Oldalak

2019. október 30., szerda

Aszálykár kompenzálás

Magyarországon a 2019. kárenyhítési év során az ország egész területén aszályhelyzet volt, így – ha igazolt aszálykáruk van és egyéb támogatási feltétel is fennáll, akkor – az érintett termelők az ország teljes területén részesülhetnek kárenyhítő juttatásban. A miniszter aszályközleménye a Földművelésügyi Értesítő LXIX. évfolyamának 2019. október 25-i 7. számában ide kattintva érhető el. A kárenyhítő juttatás iránti kérelem november 30-ig a Magyar Államkincstár elektronikus felületén nyújtható be. A kárenyhítő juttatás iránti kérelemhez ide kattintva érhetőek el a 2014-2019. kárenyhítési években alkalmazandó referenciaárak és átlaghozam-adatok.

A RASFF

Az Európai Unió élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerében (RASFF) 2018-ban közzétett csaknem négyezer bejelentésnek csupán 1%-a vonatkozott magyar előállítású termékre – derül ki az Európai Bizottság éves összegzéséből. A 162 hazai vonatkozású ügy főként étrend-kiegészítőkhöz és egyéb speciális élelmiszerekhez; zöldséghez, gyümölcshöz; valamint gabonafélékhez és sütőipari termékekhez kapcsolódott.
A Nébih kiemelten kommunikálja a hazai lakosságot érintő ügyeket annak érdekében, hogy a vásárlók minél szélesebb köre időben értesüljön a problémákról. A RASFF rendszeren érkező valamennyi riasztás megtalálható a Nébih honlapján.
(F: Nébih)

Növényvédőszer használat

A növényvédő szerek fenntartható használatát célzó 2009/128/EK irányelv tagállami és uniós szintű megvalósításában elért haladás mérésére objektív, minden tagállamban azonos metodika szerint kiszámolt mutatókra/mérőszámokra, úgynevezett harmonizált kockázati mutatókra van szükség. A peszticidek fenntartható használatát célzó irányelv módosítása  (2019/782/EU irányelv) as következő linken érhető el: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019L0782&from=EN

2019. október 27., vasárnap

Mérgezett Föld - első változat

Szenior Családi Kutya Program


A kutatás fő célja olyan módszertan kidolgozása viselkedési, genetikai és idegtudományi szinten, amely kutyáknál is mérhetővé teszi a kognitív hanyatlást, segíti a családi és munkakutyák egészséges élettartamának meghosszabbítását, és egyúttal az emberi öregedés nemkívánatos folyamatainak megértéséhez is hozzájárul.
A kutatás részeként több mint száz idősödő kutya életét követik négy éven át. Ehhez várják 8 évnél (50 kg felett 6 évnél) idősebb kutyák gazdáinak jelentkezését, akik rendszeresen részt vennének a Szenior Családi Kutya Program vizsgálataiban.

2019. október 22., kedd

Információszerzés és döntéstámogatás


A piackutatást végző szakemberek a már megszokott időpontban, október közepén mutatták be az eredményeket a sajtó, a szakmai érdekképviseleti szervezetek és az agráriumban érdekelt vállalatok képviselőinek.
Az országos felmérés eredményeit bemutató kiadvány letölthető ide kattintva.

Növényvédelmi felhívás

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 
2019. évi 21. felhívás
► Az előző felhívásban az utolsó permetezésről, az őszi lemosásról írtam, mellyel már a jövő évi termést védjük. Úgy látom, hogy az összes gyümölcsfánál és a szőlőnél is beindult a lombhullás, készíthetjük a permetezőgépeket. Az idén legalább ilyen fontos teendőnk lesz a lehullott lomb összeszedése és megsemmisítése, azoknál a kerti fáknál, bokroknál melyek levélbetegségekkel küzdöttek a nyáron. Súlyos kártételt láttam a csonthéjasokon, de a dión és a mandulán is. Az alma és a körte varasodása nem lépett fel járványszerűen, de annyi fertőző anyag képződött a leveleken, amely tavasszal be tudja indítani a fertőzést. A fotón a lisztharmat áttelelő fekete „göbeit” láthatják, mogyorólevél fonákán. Jövő tavasszal a bokraink, fáink alól, a beteg levekről pattannak ki a csonthéjasok, és a dió levélbetegségeit, az almatermésűek varasodását és a mogyoró lisztharmatának első fertőzését beindító spórák. A szőlő peronoszpórája is a lehullott leveleken telel át.
► Egyre többen hagyják el az őszi ásást és a letermett zöldségfélék otthagyott szármaradványai közé vetnek, palántáznak a következő évben. Fel kell tenni a kérdést, hogy nem hagyok-e fertőzött növényi maradványokat az ágyásomban és szükség lesz-e a beforgatással járó talajfertőtlenítésre tavasszal? A középső fotón betakarítatlan, penészgyeppel bevont fonnyadó céklagumókat láthatnak. A kórokozó gombák között egész biztosan megtalálható a szürkepenész, mely a talajban is át tud telelni és jövőre az összes zöldség és dísznövény fajunkat megtámadhatja. Ne hagyjanak se beteg termést, se beteg növényi maradványokat a kertben, a felszínen!
► A nyár végén feltűntek a rozsdagombák jellegzetes tünetei is. Néhányan ijedten telefonáltak, azt kérdezték, hogy mit tegyenek? A fényképen a szederrozsda narancssárga telepeit láthatják. Már jól ismerjük a körterozsda hasonló színű „kinövéseit” is. A szeder esetében a gyökérsarjaiban bújik meg a gomba, a körte pedig a környezetében lévő beteg borókától kapja minden évben, újra és újra a fertőző spórákat. Tehát csupán a rozsdák miatt most ősszel felesleges lenne permetezni. (A többi gombakórokozó ellen viszont mindkét növényen – és a málnán is – határozottan javaslom a rezes lemosást.) A szeder esetében a beteg hajtások kivágásával kell, a körténél pedig a borókák eltávolításával lehetne védekezni. Ez utóbbi nehezen megoldható és szerintem nem is szükséges, mert nem okoz súlyos károkat a körtén. A fotók a múlt héten készültek.
Aki többet szeretne tudni a kertje növényvédelméről, annak a kertbarátnak az idén is ajánlom a 80 tanórás alaptanfolyamainkat. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara megyei szervezetei egész télen indítanak ilyen képzéseket. Érdeklődjenek a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon és kérdezzenek rá a tematikára is. Milyen óraszámban ismertetik a kollégák a gyümölcsfélék és a zöldségek károsítóit?
► A rovarok, gombák, baktériumok és a gyomok biológiájának az ismeretében tudunk dönteni arról is, hogy mit tehetünk a komposztládába. A fent leírtak értelmében a két rozsdagombától nem kell félnünk, jövőre nem a tünetes levelekről indul a fertőzés, nyugodtan bekeverhetjük a leveleket. A fiatal gyomok is gazdagítják a komposzthalmot és a lisztharmatos, lyukacsos, foltos és varas levelek is lebomlanak. Növényvédelmi szempontból az összeszáradt gyümölcsmúmiákat és a beérett magvakat tartalmazó gyomokat távolítanám el.
Az utolsó felhívásom küldöm. Remélem hasznosak voltak! Jó pihenést és kellemes ünnepeket kívánok!
Budapest, 2019. október 21. Zsigó György, NMNK

2019. október 21., hétfő

Élelmiszerpazarlás...

Önkéntesek jelentkezését várja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy kiderüljön, változott-e a magyar háztartásokban az élelmiszerpazarlás mértéke. Az idén novemberben zajló felmérés elsődleges célja a 2016-os adatok frissítése.
Az érdeklődők jelentkezési szándékukat a maradeknelkul@nebih.gov.hu e-mail címen jelezhetik.
Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában

 (F:Nébih)

2019. október 20., vasárnap

Az elhízottak aránya

Nagyításhoz kattintson a képre
Az elhízás olyan kórállapot, amelynek során a túlzott zsírraktározás oly mértékű, hogy az káros lehet az egészségre, és a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egészségi problémához vezethet. Elhízottnak tekintjük azt a személyt, akinek testtömegindexe (rövidítve TTI, angolul body mass index, BMI) 30 kg/m² felett van. A testtömegindex a kilogrammban megállapított testtömeg és a testmagasság méterben mért négyzetének hányadosa. Az elhízás világviszonylatban az elsőszámú megelőzhető halálozási ok, felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt növekvő arányban jelentkezik, és a közegészségügyi hatóságok megítélése szerint a 21. század egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémája lehet.

2019. október 18., péntek

Növényvédőszer-forgalmi jelentés

2019. október 31-ig kell bejelenteni a 2018-as növényvédőszer-forgalmi adatokat a Nébih Ügyfélprofil Rendszerében (ÜPR). A bejelentés cégek esetében csak meghatalmazással végezhető.
Múlt hét óta elérhető a növényvédőszer-forgalom bejelentés felülete a Nébih Ügyfélprofil Rendszerében (https://upr.nebih.gov.hu/).

Erdősítés támogatása

Magyarország Kormányának felhívása a jogszerű földhasználók és ezek társulásai számára mezőgazdasági és nem mezőgazdasági területeken történő erdő telepítések és ipari célú fás szárú ültetvények telepítése érdekében. A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki az éghajlatváltozás hatásainak a mérséklését, a legfontosabb természeti erőforrásaink, a vizeink, a talajok és biológiai sokféleség állapotának javítását, az erdők megfelelő ökológiai teljesítőképességének fenntartását és fejlesztését, valamint a vidéki térségek lakosságának a megtartását. https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/3492063

2019. október 17., csütörtök

Élelmezési világnap

1976-tól emlékezünk meg október 16-án az élelmezési világnapról. Az élelmezési világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az éhezés felszámolására, és összefogásra ösztönözzön. A globális élelmiszerellátási láncban a megtermelt élelmiszerek mintegy egyharmada végzi hulladékként, amely körülbelül 1,3 milliárd tonnát tesz ki évente. Magyarországon mintegy 1,8 millió tonnára becsülik az évente keletkező élelmiszerhulladék mennyiségét. Ennek nagyobbik része a háztartásokban termelődik. A Nébih EU LIFE támogatással megvalósuló Maradék nélkül programja ezt hazánkban 2016-ban fejenként évi 68 kg-ra becsülte az EU által ajánlott módszertannal elvégzett háztartási mérés alapján. Kiderült továbbá, hogy e mennyiség fele egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne.

2019. október 16., szerda

Emlékezés az elődökre...


Baross László (Felsőzsember, 1865. okt. 16. – Bánkútpuszta, 1938. jún. 3.)

1886-ban végzett a magyaróvári gazdasági akadémián, majd ezt követően József főherceg különböző nagybirtokain dolgozott gazdasági segédtisztként; 1911-től haláláig pedig a bánkúti uradalom jószágfelügyelője lett, amelyet jól szervezett, korszerű mintabirtokká alakított és kísérleti telepet is létrehozott rajta.

Baross a búzanemesítést 1908-ban kezdte meg. Ebben az időben a magyar búza hazai és külföldi fajták keveréke volt. Általában kései érésű, gyenge szalmájú és könnyen megdőlő. Az aratás előtt gyakran beállt rekkenő hőség következtében magja rendszerint megszorult, s így gyakran gyenge termést adott. Ehhez járult még a gyakori rozsdakár, mely szintén jelentős veszteségeket okozott. Mindezeket a negatívumokat akarta felszámolni Baross, mikor megkezdte búzanemesítői tevékenységét.

A régi tiszavidéki búzából egyedi tőkiválasztással kísérletezett, anyaga számos családdá szaporodott, de csak a Bánkúti 207-tel és főleg a Bánkúti 5-tel ért el számottevő eredményt. Baross László a köztudatban a „bánkúti búzák atyja”-ként él. Ezt a tekintélyt egy gazdasági kényszerhelyzet megoldójaként vívta ki. Az I. világháború után Magyarország elvesztette búzapiacait, ugyanis az 1920-as években egész Európát elárasztotta a jó minőségű kanadai és amerikai búza; az import mintegy 90%-a a Marquis nevű fajta volt, mely számos előnyös tulajdonsága mellett egy komoly hibával rendelkezett: nem volt fagyálló. Barossnak ezen sikerült javítania.

Fagyálló Marquis törzseket állított elő, majd ezeket az ugyancsak általa nemesített Bánkúti 5-tel keresztezte. Így születtek meg munkája eredményeként a legnevesebb bánkúti őszi búzák, amelyeknek egyike az 1933-as kanadai búza világkiállításon a világ legjobb búzája címet nyerte el, Barosst pedig aranyéremmel tüntették ki.

A búzán kívül Baross más növények nemesítésével is sikeresen foglalkozott: tevékenységi körébe tartozott a kukorica, cukorrépa, zab, cirok, ricinus és a gyapot kedvezőbb tulajdonságú fajtáinak termesztése. De érdeklődött a növénynemesítésen kívül más mezőgazdasági problémák iránt is: számos cikke jelent meg a talajművelésről, a trágyázásról, a vetésforgókról és a kévekötő aratógépekről.

Búzafajtái mintegy negyedszázadon keresztül a legjobbaknak számítottak Magyarországon. A bánkúti búzák atyjaként számon tartott Baross László emlékszobája a bánkúti kastélyban található, síremléke a kápolna mellett fekszik.Martonvásáron szobor őrzi emlékét.

2019. október 11., péntek

Emlékezés az elődökre...

Kerpely Kálmán (1864. október 11. – Budapest, 1940. június 24.) - mezőgazdász, szakíró.

1881–84 között a keszthelyi Gazd. Tanint.-ben tanult, 1884-ben szerzett mezőgazdász oklevelet. Mezőhegyesen volt gyakornok.

Külföldi tanulmányai befejeztével Keszthelyen a Gazd. Tanint.-be került, ahol növénytant, növénybonc-és élettant, növénykórtant tanított.
1892-ben Debrecenben a Gazd. Tanint. növénytermesztési tanszékének tanára lett, 1899-ben igazgatóvá nevezték ki. 1898-tól egyúttal a dohánykísérleti állomást is vezette.
1907–08-ban Magyaróvárott a Gazd. Akad. igazgatói feladataival bízták meg. 1908-ban visszakerült Debrecenbe.
1920-ban a bp.-i Tudományegyetemre hívták, ahol a Közgazdaságtudományi Kar Mg. Szakcsoportja Növénytermesztési Tanszékének első professzora lett.

1925-ben az egyetem elsőként őt jutalmazta a mg. tudományok t. doktora címmel. 1934–35-ben a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a növénytermesztés r. tanáraként dolgozott.

Főként a talajerő-utánpótlás és a műtrágyázás kérdéseivel, ill. a különböző talajművelési módoknak a talajra és a növények fejlődésére gyakorolt hatásával foglalkozott.
Kiemelkedőek búzaélettani vizsgálatai, jelentős eredmények fűződnek nevéhez a dohányfajták nemesítésével kapcsolatban. Alkotó munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták.

1900-ban a párizsi nemzetközi kiállítás alkalmából a francia közoktatás- és népművészeti miniszter az „Officier de l’ Instruction publique” rend kitüntetést adományozta részére.

1916-ban az OMGE örökös és t. tagjává választotta és 1924-ben kitüntette a Cserháti aranyéremmel. 1922-ben az MTA l. tagjainak sorába került.

Ötven éven át volt a Köztelek c. folyóirat munkatársa (cikkeket is írt a lapba), szerkesztette a Haladó Gazda c. lapot. Publikációi jelentek meg más lapokban is (Mg. Szemle, Gazd. Lapok, Pozsonyi Gazda).

2019. október 10., csütörtök

A Táj Nemzetközi Napja

Az Európa Tanács már több mint 15 éve felismerte a gazdag európai táji örökség jelentőségét. Idén a táj és a víz kapcsolata, egyben pedig az irántuk érzett felelősség köré szerveződik a nemzetközi figyelem. Az Európa Tanács kezdeményezésére az Európai Táj Egyezmény megnyitásának napját, október 20-át 2017-től A Táj Nemzetközi Napjaként ünnepeljük Európa-szerte. Idehaza több szervezet is csatlakozott a kezdeményezéshez, és idén is változatos programokkal igyekeznek felhívni a tájaink értékeire és védelmére a lakosság figyelmét.

2019. október 2., szerda

Komposztálás Ünnepnapja


Idén is meghirdetésre került a Komposztálás Ünnepnapja!
2019-ben a következő fő témákat ajánlják a figyelmünkbe, s ennek keretében bármely komposztálással kapcsolatos témában lehet pályázni. 
- Komposzttal a klímáért!  
- „A talaj szereti a komposztot!” 2020. évi Nemzetközi Komposzttudatos Hét szlogenje - https://www.compostfoundation.org/ICAW/ICAW-Home
- Zéró hulladék és az élelmiszerpazarlás csökkentése.
- Biológiai sokféleség a talajban, a természetben!

Kiírás, regisztrációs link:

Regisztráció október 10-ig.

Csatlakozni lehet az országos rendezvényhez óvodai csoportokkal, iskolai osztályokkal, civil helyi akciókkal, közösségi kerti tevékenységekkel, avagy alkotóművészeti pályamunkával. 
Magukat a tevékenységeket október hónap folyamán bármikor meg lehet valósítani, akár egynapos, akár egy hetes, akár több hetes időszakban.
A tevékenységek beszámolóival lehet pályázni a legjobbak díjára, kategóriánként a 3 legötletesebb pályázatot díjazzák. A pályaművek (5 kép, jpg, jó felbontású, valamint külön egy szöveges fájl) beérkezési határideje: 2019. november 17, vasárnap 24:00 óra.
Beküldés módja: e-mailben a komposztunnep@gmail.com címre. A levél tárgyában szerepeljen az intézmény/csoport/szervezet neve.
Eredményhirdetés: 2019. december 14. szombat
Forrás: Humusz Szövetség

Magyar mezőgazdaság 2018.

Magyarország különleges természeti adottságainak köszönhetően évszázadok óta jelentős és világszerte elismert mezőgazdasági termelést folytat, ennek megfelelően az agrárgazdaság a magyar nemzetgazdaság kiemelkedő fontosságú, stratégiai ágazata, amely jelentős hányadát a hazai élelmiszeripar dolgozza fel. Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közös szakmai kiadványa arra vállalkozik, hogy átfogó tájékoztatást adjon a magyar agrárgazdaság 2018-ban elért eredményeiről.
A kiadvány az alábbi linken érhető el.
(AM Sajtóiroda)

Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer

A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer I. pillérét az agrárkár-enyhítési rendszer alkotja, amely a kedvezőtlen időjárási jelenségek által okozott károk kompenzálását szolgálja a rendszer tagjai számára. A biztosítási díjtámogatás, a II. pillér keretében, a termelők által önkéntesen választható biztosítási konstrukciók díja vált támogathatóvá. A II. pillér bevezetésével új biztosítási konstrukciók jelentek meg. Ezzel először vált biztosíthatóvá több, Magyarországon gyakran és jelentős mértékben pusztító kockázat, mint az aszály, a felhőszakadás, a tavaszi fagy és az árvíz. A kockázatkezelési rendszer III. pillérét pedig a 2018 májusától bevezetett országos jégkármérséklő rendszer alkotja. A kockázatkezelési rendszer további fejlesztése keretében kidolgozás alatt áll a IV. pillér, melyben tervezett intézkedésként bevezetésre kerülhet a jövedelemstabilizáló rendszer. A kiadvány az MKR legfontosabb tudnivalóit tartalmazza.
A kiadvány az alábbi linken érhető el.
(AM Sajtóiroda)