Oldalak

2024. augusztus 10., szombat

Falu program

A Magyar falu program fejlesztéseinek célja, hogy a beruházások nyomán növekedjen az életszínvonal és a népességszám is a falvakban; a Győr-Moson-Sopron vármegyei Magyarkeresztúron a program indulása óta mintegy 184 millió forintnyi fejlesztés valósult - mondta a Miniszterelnökség modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztosa szombaton a település falunapján.

    Gyopáros Alpár, aki a térség fideszes országgyűlési képviselője is, hangsúlyozta, a Magyar falu program egyik kiemelt célja már az indulásakor is az volt, hogy megállítsák a magyar falvakban a népességszám csökkenését.
    "Nagyon sok kistelepülés van Magyarországon, amelyek népességszáma olyan ütemben csökkent az elmúlt évtizedekben vagy fél évszázadban, ami azt a kockázatot rejtette magában, hogy belátható időn belül sok falu elnéptelenedik" - fogalmazott.
    Hozzátette: Magyarkeresztúrnak valamivel több, mint félezer lakosa volt, ami az elmúlt két évtizedben négyszáz környékére csökkent, vagyis a lakosság mintegy 25 százalékát elvesztette. A Magyar falu program indulása óta viszont újra közelít az ötszázhoz a népességszám, ami mutatja, hogy van értelme ennek a munkának.
    Gyopáros Alpár szólt arról, hogy a közelmúltban értékelték a programot. "Megerősítette a hitünket abban, hogy van értelme annak, amit csinálunk", így a program folytatódni fog - fogalmazott.
    A fejlesztési program a formájában is jó, mert nem "egy budapesti irodában egy tisztviselő találja ki, hogy mire van szüksége a kistelepüléseknek, hanem intenzíven járjuk az országot, találkozunk a helyiekkel és megkérdezzük, hogy mire van szükségük" annak érdekében, hogy a lakosságot helyben maradásra ösztönözzék - mondta.
    Kiemelte: egyik pályázati cél sem olyan, amit ne a falvak kértek volna. A falujárást azért is folytatják, mert az élet újabb kihívásaira folyamatosan reflektálni szeretnének - tette hozzá.
    Gyopáros Alpár az MTI-nek elmondta, hogy Magyarkeresztúron óvodafejlesztésre több ütemben 34,3 millió forintot fordítottak, a közösségi teret három ütemben fejlesztették csaknem 80 millió forintból, falubuszt szereztek be 14,5 millió forint értékben, emellett fejlesztették a kisboltot, a temetői infrastruktúrát és támogatták a helyi civil szervezetek munkáját.(F:MTI)

Nincsenek megjegyzések: