2020. október 31., szombat
Szakszerű pálinkakínálás...
Aktuális határidők...
2020. október 30., péntek
Borászati technológia fejlesztése
Szavazzon az Év Fájára
2020. október 29., csütörtök
Kárenyhítő juttatás
Őstermelői jogviszony
2020. október 28., szerda
Műtrágya vásárlás szabályozása
2020. október 27., kedd
Kertészeti üzemek támogatása
Első szakasz: 2020. október 19. - 2020. november 20.
Második szakasz: 2021. január 18. – 2021. február 19.
A megjelent pályázatról részletesen a Széchenyi 2020 honlapján közzétett felhívás alapján tájékozódhatnak.
FIRELIFE erdőtűz-megelőzési projekt
Elnyerte az Európai Unió idei LIFE-díját az éghajlatvédelmi kategóriában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) FIRELIFE erdőtűz-megelőzési projektje.
Bár az erdőtüzet általában a közbeszédben és a statisztikai elemzések során is a természeti katasztrófák közé sorolják, a valóságban Európa-, így Magyarország-szerte is sokkal inkább az ember okozta katasztrófák csoportjába tartozik. A tűzesetek 99 százalékának keletkezése az emberhez köthető - hangsúlyozza Nébih. A Nébih FIRELIFE programjának hatékonyságát jól mutatja, hogy a program létrejötte óta Magyarországon a tűzveszélyes napokra eső tűzesetszám 30 százalékkal csökkent, a károsodott területek kiterjedése pedig 90 százalékkal mérséklődött. (mti)
Növényvédelmi Tudományos Napok
„67. NÖVÉNYVÉDELMI TUDOMÁNYOS NAPOK" rendezvényét,
melynek időpontja: 2021. február 16–17.
Az egyes szekcióülések (Növénykórtan, Agrozoológia, valamint Gyomnövények, gyomirtás) helyszíne 2021. február 16-án az MTA székháza (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.), február 17-én pedig az ATK Növényvédelmi Intézet 1022 Budapest, Herman Ottó út 15. szám alatti épülete lesz. Projektor használatára valamennyi teremben lehetőség lesz. A rendezvényre csak olyan előadással illetve poszterrel lehet jelentkezni, amely más magyar nyelvű szakmai fórumon még nem szerepelt. Új kórokozók, kártevők és gyomok témakörben beadott összefoglalók előnyben részesülnek. A konferenciára a haltrich.attila@szie.hu e-mail címre küldött levéllel lehet jelentkezni 2020. november 30-ig.
2020. október 26., hétfő
Termésátlagok alakulása...
2020. október 25., vasárnap
Szereti a diót?
A tavalyihoz hasonlóan nagy károkat okozott a z idén is a dióburok-fúrólégy, amelynek kártétele elsősorban a Dunántúlra jellemző. E kártevő éppen azon szórványültetvények, vadon termő fák vagy alacsony ráfordításokkal gondozott ültetvények termését károsította leginkább, ahonnan a dióbél jelentős része származik, és ez a kínálat további csökkenéséhez vezethet. Mivel az új kártevő elleni védekezés költséges, és komoly szaktudást igényel, a kiskerti diófák és a 10-20 fás dióligetek termésétől hosszabb távon biztosan elbúcsúzhatunk.
2020. október 21., szerda
Vis maior kérelem
Táj Nemzetközi Napja
2020. október 20., kedd
Falusi Civil Alap
Mintegy 1600 kistelepülés civil szervezetei kapnak támogatást. Az alapra azon kistelepülések civil szervezetei pályázhattak, amelyek lakossága nem haladja meg az ötezret. Ingatlanvásárlásra 6 millió, autóvásárlásra 5 millió forintot fordíthatnak a nyertesek, egyéb eszközök beszerzésére, illetve rendezvényszervezésre 2-2 millió forint használható fel.
2020. október 19., hétfő
Támogatás fiatal álláskeresőknek
2020. október 18., vasárnap
Borászati termékek krízislepárlása
2020. október 17., szombat
Jövő Borásza Ösztöndíj
2020. október 16., péntek
Élelmezési világnap
Az ENSZ 1979-ban magyar javaslatra nyilvánította október 16-át az élelmezés világnapjává, az idén 41. alkalommal megtartott esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az éhezés felszámolására, és összefogásra ösztönözzön. Magyarországon az emberek évente több mint 300 ezer tonna élelmiszert pazarolnak el, a veszteség pénzben kifejezett értéke meghaladja a 170 milliárd forintot, ami egy-egy emberre vetítve 18 000 forint; az élelmiszerpazarlás környezetvédelmi, gazdasági és erkölcsi probléma is.
Nyúlfesztivál...
2020. október 15., csütörtök
HalPéntek...
NAKlap...
Higiénia...
Figyelje a bankszámláját...
Európai hulladékcsökkentési hét
2020. október 14., szerda
A kultivátorok szerepe
Növényvédelmi felhívás 25.
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 2020. évi 25. utolsó felhívás
Lassan befejeződik a növényvédelmi szezon. Aki úgy dönt, hogy elvégzi a lombhulláskori lemosó permetezést a gyümölcsfáinál (24. felhívás) vagy a közvetlenül szüret utáni lomblemosást a szőlőnél (23. felhívás), az a kertész még egyszer felveszi a permetezőgépet.
► Sajnos a gombák és a baktériumok a tárolókban is tarolhatnak. Mohácsy Mátyás a Gyümölcstermesztés a házi és háztáji kertekben című könyvében (1959-ben adták ki, az ára:13,- Ft volt) a raktározott gyümölcs
14 naponkénti átnézését javasolta. Az almafajták közül a legjobban tárolhatónak a London pepint, a Nemes sóvárit, a Sárga szépvirágút, a Parker pepint, a Batult, a Kanadai renettet, a Cox narancsot és a Téli arany parment tartotta. Egy-két kertben még találkoztam is ezek közül néhánnyal, a vastag, viaszos bőrű gyümölcseikkel. Már csak a neveikben gyönyörködhetünk. Manapság érzékenyebb fajtákat láthatunk a házikertekben és az időjárás is jobban gyötri a fáinkat. Sűrűbb átválogatást kívánnak a gyümölcseik is.
► A viharoktól kicsavart, kidőlő fák majd minden évben emberi áldozatokat is követelnek. Nem látunk a fatörzsek belsejébe. Rossz előjel, ha a kérgen megjelennek a taplógombák! Lehetséges, hogy ekkor már felélték a fa belsejét és az korhadttá, revessé puhult. Az odúkat sem látjuk kívülről. A Magyar Faápolók Egyesülténél tájékozódhatnak a fakopp módszerről, mellyel fel lehet térképezni a fák belsejét. Önök pedig dönthetnek az alátámasztásról, az odúkezelésről vagy akár a kivágásról. https://faapolok.hu/favizsgalat-2/
► A gyümölcsöket és a szőlőt tekintve, növényvédelmi szempontból nem volt rossz az év. Sőt néhányan permetezés nélkül is szépen szüreteltek. Szerencséjük volt! Egyik gomba sem fertőzött járványszerűen.
A gyümölcsmolyok, az atkák, a levéltetvek is megjelentek, de permetezéssel megoldhattuk gondot. Bár az is igaz, hogy nem bírtunk a dióburok fúróléggyel, a poloskákkal, a liszteskével és a csigákkal.
A zöldségágyásokkal viszont egyre nehezebben boldogulunk. Sokan már a szabadföldi zöldségtermelés végét jósolják, a nagy gazdaságokban is. A szélsőséges időjárás növényeket sanyargató hatását alig tudjuk kivédeni. Az idei aszályos tavaszon is kókadtak és fáztak a zöldségeink, majd a Nap káros sugaraitól perzselődtek, a hirtelen változó hőmérséklet és csapadék pedig a tápanyag felvételét nehezítette a legtöbbjüknél. Erre vezethető vissza a paradicsom fekete csúcsrothadása, zöld és sárgatalpúsága, a bogyók üregessége, a bogyók repedése, stb.
Mindezekre a növényvédő szerek egyre szűkülő kínálata tette fel a koronát, a házikertekben és a nagyüzemekben is. A 15 hektáron karfiolt és kelkáposztát termelő kertész szerint „egy évtizeddel ezelőtt tíz rovarölő szerből választhattak a termelők, ma mindössze háromból”. Ő sem bír a liszteskével, pedig I. kategóriás szereket is bevethet. Az EU programjai szerint 2030-ra megfelezik a forgalmazható hatóanyagok számát, de már van olyan terv is miszerint 2050-re teljesen vegyszermentes termelésre kell átállni.
Hogyan tovább? Milyen lehetőségeink maradtak? Meg kell erősíteni a növényeinket, hogy állják a kedvezőtlen környezeti hatásokat és a károsítók támadását is! A pontosan adagolt trágyázással és öntözéssel, a már többször említett biokondícionálókkal, biostimulátorokkal és mindenek előtt a talajok védelmével és ápolásával. Egyre fontosabb szempont a talaj életközösségének a fenntartása, az „élő talaj” fogalmát már a legnevesebb szakemberek is használják. A gyakorlatban pedig terjed a szántás nélküli művelés, a folyamatos talajtakarás, stb.
A fogyatkozó számú kémiai növényvédő szerek mellett meg kell tanulnunk a biológiai készítmények használatát. Egészen más szemléletet kívánnak, mint amihez hozzászoktunk pl. néhány gyors hatású rovarölő esetében. Nyerhetünk is a használatukkal, mert nem kell félnünk az esetleges túldozírozástól, a várakozási időkkel sem kell számolnunk, mert általában 0 napos készítmények, stb.
Nem könnyű a feladat, de csábító lehet a cél. Egészséges talajról, egészséges terményt szüretelni. Tanulást, felkészülést kíván! Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet fiatal munkatársai elkészítették a felhívások „biós” változatát és az ingyenesen letölthető kiadványaikat is ajánlom https://www.biokutatas.hu/hu/webshop/. A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. BioPORTA füzeteit is érdemes megnézni, https://www.biokontroll.hu/.
A Magyar Biokultúra Szövetség folyóirata a Biokultúra, sokan járatják. Jó egészséget, jó böngészést kívánok!
Budapest, 2020. október 13. Remélem, találkozunk jövőre is! Üdvözlettel: Zsigó György
Adategyeztetések fontossága...
Agrártámogatások előlegfizetése
2020. október 13., kedd
Madárodú kihelyezési akcióprogram
Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Plusz
Már igényelhetik a mezőgazdasági szektor vállalkozásai a kiemelt mértékű állami kamat-, kezelési költség- és kezességi díjtámogatású új Agrár Széchenyi Beruházási Hitel PLUSZ-t . A hitel fix évi 0,5 százalékos kamattal, akár 6 éves futamidőre, 1 milliárd forint maximális hitelösszegig igényelhető, a támogatás a teljes futamidőre jár. A részletes feltételek a www.kavosz.hu oldalon érhetőek el.
2020. október 12., hétfő
Módosult a nitrátrendelet
Legszebb szőlőbirtokok
Módosult a vízgazdálkodási pályázati felhívás
2020. október 11., vasárnap
Méhcsaládszám változás bejelentése
Olaszrizling Nagykóstoló
Több mint 80 borászat mintegy 150 tételét kóstolhatják meg az érdeklődők az Olaszrizling Október Nagykóstolón október 17-én a Corinthia Hotel Budapestben. Magyarország egyik legkedveltebb szőlőfajtája az olaszrizling: a harmadik legnagyobb területtel rendelkezik a fehér borszőlők között és Tokaj-Hegyalja kivételével gyakorlatilag minden borvidékünkön megtalálható.
Kisüzemi pályázatok
Európai zöldpályázatok
Ócsai káposztanap
Hazai szén-dioxid kibocsátás
A szén-dioxid üvegházhatású gáz, amely a klímakutatók 97%-a szerint hozzájárul a globális felmelegedéshez. A jelenlegi globális felmelegedés 80%-ért az emberi szén-dioxid-kibocsátás okolható. A klímakutatók többsége szerint a 450 ppm-es légköri szén-dioxid-koncentráció már visszafordíthatatlan következményekkel járna az éghajlatváltozás szempontjából. A légkörbe számos forrásból kerülhet; szén és széntartalmú anyagok égése, állatok, növények és mikroorganizmusok légzése során keletkezik. Nagy mennyiségben keletkezik ipari folyamatok során is (cement- és acélgyártás, metanol-, ammónia- és momomer szintézis). A nettó CO2-kibocsátás csökkentésének két stratégiai fontosságú pillére, melyek intenzív kutatások tárgyát képezi: egyrészt az említett folyamatok hatékonyságának, szelektivitásának növelése, másrészt pedig a CO2 konverziója üzemanyagokká, illetve szerves vegyületekké. Jelentős mennyiségű szén-dioxid kerül a levegőbe a vulkanizmus során és a tengerek kötött szén-dioxidjából is.
2020. október 10., szombat
Haszongalamb támogatás
Nő az érdeklődés a borászati rendezvények iránt
Jelentősen megnőtt az érdeklődés idén a borászati rendezvények iránt, 50 százalékkal meghaladta a tavaly ilyenkor mért adatokat. A Budapesttel kapcsolatos érdeklődések háttérbe szorultak az interneten, helyét átvették a borkóstolókról, borászatokról és szüretekről szóló bejegyzések. Badacsonnyal és Tokajjal összefüggő említések száma megduplázódott, a top helyszínek között pedig megjelent Villány is. A Szekszárdi Szüreti Napok, a Badacsonyi Szüret és a Winelovers események kerültek a figyelem középpontjába.(mti)
Magán-erdőgazdálkodás szabályai
Hagyományos termék díj
2020. október 9., péntek
Szüreti munka...
2020. október 8., csütörtök
Tojás Világnap
Minden év október második péntekjén, így az idén október 09-én tartjuk a fehérje- és vitamin bomba, vagyis a Tojás Világnapját. A tojás az emberiség létének hajnalától az egyik legjelentősebb táplálékforrás. Ennek oka, hogy általában könnyebben megszerezhető volt, mint például a hús. Tápértéke a húséval vetekszik mind fehérje, mind zsírtartalmát tekintve. A tojásban jelentős mennyiségű az A-, a B2-, a D- és az E-vitamin-, valamint a karotintartalom. A jó minőségű tojássárgájában egy felnőtt ember napi A-vitamin-szükségletének egyharmada halmozódik fel, D-vitamin-tartalma pedig a tőkehalmáj után a legnagyobb. emberi étkezésben a tyúktojás fogyasztása a legelterjedtebb.
Őszi búza teszt eredményei
2020. október 7., szerda
Mezőgazdasági kistermelők támogatása
Az Agrárminisztérium (AM) elkötelezett a mezőgazdasági kistermelők tevékenységének támogatása, lehetőségeik bővítése iránt, ezért az adottságaik és ambícióik alapján fejlődőképes, kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági több lábon állását elősegítendő, továbbá a koronavírus gazdasági hatásainak enyhítése érdekében a Vidékfejlesztési programban megjelent a mezőgazdasági kisüzemek támogatására 2,5 milliárd forint keretösszeggel kiírt pályázati felhívás. A támogatási kérelmek benyújtására 2020. november 6-tól szakaszosan, előreláthatólag 2021. december 17-ig vagy a rendelkezésre álló 2,5 milliárd forintos forrás kimerüléséig van lehetőség. A benyújtásra nyitva álló első szakasz 2020. november 20-ig tart. Támogatási kérelmet kizárólag az ügyfél-azonosítóval rendelkező támogatást igénylő nyújthat be, a Magyar Államkincstár https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu elektronikus felületén. (F.mti) A részleteket tartalmazó pályázati felhívás és annak mellékletei a www.palyazat.gov.hu oldalon érhetők el.