Oldalak

2011. február 8., kedd

Ágazati hírek

Gabona:
- A VM közleménye szerint Magyarországon van elegendő gabonaalapú takarmány, ezért a kormány nem tervez állami gabonafelvásárlást; ugyanakkor folyamatban van egy kedvezményes hitelkonstrukció kidolgozása az állattenyésztők részére takarmányvásárlás céljából (20-30 milliárd Ft).
- Becslések szerint a hazai belső szükségleten felüli készlet búzából 1 millió tonna, kukoricából 3 millió tonna; a Takarmánygazdálkodási Nonprofit Kft. 100 ezer tonna stratégiai készlettel rendelkezik.
- Az agrárkormányzat kötelező adatszolgáltatásra vonatkozó előterjesztésen dolgozik, amely a magán-gabonakészletekre is kiterjedne.
- Információk szerint az EU-ban lehetőség van intervenciós gabonakészlet felszabadítására (konkrétan 1 millió tonna árpáról van szó) és az import gabonára vonatkozó 12 euró/tonna vám átmeneti felfüggesztése is szóba jöhet.
- Moldáviában leállították a búza exportját; a múlt évi 800 ezer tonna termésből 400 ezer tonna a belföldi készlet.
Sertéságazat:
- Gőgös Zoltán, a Mezőgazdasági Bizottság alelnöke kormányzati támogatást sürgetett a sertéságazat megsegítésére: a stratégiai takarmánykészlet felszabadítását és a leállított támogatások kifizetését szorgalmazta; véleménye szerint hatékony kormányzati intézkedések nélkül a sertésállomány akár 1 millió db-bal is csökkenhet.
- Termelői jelzések alapján jelenleg 280 Ft/kg körül alakul az élősertés átvételi ára idehaza, de a magas takarmányárak miatt az önköltség 340-350 Ft/kg; sok sertéstenyésztő nem képes megfinanszírozni a magas takarmányárat, ezért az állományt több helyen kénytelenek felszámolni.
Baromfiágazat:
- Egyes szakértők szerint a baromfitermékek áremelkedése várható a magas takarmányárak miatt, amely 20-25%-os is lehet.
- Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke szerint 0,5 millió tonna takarmánykukorica állami felvásárlására lenne szükség azonnal, mivel az agrárkormányzat által bejelentett kedvezményes takarmányvásárlási hitelkonstrukció életbe léptetésének jelentős az időszükséglete.
Borágazat:
Ez év végéig kell elkészíteni a hazai bor-termékleírásokat és benyújtani az Európai Bizottsághoz az Unió eredetvédelméhez kapcsolódóan a következő kategóriákban: Oltalom alatt álló eredet-megjelöléssel ellátott bor (OEM); Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott bor (ONJ) és Földrajzi jelzés nélküli bor.
Méz:
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal ellenőrzése során antibiotikumot talált a Klenáncz Méhészet és a Német Méhészet egyes termékeiben; az érintett termékeket kivonták a forgalomból.
AgrárHírek, 2011. február 7.

Nincsenek megjegyzések: