Az Intézet története
Az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (ÁTK), illetve annak jogelődjét az Állatélettani és Takarmányozási Kísérleti Állomást, valamint az Országos Gyapjúminősítő Intézetet, budapesti székhellyel 1896-ban létesítették. Az azóta eltelt száz év alatt az intézet több átszervezést ért meg, székhelye megváltozott, végül 1991. július 1-jével ismét Herceghalomba került. Alapító levele az ún. nagy gazdasági haszonállatok (szarvasmarha, sertés, juh, ló) genetikai, tenyésztési, reprodukciós, takarmányozási, takarmány-felhasználási és takarmányozás-élettani, tartás- és takarmányozás-technológiai feladatok ellátásában jelöli meg tevékenységi körét alap-, alkalmazott és fejlesztő kutatások végzésével. További feladata az országos és regionális állattenyésztési és takarmányozási szaktanácsadás és informatika.
A kutatási tevékenység két szervezeti egységben folyik: az Állattenyésztési Főosztályon genetikai, szarvasmarha-tenyésztési, sertéstenyésztési, juh- és kecsketenyésztési, szaporodásbiológiai, sejtbiológiai, lótenyésztési osztályok, a Takarmányozási Főosztályon kérődzőtakarmányozási, sertéstakarmányozási, takarmányértékelési és minősítési, takarmányozás-élettani kutatócsoportok működnek.
A kutatások modell és félüzemi kivitelezéséhez kísérleti telep áll rendelkezésre.
Az ÁTK több hazai, európai és tengerentúli kutatóhellyel működik együtt különböző kutatási és oktatási területeken.
Az intézmény kutatói minden évben számos nemzetközi és hazai tudományos rendezvényen vettek részt, sok rendezvény aktív szervezői. Élénk érdeklődés kíséri az intézeti rendezvényeket. Az intézményt rendszeresen nagyszámú külföldi szakember látogatja meg.
Az ÁTK-ban folyó tudományos munka elismerését jelenti, hogy a Szent István Egyetem, Mezőgazdaság-tudományi Kara (Gödöllő) kihelyezett tanszékét, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaság-tudományi Kara (Mosonmagyaróvár) pedig két társtanszéket létesített az ÁTK-ban. Intézményünk minősített munkatársai mindkét egyetemen bekapcsolódhatnak a graduális és postgraduális képzésbe. Kutatóink ott vannak a PhD. képzésben résztvevő hallgatók felvételi vizsgáin, majd a képzés során előadásokat tartanak. Doktorandusok fogadására is sor kerül. Néhány kutatónk részt vesz a két egyetem különféle bizottságainak munkájában (Doktori Tanács, Habilitációs Bizottság stb.).
Az ÁTK a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium felügyelete alatt álló, maradvány érdekeltségű, önálló költségvetési kutatóintézet. A költségvetési támogatás az intézmény összes bevételeinek mintegy 50 %-át képezi, a működéshez szükséges további összeget más forrásokból kell megszerezni. Ez a mezőgazdaság és ezen belül az állattenyésztési ágazat jelenlegi helyzete miatt, egyáltalán nem könnyű feladat. Erre az OTKA, az OM, a KPI és más hazai, továbbá nemzetközi kutatási pályázati lehetőségek, valamint a termelő tevékenységből és a szolgáltatásokból eredő bevételek kínálnak esélyt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése