2010. február 15., hétfő
PTI '10.01.17
Partner tájékoztató
2010. január 17
AKTUÁLIS! GYORS INFÓK!
AKG területazonosítási feladatok!
Elérkezett az ideje az úgynevezett agrár-környezetgazdálkodási támogatás területazonosításának, ami az egyik legfontosabb feladata a következő öt évnek!
Nincs egyszerű dolga azoknak a gazdálkodóknak, akik az agrár-környezetgazdálkodási támogatási (AKG) programban vesznek részt. 90 napjuk van ugyanis azoknak, akik megkapták az előzetes jóváhagyást területeikre. Most jött el az ideje annak, hogy a pályázó pontosan kimérje, azonosítsa a támogatásra bejelentett területeit. Szaknyelven el kell készítenie a területazonosítási kérelmét, melynek tartalmaznia kell a támogatási határozattal előzetesen jóváhagyott, kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület(ek) (továbbiakban: KET) EOV koordinátáit. E koordinátáknak legalább 3 méteres pontosságúnak kell lenniük. Az EOV koordináták megadása abban az esetben is kötelező, ha a támogatott terület egybeesik a fizikai blokk támogatható területével. A KET felmérése során a terület töréspontjainak X és Y (EOV) koordinátáit meg kell adni, azon változtatni a program folyamán nem lehet.
A területmérésnek különböző és igen részletes szabályai vannak attól függően, hogy a gazdálkodó az agrár-környezetgazdálkodási program mely célprogramjában vesz részt (Szántóföldi, Szántóföldi növénytermesztés túzok, valamint kék-vércse élőhely-fejlesztési, Gyepgazdálkodási, Ökológiai szántóföldi, valamint az ökológiai gyümölcs és szőlőtermesztési, Ültetvényekre vonatkozó, Nádgazdálkodási).
Általánosságban viszont elmondható, hogy nem lehet része a fizikai blokkon belül kimért KET-nek azon terület, amely:
– mezőgazdasági művelés alatt nem áll (nádasok, tanyák, állattartó épületek, telepek, bozótos területek, és azon facsoportok, amelyek alatt művelést nem folytatnak), és területük a KET-tel körülvetten eléri, vagy meghaladja a 0,01 hektárt, a nem művelő útnak használt út.; a 2003. június 30-án kultúrállapotban nem lévő, de időközben beművelt területek.
A mérés csak a fenti kritériumoknak megfelelő mezőgazdaságilag ténylegesen művelt, kultúrával fedett terület határaira vonatkozóan történjen meg – beleértve az egyes esetekben nevesített kivételes helyzeteket pl. művelőút!
Az így beazonosított támogatható terület a gyakorlatban eltérhet az ingatlan nyilvántartásban és a földhasználati nyilvántartásban szereplő területi adatoktól. Ezért javasolt, hogy a termelők előzetesen nézzék meg, hogy a ténylegesen művelt terület megegyezik-e az ingatlan-nyilvántartás szerinti helyzetével!
A lényeg tehát az, hogy a termelőknek a ténylegesen használt területet kell beazonosítaniuk, vagy beazonosíttatniuk, de tudni kell azt is, hogy vitás esetekben az úgynevezett kataszteri fedvény és a földhasználati lap perdöntő lesz. Célszerű lesz külön KET-ként kimérni az olyan több helyrajzi számból álló területekből azon egységeket is – melyekre vonatkozóan nincs meg a legalább még öt évről szóló földhasználati lap, hiszen időközi területcsökkentési szándék csak az egész KET területére lehetséges, s ez súlyos anyagi következménnyel járhat.
Felmerül természetesen még egy sor eset, mely óvatos és figyelmes eljárást követel a gazdálkodóktól. Ilyen lehet például, ha a terepen nem látható, nem körülírható a FÖMI által nem támogathatónak ítélt terület, vagy nehezen beazonosítható blokkhatár , utak, csatornák találhatók a területen, a szomszédos KET-ek között átfedés van, illetve a lemért terület meghaladja a támogatási kérelemben szereplő területet. Utóbbi esetben például az AKG kötelezettségeit az egész, nagyobb területre kell alkalmazni, de támogatás csak a tényleges – kisebb -területre vehető igénybe.
A földterület kimérés költségeihez a gazdálkodó támogatást kap. A pénzt – mely egyszeri 20 eurónak megfelelő forintösszeg, továbbá a területazonosítási kérelmet jóváhagyó határozatban szereplő területek után hektáronként 2 eurónak megfelelő forintösszeg – az első kifizetéssel egyidejűleg kapják kézhez a pályázók.
Amennyiben a gazdálkodó most pontatlanul dolgozik, úgy az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal jár el, s alkalmaz különféle szankciókat, melyek akár a támogatás visszafizetését is előírhatják.
Már be lehet nyújtani az AKG területazonosítási kérelmeket
Minderre elektronikus úton nyílik lehetőség, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) e-kérelem oldalán. (http://e-kerelem.mvh.gov.hu)
A webes felületen a jogerős támogatási határozatra történő hivatkozással való bejelentkezés követően a támogatási határozat adatai betöltődnek. A támogatási határozatban jóváhagyott célprogramokat kell az adott blokkban kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területekre bontani, és ehhez meg kell adni azok területét is. A koordináták megadhatók a mérés során keletkező shape fájl betöltésével, vagy a koordináta párok kézzel történő beírásával. A betöltött shape fájl, illetve a megadott koordinátapárok alapján megjelennek a lemért területek, amelyeket hozzá kell rendelni a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területekhez.
Emellett az ökológiai szántóföldi növénytermesztési, ökológiai gyepgazdálkodási és ökológiai gyümölcs- és szőlőtermesztés célprogramok esetében a területazonosítási kérelemmel azonos időben be kell küldeni az ökológiai ellenőrzőszervezetek igazolását is, papíralapon a lakhely/székhely szerint illetékes MVH kirendeltséghez.
Budapesti Értéktõzsde gabonapiaci kereskedési adatok
2010. január 07.
Takarmánykukorica
Árak:
2010. márciusi szállítás: 32.450,-Ft/t
2010. májusi szállítás: 33.500,-Ft/t
2010. júliusi szállítás: 35.000,-Ft/t
2010. szeptemberi szállítás: 35.500,-Ft/t
2010. november szállítás: 32.000,-Ft/t
Euro búza
Árak:
2010. márciusi szállítás: 32.000,-Ft/t
2010. májusi szállítás: 34.000,-Ft/t
2010. szeptember szállítás: 32.000,-Ft/t
Takarmány búza
Árak:
2010. márciusi szállítás: 28.000,-Ft/t
2010. augusztusi szállításra: 29.500,-Ft/t
2010. szeptemberi szállítás: 27.600,-Ft/t
Takarmány árpa
Árak:
2010. márciusi szállítás: 28.000,-Ft/t
2010. májusi szállítás: 28.000,-Ft/t
2010. szeptember szállítás: 27.000,-Ft/t
Repce
Árak:
2010. márciusi szállítás: 74.900,-Ft/t
2010. májusi szálllítás: 76.000,-Ft/t
2010. augusztus szállítás: 73.000,-Ft/t
Napraforgó
Árak:
2010. márciusi szállítás: 70.000,-Ft/t
2010. májusi szállítás: 71.500,-Ft/t
2010. októberi szállítás: 71.500,-Ft/t
2010. novemberi szállítás: 72.500,-Ft/t
TÁJÉKOZTATÓ a honlap frissítése révén elérhető szolgáltatásokról
A szakmai tájékozottság gyorsítása és egyszerűsítése érdekében a www.farminfo.hu honlapon az alábbi frissítések kerültek végrehajtásra:
• A kezdő, Bemutatkozás oldalra felkerült a “Pályázat figyelő”, amelyben az érvényes, aktuális pályázatok között kereshet.
Például: a kockába írja be a mezőgazdaság szót és kattintson a keresés gombra. A felnyíló oldalon elolvashatja az adott időszakban benyújtható pályázati kiírás feltételeit. Ugyanigy kell eljárnia más jellegű témák esetében is.
• A Linkek oldalon a leggyakrabban keresett irányító szervek, hivatalok (FVM, MgSzH, MVH, AMC, NFA stb…) címein túlmenően felkerült a Mezőgazdasági jogszabályok (www.gtr.uw.hu) és az AgrárHírek (www.agrarhirek.hu) honlap keresője is.
• A változtatások révén könnyedén elérheti a legfontosabb hivatalok honlapjait, és elolvashatja a pályázatokat, jogszabályokat, valamint tájékozódhat az aktuális hírekről.
• A www.farminfo.hu ingyenes hírlevelek oldalán olvashatóak a PTI hírlevél korábbi számai.
• Tájékoztatom továbbá, hogy a honlapon(www.farminfo.hu) formai és tartalmi változtatásra került sor. Kérem tekintse meg és jelezze felém észrevételét, javaslatát.
• Az elmúlt évben indítottam el “Gazda Praktikum” szakmai blogomat, amely a www.saccer-ptipti.blogspot.com címen érhető el.
A szakértői szolgáltatás tevékenységi köre:
Mezőgazdasági igazságügyi szakértés állattenyésztés, mezőgazdasági és élelmiszeripari gazdálkodás, mezőgazdasági kár és kárbecslés szakterületen
Államilag támogatott mezőgazdasági szaktanácsadás növénytermesztés, környezetgazdálkodás, továbbá ökonómia és gazdálkodási kérdésekben.
Pályázat és üzleti terv készítése.
Állatállomány, anyag ár- és értékbecslés.
Ingatlan (épület, ültetvény, föld) értékbecslés.
Kárszakértés, vadkárbecslés.
Árverések, szervezése, lebonyolítása.
Szakmai képviselet ellátása.
Elérhetőség:
Iroda címe: 3529. Miskolc, Csabai kapu 62. szám (Agrárkamara Székháza)
Tel./fax: 06/46-784-897
Mobil: 06/20-337-1954
Kapcsolatfelvétel: www.farminfo.hu
E-mail: msziki@gmail.com, vagy dr.kiss.istvan@chello.hu
Skype: dr.kiss.istvan
Az ingyenes hírlevél küldéssel kapcsolatos igényét a honlapon keresztül, vagy az e-mail címeken jelezheti.
Küldje tovább a hírlevelet ismerőseinek, gazdatársainak!
Ingyenes skype tanácsadás hétfőn és pénteken 8 – 9 óra között.
Mottó: „GONDOLKODJUNK EGYÜTT”
Megjegyzés: Amennyiben A PT Infók hírlevelet a jövőben nem kéri, ezt a honlapon keresztül, vagy e-mailben jelezze.
(ki)
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése