Oldalak

2015. május 29., péntek

A 2015. évjárat szőlővédelmi vonatkozásai

Minden évjárat más és más. És minden évben szerzünk újabb tapasztalatokat, melyeket beépíthetünk jövőbeli munkánkba- de váratlan eseményekkel szinte mindig számolhatunk. Gyakran már csak utólag találunk magyarázatot a történtekre, bár egyre több eszköz, program és tudás áll rendelkezésünkre. Most mindent megelőzve van lehetőségünk arra, hogy hiteles, aktuális, pontos adatokra, megfigyelésekre támaszkodva; időben tudjunk döntést hozni a sikeres védelem érdekében. Fejlesztő kollégáim, Dr. Füzi István és Dr. Hoffmann Péter vezetésével május 14-én ültetvényszemlén jártunk, ahol kifejezetten a lisztharmat primer tüneteit kutattuk- hiszen ezek felmérésével próbálhatjuk meg előre jelezni az idén várható fertőzési nyomást. Szó esett a peronoszpóra fellépési lehetőségeiről is. Az alábbiakban az itt látottakat/hallottakat jegyzem le, és küldöm el az érdeklődő szőlész kollégák számára.
Helyszín: Szekszárd, Bodri Pincészet
Téma: primer infekciók szemléje, elemzések, következtetések, idei aktuális javaslatok
A BASF kísérleti területén, Szekszárdon, a Bodri Pincészet Kékfrankos fajtájú szőlőteraszán találkoztunk. A teraszon az idén még védekezés nem volt, tavaly pedig soronként különböző hatékonyságú kezelésekben részesült ez a 0,1 ha-os felület. Két sort a lisztharmat ellen egyáltalán nem permeteztek. Fenológia: 30-40 cm-es hajtások; virágzás várhatóan 10-14 nap múlva esedékes. Amit itt láttunk, az – előrebocsájtom – nem tipikus és semmiképp sem jellemzi az országos helyzetet. Nem üzemi, hanem afféle INDIKÁTOR-terület.

A lisztharmat első tüneteit itt 2015. május 5-én találták meg, „zászlós hajtások” formájában. A 0,1 ha-on (mintegy 300 tőkén) 22 db (!!) ilyen beteg hajtást talált István kollégám (a szemle után még újabb hármat, így összesen 25-öt). Az aszkospórás fertőzésből eredő tünetek május 7-én még elenyésző mértékben, majd május 11-én már tömegesen voltak jelen a területen.

A tünetek értelmezéséhez néhány előző évi tapasztalat szükséges:
1.    Ivartalan (micéliumos) alak okozta fertőzés tünetei megjelenésének előzményei, jelenlegi tapasztalatok
2014-ben már korán,  április 30-án (aztán május 2-án tömegesen) megtaláltuk a lisztharmat primer tüneteit- ebből tudni lehetett, hogy járványos évre számíthatunk; hiszen a primer tünetek koraisága és gyakorisága szabja meg az adott évi járványhelyzetet. Azokban az években, mikor korai és erős a fertőzés, a gomba micéliumai a rügyekbe is behatolnak- ezekből a rügyekből pedig „zászlós hajtások” fejlődnek a következő évben. Innentől már csak a téli -13 C° alatti hőmérséklet vethet véget a következő évi megjelenésnek. Szilveszter éjszakáján ez néhol (az ország kisebb felületén) bekövetkezett. Vannak országok, ahol ez az ivartalan áttelelési forma a gyakoribb (pl. Németországban); Magyarországon ritkább és szórványos a megjelenése, egyes esztendőkben egyáltalán nem észlelhető, máskor csak egyes termőtájakon fordul elő. A zászlós hajtásokból kialakuló fertőzés jellege teljesen eltér az ivaros alakétól. Az aszkospórás eredetű fertőzés általában (különösen, ha nagy gyakoriságú) szinte teljesen homogén egy adott ültetvényben; míg a zászlós hajtások elszórtan jelennek meg, és gócszerű (centrikus) fertőzést okoznak a környezetükben. Az indikátor-területen tehát május 5-én jelentek meg ezek a beteg, „zászlós hajtások”; a rügyfakadástól számított 22. napon, 350 C° hőösszegnél (a fakadástól a tünetmegjelenésig eltelt napok középhőmérsékletének összege). Gyakoriságuk megközelítette a 10%-ot! A hajtások közelében már másodlagos tüneteket is találtunk. A „zászlós hajtások” virágzata és a vitorla is lisztharmattal borított volt. A beteg hajtások fejlődése egyre inkább elmarad egészséges társaikétól. A „zászlós hajtások” megjelenését mindig HELYI SZINTEN kell értékelni. Akár két parcella között is lehet eltérés attól függően, hogy az előző évben vagy az azt megelőző esztendő őszén milyen hatékonyan védtük meg őket a lisztharmattól.
2.    Aszkospórás (ivaros) alak okozta fertőzés tünetei megjelenésének előzményei, jelenlegi tapasztalatok
2014-ben, a minden addiginál korábbi tünetmegjelenést követően virágzásig már 4-5 nemzedéke is kialakult a lisztharmatgombának. Július elejére már 100%-os fertőzöttségi szintet tapasztaltunk. Az ivaros áttelelő termőtestek, a kazmotéciumok képződése azonban – a hűvös-csapadékos időjárás és az őszig folyamatosan zajló permetezések miatt – messze nem volt olyan tömeges, mint például az előző esztendőben (2013-ban). Az Ampelomyces-gombafajok is csak kis mértékben parazitálták a termőtesteket 2013 őszén, de jelentősen nem gyérítették őket, noha a csapadékos időjárás igencsak kedvezett számukra. Összességében nagyságrendekkel kevesebb (tized-, századannyi) kazmotécium képződött csak, mint 2013 őszén. Igaz, a termőtestek lemosódásának körülményei a rengeteg őszi csapadék (szeptember elejétől november végéig kb. 300 mm) miatt rendkívül kedvezőek voltak, így mégis viszonylag sok fölhalmozódhatott belőlük a tőkék fás kérgén annak ellenére, hogy csak kevés képződött. A téli időjárás, ahogy általában, most sem gyérítette számukat nem csökkentette a vastag védőburokkal körülvett aszkospórák életképességét. Bizonytalan volt ugyanakkor a tavaszi szárazság hatása, de mint utóbb kiderült, most nem hátráltatta az aszkospóraszóródást (mint egyes korábbi esztendőkben).
Idén a fakadás az átlagosnak megfelelően, április 13-án következett be, majd pár nappal ezután, (április 18–19-én) aszkospórás fertőzést jeleztek készülékeink. Mivel az ültetvények többségében ekkor még nem volt fogékony lombfelület, tényleges fertőzés csak elvétve történt. A tömeges aszkospórás fertőzés május 2-án következett be, amelynek tünetei május 10-e és 13-a között jöttek elő. A tőkék fás kérgéhez legközelebb eső (gyakran csökevényes) levelek fonákján találjuk meg legnagyobb valószínűséggel az apró lisztharmattelepeket. A kazmotéciumok ugyanis a tőkék fás kérgén telelnek át, és az onnan rövid távolságokra (centiméterekre) kiszóródó aszkospóráik a hozzájuk legközelebb eső levelek fonákjának ütköznek, majd kicsíráznak, s egy bizonyos lappangási idő (7-17 nap) eltelte után telepet fejlesztenek. A telepek számát, előfordulási gyakoriságát a megfelelő helyzetű leveleken fölmérhetjük, s ebből következtethetünk a várható fertőzési nyomásra. A pontos diagnózishoz általában – különösen, ha a tünetek ritkák – nem elég néhány tucat levelet átforgatni (ez tévesen adhat megnyugvást számunkra), 500, gyakran 1000 levelet is meg kell vizsgálni ahhoz, hogy megleljük az első tünetet. Ha ennek időpontját és a tünetek előfordulási gyakoriságát tudjuk, határozott stratégiát állíthatunk fel a lisztharmat elli védekezést illetően. Ott, ahol „zászlós hajtások” és az aszkospórás fertőzés tünetei is megjelentek, már a másodlagos fertőzésekkel tarkítva 1-1 levélen akár 8-10 lisztharmattelepet is találtunk!
A gyakorlatban tapasztalom, hogy könnyen összekeverjük a lisztharmat primer tüneteit akár a peronoszpóratünetekkel, akár egyéb korai foltosodással (pl. gyomirtószer-elsodródás okozta tünetekkel). Mégis, mi segít megkülönböztetni őket? Ha sárgás- áttetsző apró foltokat látunk ilyenkor a levélen, forgassuk meg. Ha a fonákján nem találunk semmit, biztosan nem a lisztharmat okozza a tünetet. Ugyanis a lisztharmat esetében először zömmel a levelek fonákja fertőződik (itt jelenik meg a lisztharmatszövedék a konídiumokkal), és csak később (egy két hónap múlva) kezd a levelek színén is szétterjedni a kórokozó. A gomba a klorofillból táplálkozik és fejlődéséhez használja azt fel.
A fertőzési gyakoriság az indikátor-területen 30–60%-os volt; innen kétszáz méterre, üzemi ültetvényben ugyanez az érték 6-10% körüli. Ezt a területet 2014-ben, a BASF permetezési programjának zárólépéseként Cantusszal kezelték augusztus első felében. A Cantus-kezelés jelentősen mérsékelte az őszi levélfertőzést, aminek következtében számottevően csökkent a lisztharmat termőtesteinek száma és végeredményben az idei primer fertőzés. A Cantus-kezeléssel egy időben történt egyszeri kén-permetezés nem csökkentette a tünetek számát!
Tapasztalataink alapján változó a lisztharmat aszkospórás primer fertőzésből eredő tüneteinek előfordulási gyakorisága. A legtöbb helyen csak 1-2%-os, de akad 30% fölötti gyakoriság is. Mindezt tarkítja még a „zászlós hajtások” változékony előfordulása is. Nagy átlagban mindebből jó közepes fertőzési nyomásra lehet következtetni, de szép számmal lesznek majd olyan szőlők, ahol a tavalyihoz hasonló nagy küzdelem ígérkezik a lisztharmattal, mint ahogy olyanok is, ahol a tavalyi küzdelem után az idén lisztharmat-ügyben lazítani lehet.   Csak valaki kellő biztonsággal állapítsa meg, hogy a saját ültetvényei melyik kategóriába tartoznak.

Peronoszpóra
A peronoszpóra a lisztharmattal szemben egészen más, nehezebben tervezhető. Ennek oka, hogy míg a lisztharmat fellépésében az időjárásnak csak minimális befolyásoló hatása van, úgy a peronoszpóra előrejelzésében az ivaros alakon túl az időjárás is nagyobb súllyal szerepel. Hiába jeleznek a készülékek 100%-os valószínűségű infekciót – mi tünetet még nem találtunk. Ennek oka, hogy az oospórák érzékenyek a szárazságra, és mintegy két hónapig szenvedtek csapadékhiányban. Ahhoz, hogy ismét aktivizálódjanak, sok csapadékra van szükségük. Kérdés, hogy mennyire. Lehet, hogy már a mostani csapadékos időszak elegendő lesz számukra, de az is előfordulhat, hogy még több hétig (hónapig) tartó esőzésre lesz szükségük. Sajnos, ennek pontos megállapítására egyelőre semmiféle módszer, számítás nem áll rendelkezésünkre. Csak az ültetvényekben végzett megfigyelések szolgálnak biztos információval. Mivel ez a tavaszi szárazság egyre gyakoribb, mondhatni már szinte megszokott jelenség kezd lenni, az ültetvényekben végzett megfigyelések szerepe egyre inkább fölértékelődik. Csak egy példa: tavaly, amikor szintén volt egy, a mostaninál azért jóval rövidebb száraz időszak tavasszal, egyes ültetvényekben a peronoszpóra első tünetei csak 10-14 egymás utáni primer infekciós helyzet után jelentek meg. Az idén vajon hányadik után fognak? Jelenleg egyes helyeken már a hatodik ciklusnál tartunk, de a lappangási idő még csak az első 2-3 után járt le…

Mit jelent mindez az ismeret a gyakorlati növényvédelemben?

Lisztharmat

Többször hallom, hogy nincs jelentősége lisztharmat kapcsán az előrejelzésnek és mindezen tapasztalatnak, hiszen ellene legyen bármilyen is az évjárat, úgyis 7-8 alkalommal kezelni fognak; főként nagy felületen nem kockáztathatnak. Ezzel teljes mértékben egyetértünk. Azonban egy gyenge fertőzést hozó évjárat esetén növelhetjük a permetezési időközök hosszát akár 14-15 napra, és a felhasznált hatóanyagokat igazíthatjuk ehhez, az esetleges felesleges kombinációkat elkerülve. Míg egy járványos évjáratban (mint pl. tavaly, 2014-ben) a permetezési időközöket 9-10 napra szükséges lerövidíteni, hatóanyag-kombinációkat alkalmazva.
2015-ben jó közepes fertőzési nyomásra számítunk. Ez esetben a 10-12 napos permetezési időközöket ajánljuk, szóló hatóanyagok esetében kiegészítéssel. Eddig egy kontakt Kumulus S-kezelést és egy Kumulus + Vivando vagy azol + Vivando kombinációt ajánlottunk. Virágzás előtt még szükség lehet egy felszívódó hatású készítményre, majd virágzáskor a két hatóanyagot tartalmazó Collist javaslunk (lisztharmat és botritisz ellen). Amennyiben sikerül virágzás végéig tünetmentesen tartani az ültetvényt, 12 napos permetezési intervallumot tartva, további Vivando – Collis váltást javaslunk úgy, hogy a második Collis-kezelés a fürtzáródásra essen. Vivandót és Collist összesen két alkalommal ajánlunk egy vegetációban, előbbit kénnel vagy azollal kiegészítve (a kén 1% koncentrációban minden kezeléshez javasolt). Amennyiben a hatóanyag-rotáció és a kezelésszám igényli, egészítsük ki más felszívódó/gázosodó hatású készítménnyel javaslatunkat. A lisztharmat-technológia záróeleme a Cantus, mellyel következő évi védekezési stratégiánkat tesszük egyszerűbbé, a védelmet biztosabbá.

Peronoszpóra
Míg a lisztharmat esetében nehezebb „spórolni”, úgy a peronoszpóra kapcsán óvatosan ugyan, de erre több lehetőségünk van. Általában a 8 kezelésből peronoszpóra ellen 3-4-et „mellépermetezünk”. Gyakran védekezünk programszerűen, figyelmen kívül hagyva a külső tényezőket. És téves az a szemlélet, hogy ha tünetet látunk, felszívódó hatású készítményeket használunk, addig pedig kontakt hatóanyagokat alkalmazunk. A felszívódó hatású készítmények maximum 72 órás kuratív hatással bírnak; ilyen kiváló gyógyító hatású készítmény az Acrobat. Ha szükséges és rendkívül erős a fertőzési nyomás, alkalmazzuk. Alacsony veszélyhelyzet esetében elegendő kontakt szerek bevetése, mint a Delan vagy Polyram (idén két alkalommal mi is ajánlottuk). Akár többször is kijuttathatjuk, ellenük reziszencia nem alakul ki, mivel rengeteg ponton hatnak. Az Enervin képes arra, hogy amíg nem következett be a fertőzés még erős nyomás esetén is védelmet nyújt vaxdinamikus hatása révén (bőrszövet alá épült hatóanyag-depók), gyógyító hatással viszont nem bír. Éréskor felesleges felszívódó hatású készítményeket bevetni, hiszen a növekedés itt minimális-sokkal több eredményt érünk el és jóval olcsóbban egy kontakt és jó minőségű réz készítménnyel, mint a Copac flow. A fölszívódó készítmények helye a fürtmegnyúlás és a zöldborsónyi bogyóállapot között van. Ezt követően (a fürtzáródás–zsendülés időszakában fölszívódó szert használni már értelmetlen, sőt egyenesen felelőtlenség, mert a rezisztencia kialakulását segítjük elő vele.
Botritisz
Nem lehet előrejelezni, kizárólag csapadékfüggő a megjelenése. Ott azonban, ahol a fajta vagy a termőhely indokolja, érdemes számolni fellépésével és megelőzni a betegség bekövetkeztét. Erre a Cantus vagy a Scala is alkalmas.


A mindenkori aktuális ajánlatainkat  továbbra is online elérhetik a www.szoloelorejelzes.basf.hu weboldalon!

Lejegyezte:
Dr. Mikóczy Nárcisz

2015.05.22.

Nincsenek megjegyzések: