Oldalak

2024. november 30., szombat

Elődök tisztelete (BS)

 Bánvárth Sándor (1876. dec. 1. – 1930. szept. 11.) a Magyaróvári Gazdasági Akadémia igazgatója. Az állattenyésztéstan és a takarmányozástan tanáraként sok elismerést szerzett tanítványai és a mezőgazdasági szakemberek körében. Vezetője volt a Moson Megyei Gazdasági Egyesületnek.

AIDS-ellenesVilágnap

December 1-ét 1988-ban, az AIDS elleni küzdelem jegyében elsőként nyilvánították egészségügyi világnappá. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) e nap (World AIDS Day) alkalmából lehetőséget kíván teremteni a HIV fertőzés és az AIDS-el összefüggő megbetegedések elleni közös fellépésre és a nemzetközi szolidaritás jegyében a betegséggel élők támogatására, az elhunytakról való megemlékezésre. A közös fellépés érdekében világszerte fontos ismerni a járvány helyzetét és a fejlesztési lehetőségeket a megelőzés, a kezelés és a gondozás terén.

CSEBER gyűjtési szezon!

A CSEBER Nonprofit Kft. megkezdte a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek és csávázott vetőmagos zsákok visszagyűjtésének téli gyűjtési szezonját.

Az agrárium szereplőinek teljeskörű összefogására van szükség ahhoz, hogy az Európai Unió göngyöleg-visszagyűjtéssel kapcsolatos elvárásainak megfeleljünk. Tisztább göngyölegekre és magasabb visszagyűjtési arány elérésére van szükség. A CSEBER Nonprofit Kft. célkitűzése, hogy 2025-re elérje a 75%-os visszagyűjtési arányt.

Novemberrel elindul a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek és csávázott vetőmagos zsákok visszagyűjtésének téli időszaka! Kérjük minden tagunkat, hogy vegyék fel a kapcsolatot a legközelebbi CSEBER gyűjtőhelyek egyikével, ahol egyeztethetnek a gyűjtés részleteivel kapcsolatban.

IDE KATTINTVA tájékozódhatnak a gazdaságukhoz legközelebb eső átvételi pont címéről. (F.NAK)

2024. november 29., péntek

EU kereskedelem...


Az Európai Unió a világ egyik legnyitottabb gazdasága. Az uniós belső piac továbbá a világ legnagyobb egységes piaca. Megalapításának egyik alapelve a tagjai közötti szabad kereskedelem volt. Kereskedelempolitikai törekvései azonban túlmutatnak a határain: az EU a világkereskedelem nyitottabbá tételének is elkötelezett híve. Az Európai Unió megalapításakor már megfogalmazták a legnagyobb egységes piac létrehozásának célját. Ma az EU a világ egyik legnagyobb nyitott gazdasága, a világ legnagyobb egységes piaca. A 27 tagállam egymással folytatott kereskedelme az elmúlt évtizedek során fokozatosan nőtt, emellett pedig az EU-n kívüli országokkal is magas értékben folytatnak kereskedelmet az államok.


TAnáCsok ?


 Amit nem végzel el, mindig fontosabb, mint amit elvégeztél.

A magas beosztásban trónolók hasonlatosak a hegytetőn tanyázó emberhez, mindent kicsinek látnak, és őket is kicsinek látják lentről.

Bármely félreérthető parancsot biztosan félreértenek.

A természet irtózik a kísérletezők fejében honoló űrtől.

Soha sincs rá idő,hogy jól csináljuk, de arra mindig van idő, hogy újracsináljuk.

Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálód. (F:Murphy)

Növényvédelmi Szövetség

A Növényvédelmi Szövetség tagvállalatai, ahogy az elmúlt 20 évben, úgy a jövőben is felelősséget éreznek– a kutatás, a fejlesztés és a gyártás szigorú normáinak betartására mellett – a növényvédőszer-felhasználás körülményeinek alakulásáért.

2024. november 28., csütörtök

Globális felmelegedés

A globális felmelegedés, vagyis bolygónk átlaghőmérsékletének tartós emelkedése, országhatárokon átívelő kihívás. Negatív ökológiai következményei közé sorolható az élővilág sokszínűségének csökkenése, a tengerszint emelkedése, az óceánok elsavasodása és a mezőgazdasági területek használhatatlanná válása. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Éghajlatváltozási Keretegyezményének megállapítása szerint legjelentősebb oka az emberi tevékenység. Ezen tevékenységek közül az egyik legnagyobb károkat okozó tényező az üvegházhatású gázok jelentős mértékű kibocsátása. Az írott történelem előtti időkben is voltak globális felmelegedésben eltelt időszakok, ám ezek egyike sem volt olyan mértékben kiterjedt és gyors, mint a 20. század óta megfigyelhető felmelegedés mely várhatóan még tovább gyorsul.

Településfásítási program



Az idén 543 település érintett az Agrárminisztérium által négy éve indított Településfásítási programban, amelynek keretében összesen 10 ezer fát ültettek, illetve ültetnek el országszerte 2024-ben.

2024. november 27., szerda

ÍNSÉGELEDELEK

 Vad növényeket fogyasztottak ínséges esztendők idején. A tatárjárás után (1241) az elszegényedett nép tölgyfakéregből őrölte a lisztet, s a legkülönbözőbb vadnövényeket ette. 1718-ban Csík székbe Udvarhelyből hoztak cseremakkot, galagonyát, s a nép a megőrölt mogyorórügyet is fogyasztotta. 1719-ben a szegénység Csíkban, Gyergyóban aratásig fát, szalmát, rügyet, makkot rágott, ették a vadrózsa termését, a labodamagot, az ecetnek megtört vadalma törkölyét, a nádgyökeret. Háromszéken – {14.} ugyanekkor – törökbúza „torsájával, berkenyefának gyümölcsibűl sült máléval ... kételenittetnek magokat tartani”. Az 1717–1718. évi háromszéki aszály ínségeledeleit a helyi krónikás így énekelte meg (Kós K. 1968: 12):

Amely része pedig népünknek marada,
Záldog héjjal, rüggyel s gyökérrel él vala,
Vagy galagonyából gyúrt pogácsa vala,
A laboda kenyér igen becsüs vala.

Gáti István az 1785–1787. évi máramarosi éhség szörnyűségeit szintén versbe foglalta:

A’ mivel Máramarosba, élnek már az Emberek,
A’ma, Korpa, Tsalán, Kotsány, Rügy, Fűrészpor Kenyerek. (F:Magyar Néprajz II.Gazdálkodás)

A TUDOMÁNY VILÁGNAPJA

11.10  Az UNESCO november 10-ét A TUDOMÁNY VILÁGNAPJÁvá nyilvánította A BÉKÉÉRT ÉS A FEJLŐDÉSÉRT. E nap célja, hogy emlékeztessen a tudomány béke és fejlődés iránti elkötelezettségére, valamint hangsúlyozza a közösséggel szembeni felelősségteljes használatát. Egyben felhívja a figyelmet a tudomány fontosságára és szorgalmazza a szakadék csökkentését e terület és a társadalom között.

AIDS-világkörkép

Az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome = szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a HIV (Human Immunodeficiency Virus = emberi immunhiány vírusa) által előidézett, kezelés nélkül gyakorlatilag 100%-os halálozású tünetegyüttes, amelyet 1981-ben azonosítottak, de már jóval régebben megjelent. Azóta már néhány esetben volt példa fertőzött AIDS betegek gyógyulására is. A vírus az immunrendszer sejtjeit, elsősorban a CD4 receptorral rendelkező T-limfocitákat pusztítja. Az immunrendszer fokozatos leromlása elősegíti az opportunista fertőzések és a daganatok megjelenését. A fertőzés után a tünetek általában évekkel (átlagosan 5 évvel) később jelentkeznek, de időközben a fertőzöttek továbbadhatják a vírust.

2024. november 26., kedd

Mezőgazdasági foglalkoztatás


A vidéki népesség foglalkoztatásában, megélhetésében szerepet játszó agrárágazat a fokozatos átrendeződés, a struktúraváltás jeleit mutatja. Az elmúlt évtizedben vidéki térségeinket – jelentős területi és ágazati eltérések mellett – csökkenő foglalkoztatás, magas szintű és elhúzódó strukturális munkanélküliség, alacsonyan képzett munkaerő, a nemzetgazdasági átlag alatt maradó munkabérek, a szociális juttatásokra szorulók növekvő száma és nem utolsó sorban az adókíméléssel összefüggő „láthatatlan jövedelmek”, a fekete és szürke foglalkoztatás egyidejű jelenléte jellemezte. A vidék és az agrárágazat munkaerő-piaci helyzetét, változásait valamint a mezőgazdasághoz kötődő foglalkoztatás bővítési lehetőségeit, irányait vizsgálva kutatásunk eredményeképpen megállapítható, hogy nemzetgazdasági szempontból elsődlegesen a piaci kilátások kihasználására épülő foglalkoztatás jelent gazdasági értelemben nagyobb hasznot, ugyanakkor a marginalizálódott csoportok gazdasági-társadalmi aktivitásának növelése, munkaerő-piaci integrálása nem nélkülözheti a szociális alapú munkahelyteremtés eszközeit. A vidéki térségekben a foglalkoztatás bővítése kevésbé alapozható kizárólag mezőgazdasági alaptevékenységekre. A tartós felzárkózást az élelmiszerlánc egészét stabilizáló, valamint a szélesebb gazdasági környezet igényeihez illeszkedő fejlesztések szolgálják. A társadalmi-gazdasági szempontból legelmaradottabb vidéki térségeinkben pedig a mezőgazdaság önellátó, öngondoskodó funkciója juthat nagyobb szerephez.(F:AKI)

Elődök tisztelete (RK)

Röszler Károly (1881. febr. 2.1914. okt. 24.): növénytermelési szakember és szakíró. A Magyaróvári Növénytermelési Kísérleti Állomáson dolgozott. Főleg az alföldi szikes talajok javításával és öntözésével foglalkozott. Számos cikke jelent meg.

A legelő teherbírása

A legelő teherbírását országszerte számosjószág szerint becsülték meg. A kétéves vagy idősebb ló és szarvasmarha „egész számot” tett, s képviselte az eszmei szorzót. Egy „számos jószág”-nak megfelelt két tinó vagy tavalyi csikó, öt juh vagy sertés. (Helyenként 8–10 juh vagy kecske fért egy számba.) A még szopós szaporulatot sok vidéken nem vették tekintetbe. Középszerű legelőn átlagosan csapadékos évben 2 magyar holdra (2400 négyszögöl) számítottak egy számosállat számot (Györffy I. é. n. /1934/b: 120). Ennek a szorzónak a segítségével minden dűlőről, legelőjárásról könnyen megállapíthatták, hány jószágot képes eltartani. Kedvező időjárás esetén a becsült, s a korábbi években tapasztalati úton kialakult létszámokat kissé felfelé kerekítették. Átányon egy számosállat legelőjogát – s eladásnál annak értékét – 1 kat. hold (1600 négyszögöl) legelő értékéhez viszonyították. A keleti-palóc falvak kopár legelőin viszont 2–3 magyar holdra (2400–3600 négyszögöl) számítottak egy számosállatot, egy legelőjogot. Tagosítatlan határokban ott is szokásban volt a legelőjogok adásvétele (Paládi-Kovács A. 1965: 47; Fél E.–Hofer T. 1997: 35).(F:Magyar Néprajz II.Gazdálkodás)

2024. november 25., hétfő

Szőlő lekvár

Szőlőből régebben lekvárt is készítettek. Csak a fekete vagy kék színű, húsos bogyójú szőlő volt alkalmas erre a célra. Kelttésztába, fánkba, rétesbe használták. Mivel igen pepecselő munkának számított, az utóbbi évtizedekben már felhagytak készítésével. A kedvelt téli csemegék közé tartozott még az Alföldön a szőlőbefőtt. Készítése igen egyszerű volt: a nagyszemű, egészséges szőlőfürtöket megmosták és üvegekbe vagy régebben cserépfazekakba rakták, musttal leöntötték, majd kidunsztolták. Az ország középső és déli részén szőlőből és mustból olyan csemegéket is készítettek, melyeknek kapcsolatai a Balkán, illetve még tovább délkelet felé, Kis-Ázsia mohamedán népei felé vezetnek. Ezek közül a készítmények közül legismertebb az édesbor, állított bor vagy fojtott must. Ez úgy készült, hogy a friss mustot addig forralták bográcsban, amíg az összes habját feladta. Ezután hordóba öntötték és jó erősen ledugaszolták. Elsősorban lakodalomban, vendégségben fogyasztották. Különösen az asszonyok kedvelték, ezért tréfásan kontyalávalónak is nevezték, borral keverve azonban a férfiak sem vetették meg. Jellegzetes keleti eredetű csemege volt a mustméz vagy pekmez is. Szüretkor a taposókádról frissen lecsurgó mustból egy-két fertályra valót kivettek az asszonyok és lekvárfőző rézüstbe öntve, lassú tűzön forralni kezdték. Amikor a must sűrűsödni kezdett, felszeletelt birsalmát vagy kockákra vágott sütőtököt tettek bele. Addig főzték, amíg méz sűrűségűvé nem vált. Ezután cserépfazekakba töltötték és kis időre kemencébe tették, hogy a teteje megbőrösödjön. Mustos töknek is nevezték és a legfinomabb téli csemegének számított. Kenyérrel mártogatva ették. Különösen asszonyok és gyerekek kedvence volt (részletesen lásd Andrásfalvy B. 1961a; vö. még: Csoma Zs. 1986b). A must felhasználásához tartozik, hogy az aszalt almát, szilvát, meggyet szüretkor mustban megmosták, majd újra megszárították. Úgy tartották, hogy ettől nemcsak az íze lett jobb, hanem jobban el is állt. Az édes csemegék mellett ugyancsak oszmán-török eredetű ételünk a töltött káposzta elődjének számító szárma (Délalföld) vagy dalma (Erdély), ami nem egyéb, mint szőlőlevélbe csomagolt húsgombóc (MNL V. 332). (F:Magyar Néprajz II.Gazdálkodás)

Ammónia kibocsátás



Az ammónia kibocsátását befolyásoló számos tényező közül az egyik legfontosabb a hőmérséklet, melynek növekedésével emelkedik a kijuttatott anyagokban lévő nitrogénveszteség, azaz az ammónia kibocsátás növekedése által. Ebből következően az alacsonyabb hőmérsékletű napszakokban, évszakokban kijuttatott hígtrágya, szerves trágya és műtrágya nitrogén tápanyagtartalmának vesztesége kevesebb, az ammónia kibocsátása kisebb. A napon belül tervezés során javasolt az éjszakai vagy a kora reggeli órákban kijuttatni a trágyát, éven belül pedig az őszi-tavaszi időszakot kell előnyben részesíteni a nyári félévvel szemben.

2024. november 24., vasárnap

Alvásigény...


A National Sleep Foundation közleménye szerint a tizenévesek alvásigénye napi 9 óra, a felnőtteké 7-9 óra. Az alvásigény az életkor előrehaladtával csökken. A „Whitehall II” kutatás eredményei szerint a 35 és 55 év közöttiek számára az ideális alvásidő 7 óra (a hat óránál kevesebbet és a 8 óránál többet alvók rosszabbul teljesítettek a szellemi feladatok megoldásában).

2024. november 23., szombat

Az Év Fája

Az Országos Erdészeti Egyesület mozgalma 1996 óta minden évben megválasztja az év fafaját. Az Év Fája szavazás célja az adott őshonos fafajjal kapcsolatos figyelemfelhívás, ismeretterjesztés az erdész szakemberek és a szélesebb nagyközönség számára egyaránt. 2025-re a megtisztelő címet a szavazatok alapján a korai juhar (Acer platanoides) nyerte.

2024. november 22., péntek

Mezőgazdasági Könyvtár programjai


 Szeretettel várjuk az érdeklődőket november utolsó hetében a Mezőgazdasági Könyvtár programjain.

A bunyevácok paprikája - Kőszegi László fizikus, amatőr néprajzkutató előadása
2024. november 26., (kedd) 17 óra

Bálint Sándor néprajzkutató 1962-ben rámutatott, hogy „a paprika meghonosodásának körülményeit még a jövendő kutatásának kell tisztáznia”.
Az informatika fejlődése segíti a kutatást: lehetővé teszi olyan digitalizált dokumentumok elérését, amelyek korábban nehezen hozzáférhetőek voltak,
az elektronikus levelezés pedig megkönnyíti, hogy választ kapjunk egy-egy kérdésre anélkül, hogy személyesen fel kellene keressünk a könyvtárakat, archívumokat.
Előadásában Kőszegi László a paprika történetéről alkotott kép pontosítására vállalkozik.
Történeti áttekintést nyújt arról, hogy a paprika hogyan került Közép-Európába, ezen belül Magyarországra.
Megismerhetjük a paprika szó eredetét, a hazai paprikatermesztés kialakulását, és a bunyevác népcsoport ebben betöltött szerepét.

Helyszín: MMgMK Mezőgazdasági Könyvtár, Tessedik-terem (1012 Budapest Attila út 93.)


Adventi Könyvműhely

Egyedi jegyzetfüzet, ajándékkísérő készítése - workshop november 28., (csütörtök) 17 óra.

A Könyvműhely idei utolsó alkalmán adventi workshopot tartunk, amelyen egyedi jegyzettömböt, füzetet, ajándékkísérőt készíthetnek a résztvevők.
Alapanyagokat és eszközöket biztosítunk, de lehet hozni saját szerszámot és alapanyagként díszes papírt.

A foglalkozást vezeti: Vincze Petronella.

Helyszín: MMgMK Mezőgazdasági Könyvtár (1012 Budapest Attila út 93.)

A rendezvényen a részvétel a Magyar Könyvtárosok Egyesülete tagjai, és a Mezőgazdasági Könyvtár olvasói számára olvasójegyük felmutatásával ingyenes.
További érdeklődők számára könyvtári napijegy (800 Ft) váltásához kötött. Az érdeklődőket kérjük, előzetesen regisztráljanak a vip.ella@gmail.com e-mail címen.


Adventi készülődés az Erdei Iskola Egyesülettel 2024. november 30., (szombat) 10-től 13 óráig

Adventi készülődés a Mezőgazdasági Könyvtárban (ökojátékok, kézműveskedés, lemezdomborítás, adventi hétpróba).
Az Erdei Iskola Egyesület és a Mezőgazdasági Könyvtár közös programja.


Talajvédelmi tízparancsolat


 

A tudomány és a föld szeretetét egyaránt tartalmazó talajvédelmi tízparancsolatot idézzük Dr. Stefanovits Páltól, mely gyakorlatilag magába foglalja a közvetlen támogatások esetében elvárt „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” alapelemeit is.

1. Ne foglalj el a természettől több és jobb földet, mint amit okvetlenül szükséges!
2. Ne engedd, hogy a víz elrabolja a talajt a gondjaidra bízott területről!
3. Ne hagyd, hogy a szél elhordja a földet!
4. Fölöslegesen ne taposd, ne tömörítsd a talajt!
5. Csak annyi trágyát vigyél a talajba, amennyit a növény kíván!
6. Csak jó vízzel öntözz, anélkül, hogy vízfelesleget okoznál!
7. Ne keverj a talajba olyan anyagot, ami nem bomlik el benne, hacsak nem javítási céllal teszed!
8. Ne vigyél a termőföldre mérgező anyagot, ami tönkreteszi a talaj élővilágát!
9. A talaj termékenységét őrizd meg és ha lehet, növeld!
10. Ne feledd, hogy a talajon nem csak állsz, hanem élsz is!

Globális üvegházhatás

Üvegházhatásnak azt a jelenséget nevezzük, amely során egy bolygó atmoszférája csapdába ejti a napsugarakat. Ilyenkor a hőenergia nem képes távozni, mivel egy részét visszaveri az atmoszféra, és emiatt a felszín és az alsó légkör hőmérséklete magasabb lesz, mint amilyen egyébként, atmoszféra nélkül lenne.

A juh húsrészei



A 6 és 24 hónap közötti egyedeket növendék állatoknak hívjuk, a húsuk már sötétebb színű, felülete vékony faggyúréteggel borított. Ebből a húsból még nem lehet igazán jó pörköltet készíteni, inkább levesek, gulyások, sültek kiváló alapanyaga. A két évnél idősebb felnőtt állatok húsa vörös színű – a marhahús és a vadhúsok színével megegyező – felülete sárga színű faggyúval borított. Ebből a húsból kiváló pörköltet, gulyást, és sülteket lehet készíteni.

2024. november 21., csütörtök

A világ tejtermelése

Világszerte több mint 6 milliárd ember fogyaszt tejet és tejtermékeket, fejenként átlagosan 87 kilogrammot egy év alatt a 2021-es FAO-adatok alapján (nagyjából 84 liter/fő/év, vagyis napi 2,3 deciliter). 60 év alatt az egy főre jutó évi tejfogyasztás 12 kilogrammal emelkedett. Mindeközben világszinten 2021-ben 940 millió tonna tejet termeltünk. Magyarországon a világátlagnál jelentősen több tejet és tejterméket fogyasztunk: 2021-ben az egy főre jutó éves tejfogyasztásunk 182 kilogramm volt (körülbelül 177 liter). Ez napi nagyjából fél liternek felel meg átlagban egy fő esetében.

2024. november 20., szerda

Sertéstartás...

A sertéstartás a világ számos részén elterjedt, és az egyik legfontosabb állattenyésztési ágazat. 2021-ben a házi sertésből több mint 170 országban tartottak, és az éves állomány nagysága meghaladta a 980 millió darabot. A világ legnagyobb házisertés-tartói közé tartozik Kína, az Egyesült Államok, Brazília, Spanyolország és Oroszország. Ezek az országok a 2021-es állományuk alapján az első öt helyen álltak. 2021-ben Kínában és az Egyesült Államokban volt az éves világ sertés állományának az 53%-a.

2024. november 19., kedd

Búza átlagtermés...


 A búza az egyik legfontosabb és legelterjedtebb növény a világon. 2021-ben a búzát több mint 120 országban termesztették, és az éves termés mennyisége meghaladta a 700 millió tonnát. A világ legnagyobb búza termelői közé tartozik Kína, India, Oroszország, az Egyesült Államok és Franciaország. Ezek az országok a 2021-es termelésük alapján az első öt helyen álltak. 2021-ben ez az első öt ország az éves termés több mint felét (52%) adták a világ búza termelésének.

2024. november 18., hétfő

Burgonya abc

A burgonya népélelmezési szempontból nagyon fontos növény. Közkedveltségét elsősorban sokoldalú felhasználhatóságának köszönheti. Emberi táplálkozásra, állatok takarmányozására egyaránt alkalmas, ugyanakkor az élelmiszeripar, a keményítő- és szeszgyártás, valamint a gyógyszeripar részére is fontos nyersanyag. Gazdasági jelentőségét nagymértékben fokozza, hogy jó alkalmazkodóképességénél fogva a sarkkörtől az egyenlítőig szinte mindenütt termeszthető. A burgonya népélelmezési jelentősége világviszonylatban is nagy, de legnagyobb Európában.

2024. november 17., vasárnap

Boldogság index


 A boldogság pozitív érzelmekkel jellemezhető mentális állapot, amely a megelégedettségtől az egészen intenzív örömérzésig terjedhet A boldogságnak, mint a legtöbb alapvető emberi érzelemnek, számos biológiai, pszichológiai, vallási és filozófiai magyarázata, megközelítése létezik. Az ENSZ március 20-át határozta meg a Boldogság Világnapjaként, ezzel megerősítve a jólét és a boldogság fontosságát.

Légi munkavégzés

Idén decemberben fog sor kerülni a 44/2005. (V. 6.) FVM-GKM-KvVM együttes rendelet a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szerinti, ötévenként kötelező növényvédelmi szakmai továbbképzésre a a mezőgazdasági repülőgépek és helikopterek légi-mezőgazdasági engedéllyel rendelkező pilótái részére - írta meg a Nébih. A képzést a MERÉSZ koordinálja, amely a továbbképzés lebonyolítására a Légtér Tréning Kft.-t mint felnőttképzési szervezetet kérte fel. A háromnapos továbbképzés időpontja: 2024. december 9-11. (hétfőtől szerdáig) A továbbképzés helyszíne: Budaörsi Repülőtér, 1112 Budapest, Kőérberki út 36/a, 1. emeleti oktatóterem. A továbbképzés programja-tematikája az alábbi linken érhető el.



2024. november 14., csütörtök

Élettartam...


A tudományos-technikai forradalom és a társadalmi-gazdasági fejlődés kölcsönhatásaként kialakuló körülmények eredményeként elérhető közelségbe került a hosszú és egészséges élet. Az életben maradás esélyei oly sokat javultak, hogy a születéskor várható élettartam a 21. századra a korábbi korokhoz képest a duplájára nőtt.Napjainkban a kontinensek, országok és egy országon belül is embercsoportok között azonban nagyobbak a különbségek az élet hosszát tekintve, mint korábban. Az epidemiológiai fejlődés minden nagy korszaka egyszerre van jelen a Földön: járványok és az éhínségek, az állandóan jelenlevő fertőző és idült betegségek korszaka. A születéskor várható élettartam az ősi korszakokban 40 év alatt volt, míg a 2010-es világátlag  meghaladja a 60 évet. A gazdasági-társadalmi, politikai, kulturális környezet és nem a természeti körülmények határozzák meg, hogy sokan felnőni sem tudnak, míg mások matuzsálemi kort érnek el. A világ népességének születéskor várható élettartama hatvanhét év, hozzávetőleg a kétszerese a száz évvel ezelőtti értéknek.

2024. november 11., hétfő

A gyűjtögetés szabályai

Az őszi erdő gyümölcseinek gyűjtése előtt fontos tudni, hogy mint minden állami erdőterületen, külön engedély nélkül lehet – személyes felhasználásra – vadgyümölcsöt gyűjteni, de a hazavihető maximális mennyiség naponta 2 kg/fő. Védett területen ehhez a természetvédelmi hatóság engedélye is szükséges. Csak a nem védett státuszú növényeket, gombákat szedhetjük szabadon (pl. a szarvasgomba gyűjtése külön engedélyhez kötött), természetvédelmi területen való gyűjtögetés esetében külön engedélyre van szükségünk a területi természetvédelmi hatóság jóváhagyásával, magánterületen pedig a tulajdonos engedélye szükséges.

Gazdálkodás?!


A KSH 2023-as agrárfelmérésének adatai szerint 3 év alatt 45 ezer agrárgazdaság szűnt meg, ami 19 százalékos csökkenést jelent. Az AgroFeeling felmérés mostani adatai szerint ez a jelenség tovább folytatódhat: azok közül, akiknek negatív tapasztalataik voltak, 9 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy várhatóan abbahagyják a gazdálkodást. 35 százalék kényszerűen változtat, vagy visszafogja a tevékenységét, miközben 56 százalék a korábban megszokott módon folytatja tovább a tevékenységét.

2024. november 10., vasárnap

Az Év fája...


Az Országos Erdészeti Egyesület mozgalma 1996 óta minden évben megválasztja az év fafaját. Az Év Fája szavazás célja az adott őshonos fafajjal kapcsolatos figyelemfelhívás, ismeretterjesztés az erdész szakemberek és a szélesebb nagyközönség számára egyaránt. 2024-ben a megtisztelő címet a szavazatok alapján az európai vagy közönséges bükk, a Fagus sylvatica nyerte – írja a fataj.hu.

2024. november 9., szombat

Fakivágás...

Sokan döntenek úgy, hogy kivágatják a kertjükben álló fákat, pedig a megfelelő megelőzéssel erre gyakran nem is lenne szükség. Ráadásul az önkormányzatok gyakran szabályozzák a fa kivágását még akkor is, ha a saját kertünkben áll. És még ha sikerül is engedélyt szerezni, sokszor fizetni kell érte, nem beszélve arról, hogy a kivágás elvégzéséhez szakemberre van szükség, ami további költségekkel jár. Kisebb fákat már 5-20 ezer forintért is kivághatnak. A közepes fák kivágása ritkán kerül 50-80 ezer forintnál kevesebbe, míg a nagyobb, óriási fák kivágása akár több százezer forintos tétel is lehet egy család számára.

2024. november 7., csütörtök

A Tudomány Világnapja

 

Az UNESCO november 10-ét A TUDOMÁNY VILÁGNAPJÁvá nyilvánította A BÉKÉÉRT ÉS A FEJLŐDÉSÉRT. E nap célja, hogy emlékeztessen a tudomány béke és fejlődés iránti elkötelezettségére, valamint hangsúlyozza a közösséggel szembeni felelősségteljes használatát. Egyben felhívja a figyelmet a tudomány fontosságára és szorgalmazza a szakadék csökkentését e terület és a társadalom között.

2024. november 6., szerda

Szepsy Pince

 
Közzétette a World's Best Vineyards a rangsorát, mely a 2024-es év 50 kiemelkedő pincészetét sorakoztatja fel. A listára egy magyar borászat is felkerült, a Tokaji borvidéken található Szepsy Pince a 43. helyen végzett.


2024. november 4., hétfő

A pasztinák...

A répa egyik legközelebbi rokona, Európában is őshonos gyökérzöldségünk a pasztinák. Egészen a burgonya térnyeréséig uralta a konyhaművészetet, és bár a mindennapok konyhájából némiképp kiszorult, a mai napig a konzervipar kedvelt alapanyaga. Számos pozitív tulajdonsága merült feledésbe az elmúlt évtizedekben. Keményítő, fehérje, pektin és C-vitamin tartalmáról jól ismert, de hatékony rostforrás is, emellett vizelethajtó és vesetisztító hatása is van. Gyökerének főzete hatásos görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású.

2024. november 3., vasárnap

Agtech SUMMIT Konferencia

 A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Agtech SUMMIT – Konferencia a jövő agráriumáról címmel tart rendezvényt. A kifejezetten agrárdigitalizációval foglalkozó rendezvényen elismert szakemberek, a legfontosabb magyar agrártechnológiai startupok és legmeghatározóbb piaci szereplők tartanak előadásokat, valamint gyakorlati bemutatókat. Időpont 2024. november 21.

A rendezvény honlapja, részletes program:
www.agtechsummit.info

2024. november 2., szombat

Aszály...


Az extrém aszály komoly veszélyt jelent a mezőgazdaságra, az energiaellátásra és az általános közegészségügyre nézve is. Az 1980-as évek óta megháromszorozódott az aszály által sújtott globális terület, és így jelenleg a Föld szárazföldi területeinek majdnem felét, 48 százalékát érinti szárazság évente legalább egy hónapig. Ez az arány négy évtizeddel ezelőtt 15 százalék volt. Extrém, legalább három hónapig tartó aszályt tavaly az összes szárazföldi terület 30 százalékán tapasztaltak, szemben az 1980-as évek 5 százalékos átlagával. (F:Agroinform.hu)

Kávé és csokoládé...

A legtöbb embernek kávé nélkül el sem indulhat a napja, pedig a finom feketéhez szükséges kávébab kilója 4,5 kg CO2-ba kerül a bolygónak. Némiképp könnyíthet a lelkiismeretünkön, hogy 1 csészéhez körülbelül 8 gramm kávé szükséges, így 1 kilogramm 125 adaghoz elegendő. A csokoládé is a mindennapjaink része, pedig sajnos ennek a finomságnak is hatalmas a környezeti lábnyoma: 5,1 kg CO2 kilogrammonként. Ha csokit eszünk, válasszunk magas kakaótartalmú étcsokoládét, ami kevesebb tejet tartalmaz, így a karbon lábnyoma is kisebb, mint a tejcsokoládénak.  Forrás: greendex.hu

2024. november 1., péntek

Erdősítés támogatása


 2024. október 30-án megjelent a Széchenyi 2020 keretében meghirdetett „Erdősítés támogatása” című felhívás várva várt módosítása.  A módosított pályázati felhívás itt érhető el.