Nagyításhoz kattintson a képre
Az Európai Unió legnagyobb körtetermelői Olaszország, Hollandia, Belgium
és Spanyolország. Magyarországon évente átlagosan 33 000 tonna terem
körtéből, kiemelkedő években 40 000 tonna is megterem. A legfőbb hazai
termőterületek az Alpokalján, a Bodrogközben és Szatmár területén
vannak. Az emberiség legalább 3000 éve ismeri, termeszti. A gyümölcsfajok közül talán az egyik leginkább víz- és hőigényes a körte, és alkalmazkodóképessége is kicsi. Nagyon fontos számára a kiegyenlített páratartalom, 700–800 mm, jó elosztású csapadék. A téli fagyoktól tartósan -20 °C-on károsodik, de a fajták között is van különbség. A nemesített fajtákat általában vadkörte vagy birs alanyra oltják. A birsalanyra oltottak általában érzékenyebbek a fagyokra, a virágzáskor -1 – -2 °C-on is károsodnak.
Csak jó szerkezetű, jó vízgazdálkodású, mélyrétegű talajokon várhatunk kielégíthető terméshozamokat. A vad alany alkalmazkodó képessége nagyobb, főleg a Vilmos és a Bosc kobakja viseli el a szárazabb fekvéseket. A nagyon meszes, száraz talajokon termése kövecses lesz.
A körte az egészséges étrend egyik közkedvelt szereplője, hiszen gazdag antioxidánsokban, flavonoidokban, és tápanyagokban is bővelkedik.
A körtét is is megviselte idén az időjárás, egy átlag évhez képest akár 50-60 százalékkal is kevesebbet szüretelhetnek a gazdák.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése