorisága tovább rontja a talajok állapotát. A világon mintegy 1,995 millió hektárnyi föld mutatja a talajromlás jeleit. Ez a mintegy 130 millió négyzetkilométer a nem jéggel borított földfelszín 15 százaléka. Ebből 295 millió hektár erősen károsodott. https://www.agroinform.hu/kornyezetvedelem/a-vilag-talajainak-egyharmada-degradalodott-34224-001

Elfeledett növények

Pohánka, tatárka, haricska, szerecsenbúza vagy hajdina – mindegy, hogyan nevezzük, egyre inkább érdemes ennek a sokoldalúan hasznosítható növénynek a termesztésén gondolkodni. Hazánkba a tatárok révén vagy török közvetítéssel kerülhetett, erre utal a hajdina név, amely a heidekorn, vagyis pogány gabona elnevezésből származtatható. A legnagyobb területen Nyugat-Magyarországon termesztették és leginkább kásaként, ritkábban tésztaételek formájában fogyasztották. https://www.agrarunio.hu/index.php

2017. szeptember 24., vasárnap

A borász kutyája...

Óriási segítséget jelenthetnek a kutyák a borászoknak a szőlőültetvényeken. Azon kívül, hogy megvédik a területeket a vadon élő állatoktól, képesek felismerni a szőlőbetegségeket, és vonzóbbá tehetik a vásárlók számára a borászatokat és akár az üzletkötéseket is.
https://www.agrarszektor.hu/bor-italok/ot-fontos-ok-ami-miatt-a-boraszoknak-kutyat-kell-tartaniuk.8877.html?utm_source=agrarszektor&utm_medium=email&utm_campaign=hirlevel

A fokhagymáról röviden

A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. A fokhagyma legismertebb egészségre gyakorolt jótékony hatása, hogy csökkenti a vérnyomást, de emellett még számos terápiás értékkel rendelkezik. Különféle vegyületei között találunk baktérium- és daganatellenes hatásút, de olyanokat is, melyek képesek csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Magas vércukorszint esetén is kedvező a hatása. http://news.noinetcafe.hu/novenyek/4851-ime-a-fokhagyma-5-legfontosabb-gyogyhatasa

T A L L Ó Z Ó...

A genetikai sokszínűség megőrzése

Az élelmezési növények 75 százalékát vesztettük el száz év alatt. A haszonállatfajtáknál szintén hasonló tendencia figyelhető meg. A jelenleg termesztett növények nagy része is veszélyeztetett, éppen ezért a növényi és az állati genetikai sokszínűség megőrzése nemzetstratégiai jelentőségű. https://www.agroinform.hu/kornyezetvedelem/az-elelmezesi-novenyek-75-szazalekat-vesztettuk-el-szaz-ev-alatt-34195-001

Széchenyi és a mezőgazdaság

Az Óvári Gazdász Szakkollégium 2017. szeptember 26-án (kedden) 17 órai kezdettel rendezi meg 
Dr. Szentkuti Károly: Széchenyi és a mezőgazdaság 
c. könyvének bemutatóját a mosonmagyaróvári egyetemi kar PHARE-épületének Auditóriumában (Mosonmagyaróvár, Lucsony u. 2.).
Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!

Új agrárkoncepció...

Idén nem kerül a kormány elé az új agrárkoncepció. A szabályozási javaslatcsomag lényege, hogy javítaná a mezőgazdasági termelők szerződéses pozíciót, miközben az integrátorok számára kiszámíthatóbb jogi környezetet teremtene. Ehhez önkéntességi alapon erősítené a termelők és az integrátorok közötti hosszú távú szerződéses kapcsolatokat, és ehhez különböző kedvezményeket rendelne. Új integráció: a jövõ évi választásokig mindent elnapoltak:

A gyomflóra változása

Minden alkalommal az „ismeretlenségből jött” új társulások, vagy fajok monodominánssá válása okozza a legnagyobb meglepetést és problémát; s csak ritkábban vált ki riadalmat a már ismert fajok egyedszámának drasztikus növekedése. A legnagyobb veszélye ezeknek a folyamatoknak, hogy kialakulásuk igen gyors (1–3 év) és emellett a termelői reakció rendben elmarad, elkésik; vagy rossz válaszreakciók születnek. Jelenkorunk erőteljesen átalakuló mezőgazdaságának egy kissé elhanyagolt árny­oldala ez, amely viszont híven képes kopírozni a változás/átállás gyengeségeit. Ezen változást előidéző döntéseink és következményei eredői lehetnek adminisztratív eredetűek (pl. AKG és ennek szabályozói), tulajdonjogból fakadóak (elsősorban a bérlemények során /föld, betakarítógépek/ jelennek meg ezek a nem kívánt hatások); de származtathatóak technológiaváltásból is (pl. forgatás nélküli talajművelési rendszerek terjedése). https://agronaplo.hu/szakfolyoirat/2017/09/szantofold/az-emberi-dontesek-beavatkozasok-lenyomatai-a-gyomflora-valtozasara-i

Legszebb arborétumok

Ezek Magyarország legszebb arborétumai | Mesés arborétumok Alcsúttól Zircig. Alaposan el vagyunk kényeztetve mi, magyarok, hiszen a gondosan ápolt és karbantartott arborétumoknak se szeri, se száma hazánkban. http://mertutaznijo.cafeblog.hu/2017/09/17/ezek-magyarorszag-legszebb-arboretumai/

2017. szeptember 23., szombat

Hatékonyabb természetvédelem

Térképes becslés készült Magyarország természetközeli növénytakarójáról. A modellek által adott térképes becslések tudományos alapot adnak a különféle ökológiai restaurációs intézkedéseknek és egyéb természetvédelmi beavatkozásoknak, továbbá minden olyan döntés előkészítésében támpontot nyújthatnak, amely természetes élőhelyeket érint. http://www.origo.hu/tudomany/20170922-mta-uj-terkepekkel-tehetik-hatekonyabba-a-termeszetvedelmet.html

T A L L Ó Z Ó...

Mezőgazdasági szervezettségünk

Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire kiszolgáltatottak a termelők a felvásárlóval, a kereskedőkkel. Az utóbbi 25 évben eltérő irányú koncentrációs folyamatok zajlottak az élelmiszer-ellátási láncban. Az agrárszektorban dekoncentrációs folyamat ment végbe, ezzel szemben a feldolgozóipar kisebb, a kereskedelmi szektor gyorsabb ütemben koncentrálódott. Az ellátási lánc vertikális fázisai között a piaci koncentrációban mutatkozó eltérések befolyásolhatják az egyes fázisok közötti árak alakulását. https://agronaplo.hu/szakfolyoirat/2017/09/gazdasag/jo-uton-haladunk

A csávázás egyszeregye

Csávázás során a szaporítóanyagot és a később kifejlődő növényt is védjük. Fontos része a növényvédelemnek. A csávázás szaporítóanyagokon preventív (megelőzési) céllal alkalmazott növényvédelmi eljárás. Alapulhat fizikai vagy kémiai védekezésen. Célja, hogy a szaporítóanyag felületén, illetve annak belsejében megtalálható gombák és baktériumok ellen védelmet biztosítson. A felszívódó hatású gomba- és rovarölő szerek kifejlesztése tette lehetővé a mind hatékonyabb magcsávázást, ami jelentősen biztosítja a csírázó vetőmagok és a kicsírázott növényállomány hatékonyabb védelmét. https://www.magro.hu/agrarhirek/szakcikkek/a-csavazas-egyszeregye/

MOL Zöldövezet Program

A Mol Magyarország idén 12-ik alkalommal meghirdeti a MOL Zöldövezet Programot, mely kiemelt célja – a zöldfelületek növelésén túl -, hogy a programok a tervezéstől a megvalósításig a helyi közösség aktív részvételével valósuljanak meg, valamint a kialakított területek gondozásában is vállaljanak szerepet. Várják mindazon civil szervezetek, társasházak jelentkezését, akik a helyi közösség bevonásával szeretnének létrehozni egy közösségi parkot, egy zöld belső udvart, vagy közösségi kertet.
A pályázni az alábbi két kategóriában lehet, az ötletpályázatok beérkezési ideje 2017.október 20 (péntek) 16:00
 A kategória:
  • közösségi funkciójú zöld területek létesítése, fejlesztése és rehabilitációja az ország egész területén;  MEGTEKINTÉS
B kategória:
  • társasházak belső udvarainak zöldítése az ország egész területén,  MEGTEKINTÉS

Haszonállattartás törvényesen

Ha felmerül az állattartó munkája során, netán bírságolási eljárás keretében, hogy a vele szemben alkalmazott önkormányzati rendelet jogszabálysértő, érdemes az illetékes megyei kormányhivatalhoz is fordulnia, amely törvényességi felhívásban kezdeményezheti 
a helyi állattartás szabályairól szóló önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezését, 
ha az törvénysértően korlátozza a mezőgazdasági haszonállatok tartását, illetve 
a kedvtelésből tartott állatokra vonatkozó szabályai más jogszabállyal ellentétesek, 
vagy az egyes fogalmakat jogszabálytól eltérő tartalommal szabályozza.
https://www.agrarunio.hu/index.php/hirek/16-agrargazdasag/1104-haszonallattartas-toervenyesen

A szakképzésé a jövő!

Óriási a kereslet a szakképzett munkaerőre, különösen a húsfeldolgozó, az állatgondozó és -tenyésztő, illetve a mezőgazdasági gépkezelő és -szerelő képzettségű munkavállalók iránt. A magyar agrárszakképzés igyekszik kielégíteni a piac igényeit, több mint 
22 ezer diák tanul a magyar agrárszakképző rendszerben. A diákokkal több mint háromezer pedagógus foglalkozik, 48 agrárszakképző iskola 63 feladatellátási helyén.
https://www.agrarunio.hu/index.php/gepesites/egyeb/3282-a-szakkepzese-a-jovo

A genetikai sokszínűség megőrzése

Az élelmezési növények 75 százalékát vesztettük el száz év alatt. A haszonállatfajtáknál szintén hasonló tendencia figyelhető meg. A jelenleg termesztett növények nagy része is veszélyeztetett, éppen ezért a növényi és az állati genetikai sokszínűség megőrzése nemzetstratégiai jelentőségű. https://www.agroinform.hu/kornyezetvedelem/az-elelmezesi-novenyek-75-szazalekat-vesztettuk-el-szaz-ev-alatt-34195-001

2017. szeptember 21., csütörtök

Növényvédelmi tanácsok...

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 
2017. évi 18. felhívás
► A szőlősgazdák az idén is a lisztharmattal küzdöttek a legtöbbet. A levelek felületén most érlelődnek az áttelelő gombatestek, a kazmotéciumok. Közvetlenül szüret után érdemes elvégezni a kénes vagy még inkább a kénes-olajos lomblemosást. Ekkor a még éretlen, sárga színű, a levelek felszínén szabad szemmel éppen hogy csak látható „gombagöböket” gyéríthetem. Védekezés híján beérnek, feketévé, vastag falúvá, ellenállóvá alakulnak. Az őszi esőkkel mosódnak le a kordonkarra, a támberendezésre. Itt várják a tavaszt és indítják be az első fertőzési hullámot. Tehát ezzel a permetezéssel már a tavaszi induló fertőzést akadályozhatják meg. Ahol jégveréstől sérültek a vesszők vagy a peronoszpóra is megjelent, ott rézzel is kombinálhatják a permetlevet.
► Néhány káposztaféleség akár tavaszig is kint lehet az ágyásokban. Vasárnap fotóztam a káposztapoloska párzó imágóit, a tojásokat és a lárvákat. Tehát még javában szaporodnak, szívogatnak. Torzulnak a levelek, csökött lesz a termés. A Decis, a Kaiso EG (Garden), a Karate 2,5 WG (5 CS) és a Mospilan 20 SG is engedélyezett ellene. Csak tapadásfokozó hozzáadásával érdemes permetezni a viaszos leveleket!
► A zöldségfélék legsúlyosabb gombás betegségei közé tartozik a fehérpenészes és a szürkepenészes rothadás. Ez utóbbi a szőlőt, a bogyósokat és a dísznövényeket is megtámadhatja. Mindkét faj a beteg növényi maradványokon és a talajban évekig elfekvő apró gombatestekkel telelhet át. A száraz zöldbabszáron pedig valószínűleg baktériumos tumorokat fényképeztem. A legjobb ha letermés után frissiben összegyűjtik és eltávolítják a letermett növényi részeket.
Budapest, 2017. szeptember 20.
Jó kertészkedést kívánok: Zsigó György, NMNK

Felfaljuk a világot?

Napjaink élelmiszer termelési rendszere negatív hatással van a környezetre és az emberiség egészségi állapotára. Több mint 800 millió ember éhezik, mialatt a gazdagabb országokban soha nem látott mértéket öltött az élelmiszer pazarlás.
Az élelmiszer termelés földünk legnagyobb iparága, ma minden harmadik munkás ebben dolgozik, illetve minden pillanatban újabb és újabb területeket hódítunk el a természettől, hogy ott takarmánynövényeket termesszünk a húsipar számára, vagy gabonát a mindennapi betevőhöz. A mezőgazdaság használja el földünk vízkészletének több mint felét.
Az Anthropolis Egyesület több mint egy évtizede foglalkozik a társadalmi, gazdasági, környezeti fenntarthatóságot, a kritikai gondolkodást, az aktív, cselekvő állampolgárságra való nevelést is magába foglaló, a globális és a lokális kérdések összefüggéseire rámutató globális neveléssel.
A workshop témái: vízhasználat, virtuális víz, halászat, pazarlás, munka, gazdálkodás, termelés, termőterületek, erdőirtás, a talaj kizsigerelése, szállítás
A workshop időpontjai: október 16., 30, november 6., hétfő 16-18h
Az ingyenes képzésre előzetes regisztráció szükséges a ban.ildiko@mucsarnok.hu címen.

Széchenyi és a mezőgazdaság

Az Óvári Gazdász Szakkollégium 2017. szeptember 26-án (kedden) 17 órai kezdettel rendezi meg 
Dr. Szentkuti Károly: Széchenyi és a mezőgazdaság 
c. könyvének bemutatóját a mosonmagyaróvári egyetemi kar PHARE-épületének Auditóriumában (Mosonmagyaróvár, Lucsony u. 2.).
Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!

2017. szeptember 20., szerda

Új agrárkoncepció...

Idén nem kerül a kormány elé az új agrárkoncepció. A szabályozási javaslatcsomag lényege, hogy javítaná a mezőgazdasági termelők szerződéses pozíciót, miközben az integrátorok számára kiszámíthatóbb jogi környezetet teremtene. Ehhez önkéntességi alapon erősítené a termelők és az integrátorok közötti hosszú távú szerződéses kapcsolatokat, és ehhez különböző kedvezményeket rendelne. Új integráció: a jövõ évi választásokig mindent elnapoltak:

A gyomflóra változása

Minden alkalommal az „ismeretlenségből jött” új társulások, vagy fajok monodominánssá válása okozza a legnagyobb meglepetést és problémát; s csak ritkábban vált ki riadalmat a már ismert fajok egyedszámának drasztikus növekedése. A legnagyobb veszélye ezeknek a folyamatoknak, hogy kialakulásuk igen gyors (1–3 év) és emellett a termelői reakció rendben elmarad, elkésik; vagy rossz válaszreakciók születnek. Jelenkorunk erőteljesen átalakuló mezőgazdaságának egy kissé elhanyagolt árny­oldala ez, amely viszont híven képes kopírozni a változás/átállás gyengeségeit. Ezen változást előidéző döntéseink és következményei eredői lehetnek adminisztratív eredetűek (pl. AKG és ennek szabályozói), tulajdonjogból fakadóak (elsősorban a bérlemények során /föld, betakarítógépek/ jelennek meg ezek a nem kívánt hatások); de származtathatóak technológiaváltásból is (pl. forgatás nélküli talajművelési rendszerek terjedése). https://agronaplo.hu/szakfolyoirat/2017/09/szantofold/az-emberi-dontesek-beavatkozasok-lenyomatai-a-gyomflora-valtozasara-i

2017. szeptember 18., hétfő

Legszebb arborétumok

Ezek Magyarország legszebb arborétumai | Mesés arborétumok Alcsúttól Zircig. Alaposan el vagyunk kényeztetve mi, magyarok, hiszen a gondosan ápolt és karbantartott arborétumoknak se szeri, se száma hazánkban. http://mertutaznijo.cafeblog.hu/2017/09/17/ezek-magyarorszag-legszebb-arboretumai/

Mezőgazdasági szervezettségünk

Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire kiszolgáltatottak a termelők a felvásárlóval, a kereskedőkkel. Az utóbbi 25 évben eltérő irányú koncentrációs folyamatok zajlottak az élelmiszer-ellátási láncban. Az agrárszektorban dekoncentrációs folyamat ment végbe, ezzel szemben a feldolgozóipar kisebb, a kereskedelmi szektor gyorsabb ütemben koncentrálódott. Az ellátási lánc vertikális fázisai között a piaci koncentrációban mutatkozó eltérések befolyásolhatják az egyes fázisok közötti árak alakulását. https://agronaplo.hu/szakfolyoirat/2017/09/gazdasag/jo-uton-haladunk

2017. szeptember 17., vasárnap

T A L L Ó Z Á S...

Hogyan védekezzünk az őszi kártevők ellen?

Nem csak nyáron, de ősszel is van mire odafigyelnünk a kiskertekben. Érdemes tudni, hogy a kiskertekben csak a III. kategóriás forgalmazási engedélyű növényvédő szereket lehet használni, ezért minden kártevő neve alatt ilyen hatóanyagok szerepelnek. Az őszi kártevőknél fontos tudni, hogy jelenleg vándorolnak a még élő, zöld növényekre, és hamarosan telelőre vonulnak. https://www.agrarszektor.hu/kiskertblogger/hogyan_vedekezzunk_az_oszi_kartevok_ellen.8793.html

Eltünnek a finom magyar gyümölcsök

A hazai ültetvények elöregedésének tudható be, hogy drágultak idén a gyümölcsök. A belföldi termelés nem tudja kielégíteni az igényeket, ez pedig importnövekedést okoz. A gyümölcsöknél tapasztalható, átlagosan 23%-os áremelkedés mögött leginkább az áll, hogy az elmúlt tíz-húsz évben nem történt meg az ültetvények korszerűsítése.  Szép lassan eltûnnek a finom magyar gyümölcsök:

Precíziós megoldások...

Mai mezőgazdaságunk egyik legégetőbb problémája termelésünk eredményességének kérdése. Költség hatékonyságunkat nagyban befolyásolja a termelékenységünk szintje, amellyel arányosan változhat a hektáronkénti árbevételünk is. Jelenleg költségeinket a legnagyobb mértékben a precíziós gazdálkodás elemeinek termelési rendszerünkbe adaptálásával tudjuk csökkenteni. Ennek mértéke a teljes rendszer adaptálása esetén eléri a hektáronkénti 8-10%-ot.   https://www.agrarunio.hu/index.php

Zártkertfejlesztési program

Zártkertfejlesztési program kidolgozását kezdte meg az agrártárca. Elvárás, hogy az ingatlanok eladhatók legyenek, valamint fejlesszék az infrastruktúrájukat. Magyarországon jelenleg mintegy kétszázezer hektáron több mint egymillió, jelentős részben elhanyagolt állapotú zártkerti ingatlan található. Ezek jellemzően a települések határában lévő, főként kézimunka-igényes, apró parcellás szőlő- és gyümölcsterületek, amelyeket az elmúlt évtizedekben nagyüzemi gazdálkodásba nem vontak be.
http://agroforum.hu/hirek/zartkertfejlesztesi-program-kidolgozasat-kezdte-meg-az-agrartarca

A gyűjtögetés szerepe

Felszedtek majdnem húszmillió forintot a gyűjtögetők. Ennyivel járultak hozzá ugyanis a csiga- és gombagyűjtő magánszemélyek az állam kiadásaihoz. Az erdőn-mezőn gyűjtögetők továbbra is kedvezményes szabályok és csekély adminisztráció mellett tehetnek eleget adóügyi kötelezettségeinek. http://www.agrotrend.hu/piac/agrarpenzek/felszedtek-majdnem-huszmillio-forintot-a-gyujtogetok-az-allamnak

Így rombolnak a növényvédő szerek

A mezőgazdaság növényvédő szerek nélkül is képes lenne ellátni a világ egyre növekvő, 2050-re várhatóan 9 milliárd főre duzzadó népességét - állítják az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) szakértői egy új jelentésben. Meglátásuk szerint a növényvédő szerek katasztrofális hatással vannak a környezetre, az emberi egészségre és a társadalom egészére, beleértve azt a megközelítőleg 200 ezer halálesetet is évente, amelyet akut mérgezés okoz.
http://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/igy_rombolnak_a_novenyvedo_szerek/20170324163906



Megdöbbentő élelmiszerpazarlás

Az amerikai élelmiszerboltok általában 70-120 dollár közötti összeget fizetnek egy tonna élelmiszer-hulladék eltávolításáért. A hulladékot enzimekkel keverik össze, így létrehozva egy folyékony, szerves műtrágyát, amellyel az eddigi tapasztalatok szerint több gyümölcsöt és zöldséget lehet termelni kevesebb víz felhasználásával. Megdöbbentõ élelmiszerpazarlás: ezt már nem tudják elviselni:

2017. szeptember 16., szombat

A csávázás egyszeregye

Csávázás során a szaporítóanyagot és a később kifejlődő növényt is védjük. Fontos része a növényvédelemnek. A csávázás szaporítóanyagokon preventív (megelőzési) céllal alkalmazott növényvédelmi eljárás. Alapulhat fizikai vagy kémiai védekezésen. Célja, hogy a szaporítóanyag felületén, illetve annak belsejében megtalálható gombák és baktériumok ellen védelmet biztosítson. A felszívódó hatású gomba- és rovarölő szerek kifejlesztése tette lehetővé a mind hatékonyabb magcsávázást, ami jelentősen biztosítja a csírázó vetőmagok és a kicsírázott növényállomány hatékonyabb védelmét. https://www.magro.hu/agrarhirek/szakcikkek/a-csavazas-egyszeregye/

MOL Zöldövezet Program

A Mol Magyarország idén 12-ik alkalommal meghirdeti a MOL Zöldövezet Programot, mely kiemelt célja – a zöldfelületek növelésén túl -, hogy a programok a tervezéstől a megvalósításig a helyi közösség aktív részvételével valósuljanak meg, valamint a kialakított területek gondozásában is vállaljanak szerepet. Várják mindazon civil szervezetek, társasházak jelentkezését, akik a helyi közösség bevonásával szeretnének létrehozni egy közösségi parkot, egy zöld belső udvart, vagy közösségi kertet.
A pályázni az alábbi két kategóriában lehet, az ötletpályázatok beérkezési ideje 2017.október 20 (péntek) 16:00
 A kategória:
  • közösségi funkciójú zöld területek létesítése, fejlesztése és rehabilitációja az ország egész területén;  MEGTEKINTÉS
B kategória:
  • társasházak belső udvarainak zöldítése az ország egész területén,  MEGTEKINTÉS

Haszonállattartás törvényesen

Ha felmerül az állattartó munkája során, netán bírságolási eljárás keretében, hogy a vele szemben alkalmazott önkormányzati rendelet jogszabálysértő, érdemes az illetékes megyei kormányhivatalhoz is fordulnia, amely törvényességi felhívásban kezdeményezheti 
a helyi állattartás szabályairól szóló önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezését, 
ha az törvénysértően korlátozza a mezőgazdasági haszonállatok tartását, illetve 
a kedvtelésből tartott állatokra vonatkozó szabályai más jogszabállyal ellentétesek, 
vagy az egyes fogalmakat jogszabálytól eltérő tartalommal szabályozza.
https://www.agrarunio.hu/index.php/hirek/16-agrargazdasag/1104-haszonallattartas-toervenyesen

A szakképzésé a jövő!

Óriási a kereslet a szakképzett munkaerőre, különösen a húsfeldolgozó, az állatgondozó és -tenyésztő, illetve a mezőgazdasági gépkezelő és -szerelő képzettségű munkavállalók iránt. A magyar agrárszakképzés igyekszik kielégíteni a piac igényeit, több mint 
22 ezer diák tanul a magyar agrárszakképző rendszerben. A diákokkal több mint háromezer pedagógus foglalkozik, 48 agrárszakképző iskola 63 feladatellátási helyén.
https://www.agrarunio.hu/index.php/gepesites/egyeb/3282-a-szakkepzese-a-jovo