Oldalak

2020. október 31., szombat

Szakszerű pálinkakínálás...

Nemzeti italunk 2004 óta védett hungarikum, hazánkban valószínűleg nincs olyan háztartás, ahol ne lenne megtalálható, hiszen rég nem látott kedves ismerősök érkezésekor, de akár örömünk fokozására, bánatunk oldására mindig előkerül a kamrából. Ha meghalljuk a szót, szinte már a szánkban érezzük az ízeket, de vajon kinek milyen a jó pálinka? Az ízlések eltérőek lehetnek: van, akit még családi körben sem lehet rávenni a fogyasztására, de van, aki meg hosszú percekig képes mesélni a poharába kerülő italról: „a magyar királyné életvizéről”. Fontosnak tartjuk, hogy a megfelelő gondossággal készült pálinkáról alkotott képet úgy alakítsuk, hogy a fogyasztók valóban megtapasztalhassák az ital pozitívumait egy-egy kóstolás alkalmával, és a minőségi termékekkel való találkozás után beleszeressenek, majd később is azokat keressék. Kiadványunkkal azt a folyamatot kívánjuk segíteni, hogy a minőségi, mértékletes, ám élvezetes pálinkafogyasztás kultúráját minél többen megtapasztalják és magukénak tudják. https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/3521-szakszeru-palinkakinalas

Aktuális határidők...

E hónap végéig trágyázhatnak a földeken a nitrátérzékeny területen gazdálkodók, mert a jogszabály szerint október 31-től kezdődik és február 15-ig tart a téli trágyázási tilalmi időszak. November 15-től ugyanezen területeken a legeltetés sem megengedett, kivéve, ha az állatsűrűség alapján az éves nitrogénterhelés adott területen nem haladja meg a 120 kg/ha értéket. Amennyiben az érintett gyepterület egyben Natura2000 védettség alá tartozik, úgy október 31. és április 23. között történő legeltetéshez a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges.

2020. október 30., péntek

Borászati technológia fejlesztése

Az agrárminiszter 53/2020. (X. 27.) AM rendelete szerint 2021–2023-ban a kormány 21 millió eurónak megfelelő forintösszeget (kb. 7,6 milliárd forint) szán a borászati technológiák fejlesztésére. Egy kérelmező részére benyújtási időszakonként (tehát többször is) legfeljebb 100 millió forint adható. A rendelet hatályba lépése előtt beszerzett gépekre pedig 50 millió forint támogatás nyújtható. Utóbbiak vonatkozásában 2020. november 30. és december 21. között adható be kifizetési kérelem.

Szavazzon az Év Fájára

Idén nyolcadik alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy szavazzunk az Év Fájára. Az Országos Erdészeti Egyesület és az Év Fája Kuratórium 2013-ban indította a kezdeményezést. A voksolásra minden egyéni felhasználó részére egyszeri alkalommal az www.azevfaja.hu oldalon keresztül van lehetőség október 28. november 22. között.

2020. október 29., csütörtök

Kárenyhítő juttatás

A 2020. kárenyhítési évben bekövetkezett mezőgazdasági károk után a kárenyhítő juttatás iránti kérelmet ez év november 30-áig azon károsultak nyújthatják be, akik a 2020. évi kárenyhítési időszakban bejelentették kárukat. A kárenyhítő juttatás alapját a tárgyévi hozamérték és a referencia hozamérték különbsége, azaz a hozamérték-csökkenés (termelésiérték-kiesés) jelenti. A kárenyhítő juttatás összege legfeljebb a hozamérték-csökkenés 80%-áig terjedhet. A kárenyhítő juttatás iránti kérelemhez ide kattintva érhetőek el a 2015-2020. kárenyhítési években alkalmazandó referenciaárak és átlaghozam-adatok.

Látogatás a Nemes biogazdaságban

Őstermelői jogviszony

A pályázatok közelgő beadási határidejére való tekintettel felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások igénybevételéhez szükséges az őstermelői jogviszonyuk igazolása. Az e célra szolgáló hatósági bizonyítvány a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (Nébih) igényelhető. A termelők a kitöltött kérelmet postai úton vagy személyesen nyújthatják be a hivatalhoz, utóbbi esetben akár az ügyfélfogadási időn kívül is. A termelők az érvényes őstermelői igazolványról szóló hatósági bizonyítványt a Nébihnél kérelmezhetik. Az igénybejelentő nyomtatvány az alábbi linken érhető el: https://portal.nebih.gov.hu/ugyintezes/egyeb/nyomtatvanyok

2020. október 28., szerda

Műtrágya vásárlás szabályozása

Tájékoztatást adott ki a NAK az egyes műtrágyák vásárlásra vonatkozó jogszabályok változásáról. Ennek oka, hogy 2021. február 1-jétől lép hatályba a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról, az 1907/2006/EK rendelet módosításáról, valamint a 98/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2019/1148 rendelete. A jogszabályváltozással az egyes műtrágyák (pl. ammónium-nitrát) vásárlására vonatkozó szabályozás is módosul. Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1148 rendelete a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról, az 1907/2006/EK rendelet módosításáról, valamint a 98/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló dokumentumot itt lehet elolvasni.

2020. október 27., kedd

Kertészeti üzemek támogatása

A Kormány az Európai Unióval megkötött Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a kertészeti ágazatokban tevékenykedő mezőgazdasági termelők versenyképességének javítását. A cél elérését a Kormány a kertészeti termelést folyató mezőgazdasági termelők együttműködésével tervezi megvalósítani. A felhívás támogatja a kertészeti gazdaságokban az energiafelhasználás hatékonyságának javítását és az ágazat által okozott környezetterhelés csökkentését. A felhívás a kertészeti létesítmények esetében az épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintő korszerűsítések, felújítások, valamint a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása által elősegíti a kertészeti gazdaságok energiahatékonyságának javulását. A támogatási kérelmek benyújtására 2020. október 19. naptól 2021. február 19. napja között az alábbi benyújtási szakaszokban van lehetőség.

Első szakasz: 2020. október 19. - 2020. november 20.

Második szakasz: 2021. január 18. – 2021. február 19.

A megjelent pályázatról részletesen a Széchenyi 2020 honlapján közzétett felhívás alapján tájékozódhatnak.

FIRELIFE erdőtűz-megelőzési projekt

Elnyerte az Európai Unió idei LIFE-díját az éghajlatvédelmi kategóriában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) FIRELIFE erdőtűz-megelőzési projektje.
Bár az erdőtüzet általában a közbeszédben és a statisztikai elemzések során is a természeti katasztrófák közé sorolják, a valóságban Európa-, így Magyarország-szerte is sokkal inkább az ember okozta katasztrófák csoportjába tartozik. A tűzesetek 99 százalékának keletkezése az emberhez köthető - hangsúlyozza Nébih. A Nébih FIRELIFE programjának hatékonyságát jól mutatja, hogy a program létrejötte óta Magyarországon a tűzveszélyes napokra eső tűzesetszám 30 százalékkal csökkent, a károsodott területek kiterjedése pedig 90 százalékkal mérséklődött. (mti)

Növényvédelmi Tudományos Napok

 


Az MTA Agrártudományok Osztályának Növényvédelmi Bizottsága, az ATK Növényvédelmi Intézet valamint a Magyar Növényvédelmi Társaság – együttműködve az AM Élelmiszerlánc-felügyeleti Főosztályával (AM ÉlfF) – megrendezi a
„67. NÖVÉNYVÉDELMI TUDOMÁNYOS NAPOK" rendezvényét,
melynek időpontja: 2021. február 16–17.

Az egyes szekcióülések (Növénykórtan, Agrozoológia, valamint Gyomnövények, gyomirtás) helyszíne 2021. február 16-án az MTA székháza (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.), február 17-én pedig az ATK Növényvédelmi Intézet 1022 Budapest, Herman Ottó út 15. szám alatti épülete lesz. Projektor használatára valamennyi teremben lehetőség lesz. A rendezvényre csak olyan előadással illetve poszterrel lehet jelentkezni, amely más magyar nyelvű szakmai fórumon még nem szerepelt. Új kórokozók, kártevők és gyomok témakörben beadott összefoglalók előnyben részesülnek. A konferenciára a haltrich.attila@szie.hu e-mail címre küldött levéllel lehet jelentkezni 2020. november 30-ig.

2020. október 26., hétfő

Termésátlagok alakulása...

Az emlékezet csalhat, a számok nem. Kigyűjtöttük a NAIK AKI legfrissebb statisztikai jelentéséből, hogy hogyan is alakultak az idei termésátlagok. A felmérés október 8-án készült, ezért a kukoricából még csak részadatokat tartalmaz.Mint az az alábbi táblázatból kiderül, a kukoricán kívül kevés növény tudott labdába rúgni idén. https://mezohir.hu/2020/10/26/nem-sok-novenynek-kedvezett-2020-termesatlagok-feketen-feheren/

2020. október 25., vasárnap

Szereti a diót?


A tavalyihoz hasonlóan nagy károkat okozott a z idén is a dióburok-fúrólégy, amelynek kártétele elsősorban a Dunántúlra jellemző. E kártevő éppen azon szórványültetvények, vadon termő fák vagy alacsony ráfordításokkal gondozott ültetvények termését károsította leginkább, ahonnan a dióbél jelentős része származik, és ez a kínálat további csökkenéséhez vezethet. Mivel az új kártevő elleni védekezés költséges, és komoly szaktudást igényel, a kiskerti diófák és a 10-20 fás dióligetek termésétől hosszabb távon biztosan elbúcsúzhatunk.

2020. október 21., szerda

Vis maior kérelem

Az elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról és a vis maiorral összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 94/2015. (XII. 23.) FM rendelet, valamint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból finanszírozott intézkedések megvalósulásának időtartama alatt, elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 57/2015. (XII. 23.) MvM rendelet alapján benyújtandó ún. általános vis maior kérelmek elektronikus benyújtó felületének használata. Felhasználói kézikönyv az általános vis maior kérelem benyújtásához.pdf

Táj Nemzetközi Napja

A jeles nap kihirdetésének alapját az Európa Tanács az Európai Táj Egyezmény létrehozásával teremtette meg.  A lakosság, az intézmények, a gazdálkodók, az állami vagy magán beruházók, a hatóságok közös feladata a táj értékeinek tudatosítása és megőrzése, illetve fenntartható hasznosítása. Hazánkban többek között a Nemzeti Parkok és a natúrparkok szerveznek a jeles naphoz kapcsolódó szakmai és a szabadidős programokat.

2020. október 20., kedd

Falusi Civil Alap

Mintegy 1600 kistelepülés civil szervezetei kapnak támogatást. Az alapra azon kistelepülések civil szervezetei pályázhattak, amelyek lakossága nem haladja meg az ötezret. Ingatlanvásárlásra 6 millió, autóvásárlásra 5 millió forintot fordíthatnak a nyertesek, egyéb eszközök beszerzésére, illetve rendezvényszervezésre 2-2 millió forint használható fel.

   

2020. október 19., hétfő

Támogatás fiatal álláskeresőknek

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) több mint 12 milliárd forintos támogatási programot indított az alacsony iskolai végzettségű és a fiatal álláskeresők foglalkoztatására. A kérelmeket a foglalkoztatást megelőzően a foglalkoztatni kívánt nyilvántartott álláskereső személy lakóhelye, tartózkodási helye szerint illetékes állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz kell benyújtani. A támogatási kérelem 2020. október 15-től nyújtható be. A részletes feltételek és dokumentáció itt találhatók.

2020. október 18., vasárnap

Borászati termékek krízislepárlása


A borászati termékek krízislepárlására a 2020. évben igényelhető támogatásról szóló 21/2020. (VI. 19.) AM rendelet alapján nyilvántartásba vett lepárlóüzemekről szóló 71/2020. (VII. 9.) számú Magyar Államkincstár Közlemény módosításáról. 99_2020. (X. 12.) Kincstár Közlemény.pdf

2020. október 17., szombat

Jövő Borásza Ösztöndíj

A Jövő Borásza Ösztöndíjra november 15-ig adhatnak be pályázatot négy egyetem szőlész-borász hallgatói. Az ösztöndíjprogram keretein belül a pályáztató 1.000.000 Forintot biztosít külföldi szüreti gyakorlatra a nyertes pályázónak. Pályázni 2020. november 15-ig lehet, pontos részleteket tartalmazó pályázati kiírás és jelentkezési lap megtalálható az illetékes tanszékeken, illetve elérhető és letölthető a honlapról:  Borászok Borásza Honlap – Ösztöndíjprogram 

Zöldség-gyümölcs termesztés legszebb pillanatai

2020. október 16., péntek

Élelmezési világnap

Az ENSZ 1979-ban magyar javaslatra nyilvánította október 16-át az élelmezés világnapjává, az idén 41. alkalommal megtartott esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az éhezés felszámolására, és összefogásra ösztönözzön. Magyarországon az emberek évente több mint 300 ezer tonna élelmiszert pazarolnak el, a veszteség pénzben kifejezett értéke meghaladja a 170 milliárd forintot, ami egy-egy emberre vetítve 18 000 forint; az élelmiszerpazarlás környezetvédelmi, gazdasági és erkölcsi probléma is.

Nyúlfesztivál...

A Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács "Csak nyúl” elnevezéssel rendezi meg az idén tizenhetedik alkalommal a Debreceni Nyúlfesztivált október 17-én annak érdekében, hogy továbbnépszerűsítse a nyúlhús-fogyasztást hazánkban. https://agronaplo.hu/hirek/nyulfesztivalt-rendeznek-debrecenben

2020. október 15., csütörtök

HalPéntek...

Országos kampány indult HalPéntek néven a rendszeres, legalább heti egyszeri halfogyasztás ösztönzésére. Bár Magyarországon több mint 30 százalékkal nőtt a halfogyasztás 2013 óta, egy ember átlagosan 6,7 kilogramm halat fogyaszt évente, ami még mindig alacsony.  A kampányt életre hívó Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője elmondta: a www.halpentek.hu honlapon receptek és egy térkép is található, amelyen azt jelölik, hol lehet a fogyasztó tartózkodási helyéhez legközelebb halat kapni. 

NAKlap...

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megalakulása óta kiemelten kezeli külső kommunikációs tevékenységét, amelyen belül az egyik hangsúlyos csatorna a NAKlap. Az évente tíz kiadással jelentkező, Magyarország legnagyobb példányszámú havi magazinja a célkitűzés szerint segíti a gazdák informálódását úgy, hogy a fontosabb agrárszakmai híreken kívül beszámol a várható jogszabályi változásokról és természetesen a kamara munkájáról is. http://nak.hu/sajto/naklap

Higiénia...

A higiénia az orvostudomány egyik ága, vizsgálja a környezet, az élet- és munkakörülmények hatását az emberi szervezetre. Megjelöli a lakóhellyel, munkahellyel, élelmezéssel és életmóddal kapcsolatos követelményeket, amelyek a környezetnek az egészségre kedvező hatásait biztosíthatják, ártalmas hatásait kiküszöbölhetik. Olyan intézkedéskészlet, amely a fertőzések és a fertőző betegségek megjelenésének megelőzésére szolgál.

Figyelje a bankszámláját...

A támogatások 70-85 százalékos előlegét elkezdi utalni az állam – összesen 700 milliárdot folyósítanak a napokban. Négy nagy támogatási jogcímcsoporton – közvetlen támogatások, Vidékfejlesztési Program pályázatai, nemzeti támogatások és piaci támogatások – keresztül a magyar agrárium évente átlagosan 700 milliárd forint támogatásban részesül (a tavalyi kifizetések elérték a 793 milliárdot). Idén a gazdálkodók csaknem 170 ezer egységes kérelmet nyújtottak be 5 millió hektárnyi területre, s ezekből három nagy támogatási formában fizetnek előleget az egységes kérelmekben jelzett támogatási igények után. (F:agrárszektor)  https://agraragazat.hu/hir/pentektol-figyelje-a-bankszamlat-a-kisebbekkel-kezdik/

Európai hulladékcsökkentési hét

Idén 12. alkalommal rendezi meg az Európai Bizottság szakmai szervezete az Európai hulladékcsökkentési hetet november 21-29. között. Az Európai hulladékcsökkentési héthez a https://hulladekcsokkentesihet2020.hu/ oldalon lehet csatlakozni, ott ötleteket, tippeket is kaphatnak a regisztrálók. Az Európai hulladékcsökkentési hét keretében a részvevők a hulladék csökkentésére, az újrafelhasználásra és az újrafeldolgozásra hívják fel a figyelmet.

2020. október 14., szerda

A kultivátorok szerepe

A jelenlegi változó időjárás mellett nagyon nehéz egyetlen kultivátorral elvégezni minden, a gazdaságban felmerülő feladatot. Figyelembe véve a vetésforgót és az adott évszakot, a gazdálkodók különböző kihívásokkal néznek szembe. Van, hogy nagy mennyiségű szármaradványt kell megfelelően kezelni, és van olyan helyzet, amikor pedig a talaj megművelése mellett ügyelni kell a nedvesség megtartására. Bizonyos esetekben sekélyen a teljes felületet kell megművelni, és van, hogy mélyítő művelést kell alkalmazni. Ezekhez a feladatokhoz egy megfelelő képességű, sokoldalú univerzális kultivátorra van szükségünk. Az Enduro kultivátor tervezésénél figyelembe vették mindezen kritériumokat. (Gépmax) https://gepmax.hu/hir/a-kultivatorok-jelentosege/


Növényvédelmi felhívás 25.

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 2020. évi 25. utolsó felhívás
Lassan befejeződik a növényvédelmi szezon. Aki úgy dönt, hogy elvégzi a lombhulláskori lemosó permetezést a gyümölcsfáinál (24. felhívás) vagy a közvetlenül szüret utáni lomblemosást a szőlőnél (23. felhívás), az a kertész még egyszer felveszi a permetezőgépet.
► Sajnos a gombák és a baktériumok a tárolókban is tarolhatnak. Mohácsy Mátyás a Gyümölcstermesztés a házi és háztáji kertekben című könyvében (1959-ben adták ki, az ára:13,- Ft volt) a raktározott gyümölcs
14 naponkénti átnézését javasolta. Az almafajták közül a legjobban tárolhatónak a London pepint, a Nemes sóvárit, a Sárga szépvirágút, a Parker pepint, a Batult, a Kanadai renettet, a Cox narancsot és a Téli arany parment tartotta. Egy-két kertben még találkoztam is ezek közül néhánnyal, a vastag, viaszos bőrű gyümölcseikkel. Már csak a neveikben gyönyörködhetünk. Manapság érzékenyebb fajtákat láthatunk a házikertekben és az időjárás is jobban gyötri a fáinkat. Sűrűbb átválogatást kívánnak a gyümölcseik is.
► A viharoktól kicsavart, kidőlő fák majd minden évben emberi áldozatokat is követelnek. Nem látunk a fatörzsek belsejébe. Rossz előjel, ha a kérgen megjelennek a taplógombák! Lehetséges, hogy ekkor már felélték a fa belsejét és az korhadttá, revessé puhult. Az odúkat sem látjuk kívülről. A Magyar Faápolók Egyesülténél tájékozódhatnak a fakopp módszerről, mellyel fel lehet térképezni a fák belsejét. Önök pedig dönthetnek az alátámasztásról, az odúkezelésről vagy akár a kivágásról. https://faapolok.hu/favizsgalat-2/
► A gyümölcsöket és a szőlőt tekintve, növényvédelmi szempontból nem volt rossz az év. Sőt néhányan permetezés nélkül is szépen szüreteltek. Szerencséjük volt! Egyik gomba sem fertőzött járványszerűen.
A gyümölcsmolyok, az atkák, a levéltetvek is megjelentek, de permetezéssel megoldhattuk gondot. Bár az is igaz, hogy nem bírtunk a dióburok fúróléggyel, a poloskákkal, a liszteskével és a csigákkal.
A zöldségágyásokkal viszont egyre nehezebben boldogulunk. Sokan már a szabadföldi zöldségtermelés végét jósolják, a nagy gazdaságokban is. A szélsőséges időjárás növényeket sanyargató hatását alig tudjuk kivédeni. Az idei aszályos tavaszon is kókadtak és fáztak a zöldségeink, majd a Nap káros sugaraitól perzselődtek, a hirtelen változó hőmérséklet és csapadék pedig a tápanyag felvételét nehezítette a legtöbbjüknél. Erre vezethető vissza a paradicsom fekete csúcsrothadása, zöld és sárgatalpúsága, a bogyók üregessége, a bogyók repedése, stb.
Mindezekre a növényvédő szerek egyre szűkülő kínálata tette fel a koronát, a házikertekben és a nagyüzemekben is. A 15 hektáron karfiolt és kelkáposztát termelő kertész szerint „egy évtizeddel ezelőtt tíz rovarölő szerből választhattak a termelők, ma mindössze háromból”. Ő sem bír a liszteskével, pedig I. kategóriás szereket is bevethet. Az EU programjai szerint 2030-ra megfelezik a forgalmazható hatóanyagok számát, de már van olyan terv is miszerint 2050-re teljesen vegyszermentes termelésre kell átállni.
Hogyan tovább? Milyen lehetőségeink maradtak? Meg kell erősíteni a növényeinket, hogy állják a kedvezőtlen környezeti hatásokat és a károsítók támadását is! A pontosan adagolt trágyázással és öntözéssel, a már többször említett biokondícionálókkal, biostimulátorokkal és mindenek előtt a talajok védelmével és ápolásával. Egyre fontosabb szempont a talaj életközösségének a fenntartása, az „élő talaj” fogalmát már a legnevesebb szakemberek is használják. A gyakorlatban pedig terjed a szántás nélküli művelés, a folyamatos talajtakarás, stb.
A fogyatkozó számú kémiai növényvédő szerek mellett meg kell tanulnunk a biológiai készítmények használatát. Egészen más szemléletet kívánnak, mint amihez hozzászoktunk pl. néhány gyors hatású rovarölő esetében. Nyerhetünk is a használatukkal, mert nem kell félnünk az esetleges túldozírozástól, a várakozási időkkel sem kell számolnunk, mert általában 0 napos készítmények, stb.
Nem könnyű a feladat, de csábító lehet a cél. Egészséges talajról, egészséges terményt szüretelni. Tanulást, felkészülést kíván! Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet fiatal munkatársai elkészítették a felhívások „biós” változatát és az ingyenesen letölthető kiadványaikat is ajánlom https://www.biokutatas.hu/hu/webshop/. A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. BioPORTA füzeteit is érdemes megnézni, https://www.biokontroll.hu/.
A Magyar Biokultúra Szövetség folyóirata a Biokultúra, sokan járatják. Jó egészséget, jó böngészést kívánok!
Budapest, 2020. október 13. Remélem, találkozunk jövőre is! Üdvözlettel: Zsigó György

Adategyeztetések fontossága...

Földbe kerültek a másodvetések, az őszi gabonák, végre a repce is megkapta a kelesztő esőt. Jöhet a számítógép előtt töltött, táblasorszámok és hasznosítási kódok bogarászásával töltött idő. Ilyenkor finomítjuk a vetésterveket, fejezzük be az adminisztrációt, pótoljuk fizetési elmaradásainkat, és számolunk: mit tudunk és mit érdemes előre megrendelni a jövő évre. Avagy ilyenek az esős őszi napok a mezőgazdaságban. A hivatalok is adnak munkát, hiszen sorra érkeznek az ügyfélkapura az adategyeztető felszólítások. Nézzük mit kell még ezekben a napokban elintézni! https://agroforum.hu/agrarhirek/gazdainfo/gazdainfo-adategyeztetesek-az-egyseges-kerelem-feluleten-es-a-nebih-nel/

Agrártámogatások előlegfizetése

Október 16-tól megindul az agrártámogatások előlegfizetése. Az előleg mértéke a közvetlen támogatásoknál kérelmenként maximum 70 százalék, a területalapú vidékfejlesztési támogatásoknál - mint például az agrár-környezetgazdálkodási intézkedés vagy az ökológiai gazdálkodásra történő átállás támogatása - maximum 85 százalék lehet. A gazdálkodók által idén benyújtott egységes kérelmekre a Magyar Államkincstáron keresztül - az előleget és az előlegfizetés lezárulta után november 1-jét követően fizethető részfizetéseket is beleszámítva - még 290 milliárd forintot fizetnek ki. Ebből a tervek szerint több mint 232,5 milliárd forint a közvetlen támogatásokhoz, 37,5 milliárd forint a területalapú vidékfejlesztési támogatásokhoz, 15,5 milliárd forint pedig olyan nemzeti agrártámogatásokhoz kapcsolódik, mint például az állattartók átmeneti nemzeti támogatása, ötmilliárd forintot pedig már kifizettek az uniós krízistartalék maradványából.(AM)

2020. október 13., kedd

Madárodú kihelyezési akcióprogram

Az Egy a Természettel, Vadászati és Természeti Világkiállítás madárodú kihelyezési akcióprogramjának indításaként 3500 odút és 350 etetőt helyeznek ki országszerte. Az olyan programok, mint a mostani, igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy a minket körülvevő természet mekkora érték, mennyire megőrzendő, és milyen sokat lehet tenni ezért helyi szinten is. A szervezők a helyi közösségekkel és a fiatalok bevonásával szeretnék megtalálni az oduk és etetők megfelelő helyét. (mti)

Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Plusz

Már igényelhetik a mezőgazdasági szektor vállalkozásai a kiemelt mértékű állami kamat-, kezelési költség- és kezességi díjtámogatású új Agrár Széchenyi Beruházási Hitel PLUSZ-t . A hitel fix évi 0,5 százalékos kamattal, akár 6 éves futamidőre, 1 milliárd forint maximális hitelösszegig igényelhető, a támogatás a teljes futamidőre jár. A részletes feltételek a www.kavosz.hu oldalon érhetőek el.

MATYÓFÖLD 1927

2020. október 12., hétfő

Módosult a nitrátrendelet

A gazdálkodók hatékony munkavégzése elől gördít el akadályt a nitrátrendelet most megjelent módosítása. A nitrogénhiánnyal járó úgynevezett pentozánhatás kivédésében segíti a gazdálkodókat a napokban megjelent 48/2020. (X. 7.) AM rendelet, mely az 59/2008. (IV. 29.), a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló FVM rendeletet módosította - a pentozánhatás kivédésére – most már minden termőhelyen kiadagolható a vetéstől függetlenül 100 kg szárazanyaghoz további 0,8 kg nitrogén hatóanyag.

Legszebb szőlőbirtokok

Három kategóriában hirdették ki Magyarország legszebb szőlőbirtokait. Vizsgálták a pincészetet, a technológiát, a tisztaságot, a szőlőterületet, a birtokot, a bort és a vendéglátási lehetőségeket is. https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/ime-magyarorszag-legszebb-szolobirtokai-45844-001?utm_source=hirstart&utm_medium=cpc&utm_campaign=HIRpromo&utm_content=45844

Módosult a vízgazdálkodási pályázati felhívás

Módosult a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című felhívás. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege egyéni és kollektív projekt esetén is maximum 2 milliárd forintra változott. Emellett történtek más módosítások is. A módosított pályázati felhívás elérhető ezen a linken olvasható.

2020. október 11., vasárnap

Méhcsaládszám változás bejelentése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) arra hívja fel a méhészek figyelmét, hogy 2020. november 15-ig kell a méhcsaládszámban bekövetkezett változást a Tenyészet Információs Rendszeren (TIR) keresztül bejelenteniük. A határidő azon méhészeket érinti, akik 2020-ban kifizetési kérelmet nyújtottak be a Magyar Méhészeti Nemzeti Programban meghirdetett támogatásokra. A méhészek a méhcsaládszámban bekövetkezett változást a Nébih honlapján közétett 2153-as „Tartási hely és tartás módosító lap” kitöltésével és benyújtásával tehetik meg.

Nobel-békedíj...

 

Olaszrizling Nagykóstoló

Több mint 80 borászat mintegy 150 tételét kóstolhatják meg az érdeklődők az Olaszrizling Október Nagykóstolón október 17-én a Corinthia Hotel Budapestben. Magyarország egyik legkedveltebb szőlőfajtája az olaszrizling: a harmadik legnagyobb területtel rendelkezik a fehér borszőlők között és Tokaj-Hegyalja kivételével gyakorlatilag minden borvidékünkön megtalálható.

Kisüzemi pályázatok

Megjelent 2,5 milliárd forintos keretösszeggel a mezőgazdasági kisüzemeket támogató pályázati felhívás, melynek keretében őstermelők, mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók, illetve szociális szövetkezetek pályázhatnak akár 15 000 eurónak megfelelő forintösszegű átalánytámogatásra. A pályázatok benyújtására 2020. november 6. napjától lesz lehetőség. A pályázati felhívás itt érhető el.

 

Európai zöldpályázatok

Az Európai Zöld Megállapodás (EGD) célkitűzéseinek sürgősségére és ambícióira reagálva az Európai Bizottság a Horizont 2020 kutatási keretprogramban felhívást tett közzé, amelynek összköltségvetése közel egymilliárd euró. A konkrét pályázati kiírások az ITT található dokumentumban tekinthetőek át, a „Call - Building a low-carbon, climate resilient future: Research and innovation in support of the European Green Deal” cím alatt. A pályázatok beadási határideje: 2021. január 26.

Ócsai káposztanap

A káposztafélék azon kevés, fontos zöldségfélék közé tartoznak, amelyekből szinte egész évben ki lehetne elégíteni a fogyasztók igényeit a hazai termesztésből. A közlemény szerint a káposztafélék rendkívül jó hatással vannak az egészségre: vitaminokban, rostanyagokban, ásványi anyagban gazdagok, ugyanakkor kevés kalóriát tartalmaznak. A növény hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez és különféle betegségekkel szemben erősíti a szervezet védekezőképességét. A 2020-2021-es fajta és technológiai ajánlatot ide kattintva lehet elérni.

Hazai szén-dioxid kibocsátás


A szén-dioxid üvegházhatású gáz, amely a klímakutatók 97%-a szerint hozzájárul a globális felmelegedéshez. A jelenlegi globális felmelegedés 80%-ért az emberi szén-dioxid-kibocsátás okolható. A klímakutatók többsége szerint a 450 ppm-es légköri szén-dioxid-koncentráció már visszafordíthatatlan következményekkel járna az éghajlatváltozás szempontjából. A légkörbe számos forrásból kerülhet; szén és széntartalmú anyagok égése, állatok, növények és mikroorganizmusok légzése során keletkezik. Nagy mennyiségben keletkezik ipari folyamatok során is (cement- és acélgyártás, metanol-, ammónia- és momomer szintézis). A nettó CO2-kibocsátás csökkentésének két stratégiai fontosságú pillére, melyek intenzív kutatások tárgyát képezi: egyrészt az említett folyamatok hatékonyságának, szelektivitásának növelése, másrészt pedig a CO2 konverziója üzemanyagokká, illetve szerves vegyületekké. Jelentős mennyiségű szén-dioxid kerül a levegőbe a vulkanizmus során és a tengerek kötött szén-dioxidjából is.

2020. október 10., szombat

Haszongalamb támogatás

Az egyes agrár-, valamint mezőgazdasági csekély összegű támogatást tartalmazó miniszteri rendeletek módosításáról szóló 41/2020. (VIII. 19.) AM rendelettel módosított, a haszongalamb vásárláshoz nyújtott csekély összegű támogatásról szóló 39/2019. (VIII. 23.) AM rendelet 6/B. § (1) bekezdése.Támogatásra jogosult az a galambtartó, aki a támogatási időszakban legalább 100 olyan haszongalambot vásárolt, amelyet állandó lábgyűrűvel láttak el. A támogatás mértéke a vásárolt haszongalamb ellenértékének 75 százaléka, de állatonként legfeljebb 6 ezer forint. A támogatás igényléséhez az N0217 számú, „Haszongalamb vásárláshoz nyújtott átmeneti támogatás iránti kérelem” elnevezésű nyomtatványt kell alkalmazni. A részletszabályokat a Magyar Államkincstár 97/2020. (IX. 25.) számú közleménye tartalmazza.

Nő az érdeklődés a borászati rendezvények iránt

Jelentősen megnőtt az érdeklődés idén a borászati rendezvények iránt, 50 százalékkal meghaladta a tavaly ilyenkor mért adatokat. A Budapesttel kapcsolatos érdeklődések háttérbe szorultak az interneten, helyét átvették a borkóstolókról, borászatokról és szüretekről szóló bejegyzések. Badacsonnyal és Tokajjal összefüggő említések száma megduplázódott, a top helyszínek között pedig megjelent Villány is. A Szekszárdi Szüreti Napok, a Badacsonyi Szüret és a Winelovers események kerültek a figyelem középpontjába.(mti)

Magán-erdőgazdálkodás szabályai

Az erdőtörvény 2017. évi módosításával megkezdődött a magán-erdőgazdálkodás szerveződési lehetőségeinek új alapokra helyezése. A várakozásokhoz képest ugyan néhány éves késéssel, viszont a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolására vonatkozó új szabályozással kiegészülve a hiányzó törvényi szintű szabályozások nagy része végre elkészült. A NAK tájékoztató sorozat keretében ismerteti a részleteket az érintettekkel.(NAK) https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/erdogazdalkodas/102330-tajekoztatas-a-magan-erdogazdalkodas-szervezodeseinek-uj-jogszabalyi-kereteirol

Hagyományos termék díj

A pályázat célja a hagyományos és tájjellegű termékek piacra jutásának elősegítése, a fogyasztók körében való népszerűsítése, emellett a kimagasló tevékenységet folytató közösségek és egyének elismerése és példaképül állítása. A pályázaton társadalmi és egyéni kategóriában önkormányzatok, önkormányzati társulások, non-profit társaságok, szociális szövetkezetek, valamint civil szervezetek vehetnek részt. (AM) A pályázati felhívás és a pályázati adatlap itt érhető el.

2020. október 9., péntek

Benéztünk a talaj mélyébe!

Szüreti munka...

A kertészeti üzemekben javában zajlik az őszi szüreti munka. Munkacsapatok százai dolgoznak ezekben a hetekben az ültetvényeken, a termőterületeken, az osztályozó és csomagoló üzemekben. A Nébih összegyűjtötte azokat a javasolt intézkedéseket, amelyek a jelenlegi járványhelyzetben a dolgozók egészségének megóvását leginkább szolgálják. (F:Nébih.hu) https://portal.nebih.gov.hu/-/szuret-a-korona-idejen

2020. október 8., csütörtök

Tojás Világnap


Minden év október második péntekjén, így az idén október 09-én tartjuk a fehérje- és vitamin bomba, vagyis a Tojás Világnapját. A tojás az emberiség létének hajnalától az egyik legjelentősebb táplálékforrás. Ennek oka, hogy általában könnyebben megszerezhető volt, mint például a hús. Tápértéke a húséval vetekszik mind fehérje, mind zsírtartalmát tekintve. A tojásban jelentős mennyiségű az A-, a B2-, a D- és az E-vitamin-, valamint a karotintartalom. A jó minőségű tojássárgájában egy felnőtt ember napi A-vitamin-szükségletének egyharmada halmozódik fel, D-vitamin-tartalma pedig a tőkehalmáj után a legnagyobb. emberi étkezésben a tyúktojás fogyasztása a legelterjedtebb.

Őszi búza teszt eredményei

Összesen 48 őszi búza fajtát teszteltek az ország tíz pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara posztregisztrációs fajtakísérletében. A kísérlet eredményeit összefoglaló teljes kiadványt az érdeklődők az ide kattintva tölthetik le.

2020. október 7., szerda

Meghívó...


Mezőgazdasági kistermelők támogatása

Az Agrárminisztérium (AM) elkötelezett a mezőgazdasági kistermelők tevékenységének támogatása, lehetőségeik bővítése iránt, ezért az adottságaik és ambícióik alapján fejlődőképes, kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági több lábon állását elősegítendő, továbbá a koronavírus gazdasági hatásainak enyhítése érdekében a Vidékfejlesztési programban megjelent a mezőgazdasági kisüzemek támogatására 2,5 milliárd forint keretösszeggel kiírt pályázati felhívás. A támogatási kérelmek benyújtására 2020. november 6-tól szakaszosan, előreláthatólag 2021. december 17-ig vagy a rendelkezésre álló 2,5 milliárd forintos forrás kimerüléséig van lehetőség. A benyújtásra nyitva álló első szakasz 2020. november 20-ig tart. Támogatási kérelmet kizárólag az ügyfél-azonosítóval rendelkező támogatást igénylő nyújthat be, a Magyar Államkincstár https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu elektronikus felületén. (F.mti)                                                   A részleteket tartalmazó pályázati felhívás és annak mellékletei a www.palyazat.gov.hu oldalon érhetők el.