Dr. Kiss István mezőgazdasági szakértő
3530 Miskolc, Uitz B. u. 1. | 06/46-783-463 | msziki@gmail.com | www.farminfo.hu
Heti Online Hírlevél
2011-02-01
Tartalom
98%-os különadó: mentességek, kedvezmények
Osztalék és árfolyamnyereség adózása 2011-ben
Mulasztási bírság változások
START-PLUSZ, START-EXTRA kártyával történő foglalkoztatással kapcsolatos szabályok változása
Amit az Szja bevallási egységcsomagokról tudni kell
98%-os különadó: mentességek, kedvezmények
Mentesség a különadó-fizetési kötelezettség alól
Nem köteles a különadó megfizetésére az a magánszemély, akinek a jogviszonya megszűnését követő naptári naptól a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényben meghatározott saját jogú nyugellátás kerül megállapításra. Ennek a mentességnek tehát az a magánszemély tesz eleget, aki a munkaviszonyának fennállása alatt nem részesül nyugdíjban, majd a jogviszony megszűnését követő naptól részesül saját jogú nyugellátásban (öregségi nyugdíjban, rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban vagy rehabilitációs járadékban).
Ebből következően nem mentes a bevétel a különadóval kapcsolatos kötelezettségek alól akkor, ha a magánszemély már a munkavégzésre irányuló jogviszony fennállásának ideje alatt nyugdíjban részesül, illetve akkor, ha bármilyen rövid időtartam eltelik a munkaviszony megszűnésének és a nyugellátásra való jogosultság megszerzésének időpontja között.
További mentességnek tekinthető szabály az, hogy a Törvény hatálybalépését – 2010. december 30-át – megelőzően elhunyt magánszemély különadójának megfizetésére az örökös nem kötelezhető.
Fizetési könnyítés, méltányosság
Elképzelhető, hogy a magánszemély a korábbi években kapott végkielégítését és más, a jogviszony megszűnésével összefüggésben megszerzett bevételét már felhasználta, elköltötte. Ilyen esetben a magánszemély nem feltétlenül rendelkezik elegendő vagyonnal ahhoz, hogy a különadóval kapcsolatos fizetési kötelezettségének eleget tegyen. Tekintettel arra, hogy a különadóról szóló jogszabály a fizetési könnyítéssel összefüggésben speciális, kizáró szabályt nem tartalmaz, illetve figyelemmel arra, hogy a különadóval kapcsolatban az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell, így nincsen akadálya annak, hogy a magánszemély a különadóval kapcsolatos kötelezettségére elengedést, könnyítést, fizetési halasztást illetve részletfizetést kérjen az állami adóhatóságtól. Az adóhatóság méltányossági jogkörében csak akkor járhat el, ha ezt a törvény lehetővé teszi, de egyben köteles is a méltányosság jogával élni, amennyiben az adózó bizonyítja, hogy körülményei a méltányosság feltételeinek megfelelnek. Amennyiben tehát a méltányosság gyakorlásának feltételei fennállnak, akkor a felsorolt kedvezmények – külön kérelemre – a különadóval kapcsolatos adókötelezettséggel összefüggésben is megilletik a magánszemélyt.
Osztalék és árfolyamnyereség adózása 2011-ben
Osztalék
A 2011. évtől osztalék címén kifizetett összeg után az adó mértéke 16 százalék. Ez a szabály vonatkozik a korábbi években jóváhagyott, de a 2011. évben kifizetett osztalékok esetében is. Az osztalékelőlegből is 16 százalék adót kell levonni. A 2010. évben kifizetett osztalékelőlegből még 25 százalék adót kellett levonni. Amennyiben az osztalékelőleg címén a 2010. évben kifizetett összeg a 2011. évben véglegessé válik és ez lesz a végleges osztalék is egyben (tehát nem fizetnek több osztalékot), akkor is 16 százalék lesz a végleges osztalék adója. Tekintettel arra, hogy már 25 százalék adót a kifizető levont a véglegessé vált osztalékból, így a fennmaradó 9 százalékot a magánszemély 2012-ben, a 1153-as bevallásában tudja visszaigényelni.
Árfolyamnyereség
Az árfolyamnyereség utáni adó a 2011. évtől 16 százalék. A jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezések nem változtak.
Pontosításra került az értékpapír szerzéskori értékének megállapítása, ha a szerzés örökléssel, ajándékozással történt. Amennyiben az illeték kiszabása az átruházásból származó jövedelem adókötelezettségének teljesítésére nyitva álló határidőig nem történik meg, öröklés esetén a hagyatéki leltárban feltüntetett értéket, vagy a hagyatéki eljárás során az értékpapír értékeként feltüntetett egyéb értéket, ajándékozás esetén az értékpapírnak az átruházás napjára megállapított szokásos piaci értékét kell figyelembe venni, és az így megállapított adókötelezettséget az illeték-kiszabás alapján önellenőrzéssel lehet módosítani,
Abban az esetben, ha az illetékügyi hatóság nem szab ki illetéket, öröklés esetén a hagyatéki leltárban feltüntetett érték, vagy a hagyatéki eljárás során az értékpapír értékeként feltüntetett egyéb érték, ajándékozás esetén az az igazolt szerzési érték, amelyet az ajándékozó figyelembe vehetett volna, ilyen igazolt érték hiányában nulla, növelve a magánszemély által az értékpapír átruházásáig teljesített, igazolt ellenértékkel.
Mulasztási bírság változások
Beszámolóhoz kapcsolódó szankció
A számviteli törvény rendelkezése szerint, ha az adóhatóság megállapítja, hogy a közzétett éves beszámoló, egyszerűsített éves beszámoló egészében vagy részben nem felel meg a számviteli törvény előírásainak, akkor az ilyen beszámolót készítő vállalkozóra az adózás rendjéről szóló törvény szerint mulasztási bírság szabható ki. Ahhoz, hogy a hivatkozott rendelkezést a gyakorlatban is alkalmazni lehessen, az Art. bírságolási tényállásait ki kellet egészíteni az erre vonatkozó tényállással. Az alkalmazandó bírságmérték az általános szabályok szerint alakul.
Utazásszervezési szolgáltatás igénybevételének nyilatkozatához kapcsolódó szankció
Az Áfa törvény XV. – az utazásszervezési szolgáltatásra vonatkozó különös szabályokat tartalmazó – fejezetének módosításával az utazásszervezőknek a jövőben a teljesítést megelőzően nyilatkoztatniuk kell ügyfeleiket, hogy a szolgáltatást utasként vagy nem utasként veszik igénybe. Amennyiben a szolgáltatást igénybevevő valótlan nyilatkozatot tesz, vagy a nyilatkozattételt elmulasztja úgy az általános bírságmértékig (200 ezer illetve 500 ezer forintig) terjedő mulasztási bírsággal sújtható. A rendelkezést azokban az esetekben kell alkalmazni először, amelyekben az utazásszervezőnek fizetett előleg jóváírása, kézhezvétele 2011. január 1-jére vagy azt követő napra esik.
Alkalmazott szankcionálása
A jövőben a számla, egyszerűsített számla, nyugtakibocsátási kötelezettség elmulasztásáért az adózó mellett csak az adózó alkalmazottja, képviselője, vagy az értékesítésben közreműködő magánszemély lesz szankcionálható (a bírságtétel marad 10 ezer forinttól 50 ezer forintig terjedő), az adózó alkalmazottja, képviselője, az értékesítésben közreműködő magánszemély közvetlen vezetője nem.
Foglalkoztatót terhelő bejelentési kötelezettség elmulasztása
A foglalkoztatót terhelő bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a bírságolási szabályt a jövőben nem lehet alkalmazni a foglalkoztató mellett arra a személyre, illetve annak a közvetlen vezetőjére, akinek munkaköri kötelezettsége a bejelentési kötelezettség teljesítése.
Igazolatlan eredetű áru forgalmazása
Az igazolatlan eredetű áru forgalmazása esetén kiszabható mulasztási bírság a jelenleg hatályos szabályok szerint az áru forgalmi értékének 40%-ával megegyező összeg (de legalább 10 ezer forint), amely adott esetben lényegesen meghaladhatja a többi bírságtényállásnál előírt mértéket, emellett nem ad lehetőséget mérlegelésre sem. A módosítás alapján igazolatlan eredetű árut forgalmazásakor az adózó terhére az adóhatóság az áru forgalmi értékének 40%-áig terjedő összegű mulasztási bírságot szabhat ki.
Bevallási késedelem bejelentése
A bevallási szabályok változásainál már részletezettek szerint, a személyi jövedelemadó bevallás késedelmes benyújtására vonatkozó bejelentés esetén bevallási késedelem miatt mulasztási bírság nem szabható ki a bevallás naptári éve szeptember 20. napjáig, kivéve, ha az adózó szeptember 20-a előtt a bejelentéssel érintett bevallását igazolási kérelem nélkül nyújtja be.
START-PLUSZ, START-EXTRA kártyával történő foglalkoztatással kapcsolatos szabályok változása
A START PLUSZ, illetve a START EXTRA kártyát az igénylő legkésőbb 2011. december 31-éig válthatja ki, és ezek alapján a munkaadót legfeljebb 2013. december 31-éig illeti meg a Pftv.szerinti járulékkedvezmény.
Kifutó rendszerben megszűnik a kedvezmény. A START kártyához kapcsolódó kedvezményt nem érinti a módosítás.
2011. január 1-jétől már az is kiválthatja a START EXTRA kártyát, aki az igénylés időpontját megelőzően legalább 3 hónapig álláskeresőként volt nyilvántartva, ha ötvenedik életévét betöltötte, vagy életkorra való tekintet nélkül legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, vagy rendelkezésre állási támogatásra jogosult álláskereső.
A 2010. december 31-éig hatályos szabályok szerint a legalább 12 hónapig álláskeresőként nyilvántartott személy igényelhetett kártyát.
A Pftv. 7. §-ában meghatározott foglalkoztatási kedvezmény igénybevételéhez a Pftv. 2010. december 31-én hatályos rendelkezései szerint kell eljárni, ha a START EXTRA kártya kiváltásra jogosult személy a kártya iránti igényét 2010. december 31-éig benyújtja az állami adóhatósághoz.
Amennyiben a START-EXTRA kártyával rendelkező személy strukturálisan, gazdaságilag, szociálisan elmaradt térségben rendelkezik lakóhellyel, akkor a foglalkoztatási kedvezmény igénybevételéhez a munkaügyi központtal 2011. január 1-jét megelőzően megállapodást kötött munkaadó a megállapodás érvényességi idejének lejártáig jogosult a járulékkedvezmény igénybevételére a Pftv. 2010. december 31-én hatályos rendelkezései szerint.
Amit az Szja bevallási egységcsomagokról tudni kell
A 2010. évben kihirdetett módosító törvények rendelkezései szerint változtak a magánszemélyek 2010. évi adókötelezettségének teljesítésére vonatkozó szabályok. Ezen a téren az idén a következő három lehetőség közül választhat a magánszemély:
* önadózóként benyújtja a 1053-as teljes, vagy csökkentett adattartalmú bevallást,
* az adóhatóság közreműködésével egyszerűsített bevallást nyújt be,
* a munkáltatótól (társas vállalkozástól) kéri az éves adójának a megállapítását.
Az egyéni vállalkozónak nincs választási lehetősége, ő a törvény előírása szerint a 1053-as bevallás benyújtására kötelezett.
Az állami adóhatóság minden évben biztosítja az adózók számára a bevallási kötelezettség teljesítéséhez szükséges nyomtatványokat, valamint a kitöltést segítő útmutatót.
Az egységcsomagok elkészítése személyre szabott, mely azt jelenti, hogy más-más tartalommal összeállított csomagot kapnak az egyszerű magánszemélyek, mezőgazdasági tevékenységet folytató őstermelők, egyéni vállalkozók.
A „személyre szabott” egységcsomagok előállításához az állami adóhatóság megkülönbözteti a nyomdai úton előállított nyomtatványon, az Internetes programmal elkészített és kinyomtatva postai úton bevallást teljesítőket, illetve azokat az adózókat, akik elektronikus úton küldték el bevallásukat.
A bevallási lapokon és az útmutatón kívül, megszemélyesített tájékoztató levelet, válaszborítékot tartalmaz az állami adóhatóság küldeménye. Azon adózók, akik választhatják az egyszerűsített bevallást, az ehhez szükséges Nyilatkozatot is (vagy csak azt) megtalálják a csomagban.
2011-ben újdonság, hogy az elektronikus úton bevallást benyújtó adózók, csak az elektronikus tárhelyükre kapják a bevallással kapcsolatos technikai információkat tartalmazó tájékoztató levelet.
Azon magánszemélyek, akik megfelelnek a csökkentett adattartalmú bevallás feltételeinek – az előző évi bevallásuk benyújtási módjától függően – nyomdai úton előállított csökkentett adattartalmú bevallást kapnak, illetve a tájékoztató levélből értesülnek az új lehetőségről.
A bevallás, az egységcsomagban található borítékban 2011. május 20-áig díjmentesen postára adható.
A 2010. adóévtől nem része az egységcsomagnak a személyi jövedelemadó, illetve egészségügyi hozzájárulás befizetési kötelezettség teljesítésére szolgáló készpénz átutalási megbízás (csekk), de természetesen továbbra is lehetőség van az adófizetési kötelezettség ilyen formában történő teljesítésére.
Befizetési csekket valamennyi ügyfélszolgálatunkon kérhet, vagy a NAV internetes honlapján keresztül – menüpont alatt – elérhető és kitölthető, elektronikus űrlap beküldésével is igényelhet az adózó, de a kijelölt ügyfélszolgálatoknál továbbra is lehetősége nyílik a bankkártyával történő befizetésre is.
A bevallásban megállapított befizetendő adó összegét a bevallás benyújtására nyitva álló határnapig kell megfizetni.
Forrás: www.apeh.hu
Impresszum: Dr. Kiss István mezőgazdasági szakértő online hírlevele. Készült az ADÓNET.HU Zrt. közreműködésével.
Jogi nyilatkozat: A hírlevélben közölt információk kizárólag a tájékoztatást szolgálják, nem minősülnek tanácsadásnak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése