Oldalak

2019. január 18., péntek

T A L L Ó Z Á S...

Az Év Agrárembere

Idén immár ötödik alkalommal került kiírásra "Az Év Agrárembere"  kitüntető díj. A január 20-ig tartó online szavazás győztese Az Év Agrárembere kitüntető díj Közönségdíjának büszke tulajdonosa lesz. A címre 10 kategóriában – Agrárgépészet, Agrárinnováció, Állattenyésztés, Feldolgozó-élelmiszeripar, Fenntartható gazdálkodás, Fiatal gazda, Jövő agrárszakembere, Kertészet, Növénytermesztés, Növényvédelem - lehet jelöltséget szerezni.

A talaj minőségének romlása

Európában mintegy 12 millió hektárnyi területet érint a talaj minőségének romlása.A talajokat folyamatosan pusztítja és tönkreteszi a gyors ütemű építkezés, az infrastruktúra-fejlesztés és a bányászat. A talaj szervesszén-tartalma csökken, ami növeli a további globális felmelegedést, csökkenti a talaj termékenységét, rontja a szerkezetét, vízmegtartó képességét. Az Európai Unió nem engedheti meg magának, hogy figyelmen kívül hagyja ezeket a témákat. A talajok gondoskodnak a nélkülözhetetlen tápanyagokról, a vízről, oxigénről, így segítenek az élelmiszer megtermelésében, valamint mérséklik az árvíz kockázatát, tisztítják a vizeket, nagy mennyiségű szenet raktároznak, és segítenek megőrizni a biológiai sokféleséget fenntartó ökoszisztémákat. A teljes jelentés itt elérhető.

Védett állatok által okozott károk

A védett állatok által okozott károk miatt a jövőben a természetvédelmi hatóságnak kell kártalanítást fizetnie.
A módosítás szabályozza a védett állatok (pl. vadludak) által okozott károk megtérítését. Eddig ezen fajok esetében nem volt rendelkezés arra nézve, hogy ki viseli a kárt, ha elmaradt az indokolt riasztás, befogás vagy gyérítés. A jövőben érvényes az a szempont, hogy mivel az állam korlátozza a gazdálkodók lehetőségeit, a közérdekre tekintettel, így ebben az esetben a természetvédelmi hatóságnak kell kártalanítást fizetnie.

Bővülő agrárképzés

Élelmiszer-, kertész-, mezőgazdasági, vadgazda és természetvédelmi mérnök alapszakjai mellett 2019 szeptemberétől már lótenyésztő, lovassportszervező agrármérnöki képzést is indít a Debreceni Egyetem. A korábbi évek fejlesztéseit (Halbiológiai Laboratórium, Élelmiszer Innovációs Központ) követően sertés és baromfi állatház, szaporító üvegház és mintafeldolgozó üzem épül a Böszörményi úti campuson és tangazdasági telephelyeken. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a kar eddigi kutatási fókuszterületei, az élelmiszerágazat és a vízgazdálkodás mellett a mikrobiológia is egyre nagyobb hangsúlyt kapjon.

Fordított adózás...

Január 1-től 2022. június 30-ig meghosszabbodik a fordított forgalmi adózás alkalmazása az üvegházhatású gázok, valamint az acélipari termékek mellett a gabonafélékre és az olajos magvakra is. A gabona-, olaj- és fehérjenövény szektorokban 2012-ben bevezetett fordított forgalmi adó rendszere jelentősen javította piaci viszonyokat. A korábban az ebből fakadó mintegy 30 százalékos feketegazdaság lényegében megszűnt.

Helyes Talajvédelmi Gyakorlat

Megjelent a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Mezőgazdasági kézikönyv című sorozatának harmadik kiadványa. A kézikönyv az Európai Növényvédelmi Szövetség (European Crop ProtectionAssociation, ECPA) TOPPS* vízvédelmi programjának ismeretanyagára támaszkodik és a Növényvédelmi Szövetséggel együttműködésben készült. Célja a gazdálkodók és a szaktanácsadók környezettudatosságának növelése, ezáltal hozzájárulva a hatékony víz- és talajvédelem gyakorlati megvalósításhoz. A kiadvány pdf itt (8.50 MB) érhető el.

Nincsenek megjegyzések: