Dr. Kiss István mezőgazdasági szakértő
3530 Miskolc, Uitz B. u. 1. | 06/46-783-463 | msziki@gmail.com | www.farminfo.hu
Heti Online Hírlevél
2011-01-25
Tartalom
Munkáltatói, kifizetői határidős feladatok az szja bevallásokkal kapcsolatban
Áfa bejelentések 2011-ben
Változtak az önellenőrzési szabályok
Adóvisszatartás - új elszámolási szabályok
Munkáltatói, kifizetői határidős feladatok az szja bevallásokkal kapcsolatban
A magánszemélyek 2010. évi személyi jövedelemadójának elszámolásával kapcsolatosan számos, már januárban is határidős feladat hárul a munkáltatókra, kifizetőkre. A magánszemélyek részére jövedelemigazolást kell kiállítani, az adóhatóság felé adatszolgáltatást kell teljesíteni, továbbá adott esetben a munkavállalók adómegállapítását is el kell készíteni. Ezeket a feladatokat az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényben (a továbbiakban: Art.) meghatározott módon és határidőre kell teljesíteni.
A 2010. évi személyi jövedelemadó elszámolásával kapcsolatos határidők
Munkáltatói, kifizetői összesített jövedelemigazolás kiállítása 2011. január 31.
Munkáltatói, kifizetői adatszolgáltatás teljesítése 2011. január 31.
Munkáltatói adómegállapítást kérő nyilatkozat átadása a munkáltatónak (társas vállalkozásnak)2011.január31.
Munkáltatói adómegállapításhoz szükséges igazolások,nyilatkozatok átadása a munkáltatónak 2011. március 20.
1 + 1 százalékos nyilatkozatok átadása a munkáltatónak(társas vállalkozásnak) 2011. május 10.
1 + 1 százalékos nyilatkozatok megküldése az adóhatóságnak 2011. május 20.
Munkáltatói adómegállapítás elkészítése 2011. május 20.
Munkáltatói adómegállapítás megküldése az adóhatóságnak 2011. június 10.
Munkáltatói adómegállapításban kimutatott adókülönbözet 2011. június 20.
Áfa bejelentések 2011-ben
Az alábbiakban röviden összefoglalásra kerülnek azon – a bejelentési kötelezettségre vonatkozó – tudnivalók, melyekre az áfatörvény 2011. évi gyakorlati alkalmazása során érdemes figyelemmel lenni.
A szabályozás szerint 2011. évtől az újonnan létrejövő adózónak akkor is nyilatkozattételi kötelezettsége keletkezik, ha az általános forgalmi adó tekintetében az általános szabályok szerint kíván adózni, azaz adókötelezettséget választ.
Abban az esetben, ha
- az adózó ingatlanértékesítési, ingatlan bérbeadási tevékenységet végez és a törvény által biztosított adómentesség helyett adókötelezettséget választ (melytől azonban a választás évét követő ötödik naptári év végéig nem térhet el),
- az adóalany áfafizetési kötelezettség helyett a következő évre alanyi adómentességet alkalmazna,
- a mezőgazdasági őstermelő a kompenzációs felár érvényesítése helyett át kíván térni az áfatörvény általános szabályainak hatálya alá (azzal, hogy a kompenzációs felárra való jogosultságát, azaz a különleges jogállását az adóév folyamán bármikor megváltoztathatja), vagy
- az adóalany az adómegállapítás valamelyik különleges módját (pl. utazásszervezési szolgáltatás) választja,
akkor az adózási móddal kapcsolatos változtatási szándékát 2010. december 31-éig kellett bejelentenie a lakóhelye / székhelye szerint illetékes adóhatósághoz.
Az előzőekben leírt szabályoktól függetlenül kell kezelni azt az esetet, amikor a magánszemély, vagy adóalanyisággal nem rendelkező szervezet azért válik az áfa alanyává, mert sorozatjellegű ingatlan értékesítést végez.(Sorozatjellegű az értékesítés, ha a magánszemély vagy nem adóalany szervezet két éven belül negyedik alkalommal értékesít új ingatlant vagy építési telket.) Ebben az esetben az adót az állami adóhatóság határozattal állapítja meg, melynek érdekében az értékesítésről az áfatörvény szerinti teljesítés időpontját követő 30 napon belül – az erre a célra rendszeresített nyomtatványon – kell az adóalanynak bejelentést tennie az állami adóhatósághoz.
Az áfatörvény egyik fontos változása a szolgáltatások teljesítési helyének meghatározása volt, mely szerint a belföldi adóalany által más tagállambeli adóalanytól igénybevett, vagy másik tagállambeli adóalany részére nyújtott szolgáltatási tevékenység 2010. január 1-től csak közösségi adószám birtokában végezhető. (Amennyiben az adóalany még nem rendelkezik közösségi adószámmal, annak megképzését az adóév során bármikor kérheti az illetékes adóhatóságtól.)
Ezt a rendelkezést alkalmazni kell az úgynevezett speciális adóalanyokra is. (Ebbe az adózói körbe tartoznak az alanyi adómentességet választó, a kizárólag adólevonásra nem jogosító tevékenységet végző és a kizárólag mezőgazdasági tevékenységet folytató, különleges jogállású adóalanyok)
A más tagállambeli adóalany részére nyújtott szolgáltatás okán kiváltott közösségi adószám megléte nem jelenti automatikusan azt, hogy a Közösségen belüli termékbeszerzései után a speciális adóalanyt adókötelezettség terhelné. Adómentesség esetén ugyanis a közösségi adószámot nem kell közölni a Közösségen belüli termékértékesítővel. Amennyiben azonban ez mégis megtörténik, akkor azt úgy kell tekinteni, mintha a speciális adóalany a termékbeszerzése tekintetében adókötelezettséget választott volna. Ezen választás miatt az adóalanyt a Közösségen belüli termékbeszerzés teljesítésének napját követő hónap 20. napjáig terjedő határidővel bejelentési kötelezettség is terheli.
Forrás: www.apeh.hu
/NAV Dél-alföldi Regionális Igazgatósága/
Változtak az önellenőrzési szabályok
Az önellenőrzés szabályai szerint az ellenőrzés megkezdésétől a vizsgálat alá vont adó és költségvetési támogatás – a vizsgált időszak tekintetében – önellenőrzéssel nem helyesbíthető.
A gyakorlatban számtalanszor éltek vissza ezzel a szabállyal, úgy, hogy az ellenőrzésről szóló értesítést követően nyújtottak be önellenőrzést, arra hivatkozással, hogy az már folyamatban volt.
A vonatkozó szabályok kiegészítése a jövőben kizárja ezt a lehetőséget azáltal, hogy a vizsgálat alá vont adót, költségvetési támogatást és időszakot érintő helyesbítés csak abban az esetben minősül az ellenőrzés megkezdését megelőzően elvégzett önellenőrzésnek, ha az adózó az önellenőrzésről szóló bevallást legkésőbb az ellenőrzésről szóló értesítés kézbesítésének – az előzetes értesítés mellőzése esetén a megbízólevél bemutatásának, átadásának – napját megelőző napon az adóhatósághoz benyújtotta (postára adta). (Art. 49.§/2/)
Adóvisszatartás - új elszámolási szabályok
A NAV 2011. január 1-jei létrejötte következtében az adózónak a költségvetési támogatás igénylésekor már nem kell a vámhatóságnál sem nyilatkoznia (külön az erre a célra rendszeresített nyomtatványon) a más adóhatóságnál fennálló adótartozásáról.
Ha az állami adó- és vámhatóságnál igényelt költségvetési támogatás összege az adózót terhelő tartozások mindegyikére nem nyújt fedezetet, akkor azt az állami adóhatóság, illetve a vámhatóság először a nála nyilvántartott tartozás kiegyenlítésére számolja el, mégpedig az esedékesség sorrendjében, azonos esedékességű adóknál pedig a tartozás arányában.
Ha az elszámolás eredményeként még marad fenn összeg, akkor az állami adóhatóságnál fennmaradó összeget a vámhatóságnál, a vámhatóságnál fennmaradó összeget az állami adóhatóságnál nyilvántartott tartozás kiegyenlítésére kell elszámolni. Az elszámolás az esedékesség sorrendjében, azonos esedékességű adóknál a tartozás arányában történik. A mindezek után fennmaradó összeget a köztartozás jogosultjainak kell átutalni a követelések arányában.
Impresszum: Dr. Kiss István mezőgazdasági szakértő online hírlevele. Készült az ADÓNET.HU Zrt. közreműködésével.
Jogi nyilatkozat: A hírlevélben közölt információk kizárólag a tájékoztatást szolgálják, nem minősülnek tanácsadásnak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése