A családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény 6. § (1) bekezdése alapján az őstermelők családi gazdasága (a továbbiakban: ŐCSG) olyan önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkező, legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló mezőgazdasági őstermelő tag által létrehozott termelési közösség, amelynek keretein belül a mezőgazdasági őstermelők az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésén alapulva, összehangoltan végzik.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 5. § (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban az ŐCSG nem általános forgalmi adóalany, mivel jogképes szervezetnek nem tekinthető, ezáltal az ŐCSG tagjainak adóalanyisága tagonként vizsgálandó.
Az ŐCSG egyes tagjai akkor minősülnek az Áfa tv. tekintetében adóalanynak, ha a tagok saját nevükben értékesítenek terményt, nyújtanak szolgáltatást. Ebben az esetben minden egyes tagnak adószámmal kell rendelkeznie. Ha csak egy tag értékesít a saját nevében terményt, nyújt szolgáltatást, akkor a többiek esetében (amennyiben a tagok más gazdasági tevékenységet nem folytatnak) nem áll fenn az adóalanyiság. (A családi gazdaság azon tagjának, aki önállan nem értékesít rendszeresen nincs szüksége adószámra.)
Alanyi adómentességet csak olyan adóalany választhat, akinek a termékértékesítéseinek és szolgáltatásnyújtásainak összesített ellenértéke, sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen, sem a naptári évben észszerűen várhatóan, illetőleg ténylegesen nem haladja meg az alanyi adómentesség választására jogosító összeghatárt, ami a hatályos jogszabályi rendelkezés alapján 12 millió forint [Áfa tv. 188. § (1)–(2) bekezdés]
Tekintettel arra, hogy az ŐCSG nem általános forgalmi adóalany, és
ebből fakadóan az ŐCSG tagjainak adóalanyisága tagonként vizsgálandó,
így az alanyi adómentesség értékhatára is adóalanyonként vizsgálandó (ha
például egy három főből álló családi gazdaságban mindhárom tag saját
nevében értékesít, akkor 3 X 12 millió forint a rájuk vonatkozó
értékhatár). (F:NAK)
NAK / Dr. Buzás Tivadar
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése