Nem kell mindig kaviár – De az ünnepi asztalra szívből ajánljuk! Hozzászólások [0] Fekete arany, vágykeltő csemege, kozmetikai csodaszer.
Ilyen és ehhez hasonló gondolatok villannak fel a fejünkben, ha meghalljuk a szót: kaviár. Luxus, pezsgő, fényűzés társul az aprócska gyöngyök képéhez, s kevesen gondolnak arra, hogy mennyire komoly folyamat előzi meg azt a pillanatot, amikor nagy élvezettel belekóstolunk a finomságba. Egy kis kaviártörténet kaviár1Talán az sem köztudott, hogy a kaviárt a forradalom elől menekülő orosz arisztokrácia honosította meg a nyugati országokban.
Az úri lakomának számító finomság azonban a Kaszpi-tenger bőséges tokhal-állományának köszönhetően Oroszországban mindennapos eledelnek számított. Gyors romlandósága miatt régebben csak a vízparti települések lakói élvezhették ezt a remek ízt, a tartósítás módjának meglelése után azonban a piac kiszélesedett.
A világ kaviárállományának 60 %-át máig a Kaszpi-tengerből nyerik, a két legnagyobb kitermelő pedig Oroszország és Irán. A minőségi kaviár előállításának persze szigorú szakmai fortélyai vannak, a tartósításhoz és a megfelelő állag eléréséhez komoly szakértelemre van szükség.
Arany Kaviár Gourmet Selection Van Budapesten egy patinás, aprócska étterem, ahová az igazán kifinomult ízlésű vendégek örömmel járnak. Az Arany Kaviár Étterem két tulajdonosa, Szása és Attila évekkel ezelőtt elhatározták, hogy követve éttermük filozófiáját, saját termékeket készítenek, így veszik fel a versenyt hasonló minőségű, de különben rendkívül drága kaviárokkal szemben. A sok éves szakmai tapasztalat gyümölcseként, előállították saját válogatásukat, melyet az Arany Kaviár Gourmet Selection névre kereszteltek.
A tenyésztéstől a halikra feldolgozásán át, a halak füstölésén keresztül, minden egyes fázis Szása felügyeletével történik, itt Magyarországon. Eképpen szeretnének egy igazi ínyencséget teremteni, ami akár majd a nemzetközi piacon is megállja a helyét és méltó lehet az étterem hagyományaihoz. kaviár2 „A kaviár előállításhoz Magyarországon nevelt halak ikráját használjuk fel. Fontos megemlíteni, hogy az Oroszországból származó halakat, melyeket 8 évvel ezelőtt telepítettek Magyarországra, egy zárt, recirkulációs rendszerben nevelik, ahol biztosított a víz hőmérsékletének, összetételének és minőségének szabályozása.
Ez teszi lehetővé a legoptimálisabb feltételek kialakítását a halak számára. Nem elhanyagolható a tudományos munka és a több éves tapasztalat által összeállított tápanyag szerepe a halak növekedésében és az általuk nevelt ikra minőségében. Az így nevelt ikrát a legkíméletesebb módon tisztítjuk, és különös gondot fektetünk az elkészítés során minden higiéniai előírás, illetve a recept maradéktalan betartására, beleértve az ikra és a környezetének hőmérsékletét is. Az elkövetkező években három féle tokhalat fogunk nevelni így a szibériai tok mellett vágótokot (osetra) és kecsegét is.
Ezek a halak már a neveldében vannak, de évekre van szükség, hogy elérjék az ivarérett kort. A különböző halak ikráját és húsát eltérő sózással és sófajtákkal fogjuk készíteni, így többféle ízű terméket tudunk előállítani, melyek magas minőségűek, de árban messze a nemzetközi árak alatt maradnak” – mondja az étterem főszakácsa, Szása. full_kaviar_kicsiAz Arany Kaviár Gourmet Selection kaviárja szibériai tokhalkaviár, enyhén sózott, a szemek nagysága 2,8 és 3,3 mm között van. Színe sötétszürke-fekete, az ikra színe és íze leginkább az orosz Oszetra és Szevruga kaviárokhoz hasonlítható.
A kaviárt az igazi ínyencek szerint csupán egy módon szabad fogyasztani: főzés nélkül, hidegen tálalva. Az ideális hőmérséklet megőrzése érdekében a kaviárt kis tálkákba helyezik, amit nagyobb, jéggel teli tálra helyeznek. Kísérőként citromot, vajat, pirítóst, esetleg apróra szelt vöröshagymát kínálnak hozzá. A kaviár mellé jéghideg vodka vagy hűvös pezsgő dukál. Amennyiben valamilyen főzést igénylő ételhez kell a kaviár, azt mindig utolsó lépésként, közvetlenül a tálalás előtt adjuk hozzá. További információ a magyar kaviárról: www.aranykaviar.co
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése