A házi nyúl hasznosítása többirányú: hústermelés, gereznája értékes, szőre feldolgozható és a házi nyulat kedvtelésből is tartják. A házinyúl-tenyésztés jelentőségét elsősorban hústermelése határozza meg. A világ legjelentősebb nyúlhústermelő országai: Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Ukrajna, Kína, stb. Magyarország a 23. helyen áll. A nyúlhús
fogyasztását elsősorban a tradíciók, a szokások és vallási előírások
(tiltások) határozzák meg. A muszlim országokban nincs tradíciója a nyúl
fogyasztásának, a zsidó és hindu vallás pedig tiltja.
A nyulak fontos mellékterméke a gerezna, mely prémipari termékek alapanyaga, illetve bőrükből cipő, kesztyű stb. készül.
Az angóranyúl gyapja rendkívül értékes, jelenleg a világon 13 000 tonna angóragyapjút állítanak elő, ebből 12 000 tonnát Kínában.
A házi nyúl az üregi nyúltól származik, a mezei nyúl más faj. A legrégebbi üregi nyúltól származó csontlelet 6 millió éves, Spanyolország területén, Andalúziában találták. A háziasítás kezdete a 18. századra tehető. A nyúlfajtákat a kifejlett kori testtömeg alapján is csoportosíthatjuk. A másik csoportosítás a szőrzet hosszúsága alapján történik. Nagy testű v. óriás fajták a magyar óriás, belga óriás, stb., közép nagy testű fajták a pannon fehér, debreceni fehér, új-zélandi fehér stb. Ebben a csoportosításban megkülönböztetünk még kis testű és törpe fajtákat is. Ismertebb nyúlhibridek: hyplus, hycole, hyla, zika stb.
videó: https://www.youtube.com/watch?v=HwR27N6Iy7g
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése