Oldalak

2010. október 1., péntek

Rövid hírek...

7 %-KAL CSÖKKENT A HAZAI TEJTERMELÉS AZ 1. FÉLÉVBEN
(Napi Gazdaság, szeptember 24-25., 3. o.)

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint 2010 1. félévében az EU-n belül leginkább Magyarországon csökkent a felvásárolt nyerstej mennyisége. A fogyasztói tej termelése 7 %-kal, a sajté 10 %-kal esett vissza, ugyanakkor a vajé 12 %-kal, a savanyított tejtermékeké pedig 5 %-kal nőtt. Eközben a tej és tejtermékek export eladásai 14 %-kal, az import árbevétel értéke pedig 19 %-kal emelkedett az árfolyam ingadozások ellenére is.

LASSAN JUTNAK A TÁMOGATÁSOKHOZ A TEJTERMELŐK
(Napi Gazdaság, szeptember 24-25., 3. o.)

A tejtermelők a tavaly bejelentett gyors segítségből eddig literenként 60 fillért kaptak kézhez, amely az Európai Parlament költségvetési maradványösszegéből Magyarországra jutott. Ez nem jelentett érdemi segítséget az ágazatnak, de a talpra álláshoz várhatóan kevés lesz az a szaktárca által bejelentett támogatás is, amelynek felét október 16-tól előlegként folyósítják. Az előzetes kifizetésekre mintegy 6,5 milliárd Ft fordítható. Nagyjából 13-14 milliárd Ft-nyi plusz támogatást hozna a szektorba az európai gazdaságélénkítő csomag részeként hazánk számára megítélt szubvenció, amelyet állatjóléti támogatás formájában kaphatnak meg a termelők. A rendelettervezet jelenleg közigazgatási egyeztetésen van, és a Vidékfejlesztési Minisztérium reményei szerint októberben már meg is jelenik.

150 G/KG FELETT RONTJA A MALAC SÚLYGYARAPODÁSÁT A BÚZA DDGS
(All About Feed, szeptember 21.)

Kanadai és mexikói kutatók 50, 100, 150 és 200 g/kg arányban helyettesítették búza DDGS-sel a választott malacok búza alapú takarmányának szójatartalmát. Az azonos energiatartalmú tápokat 4 héten keresztül etették az állatokkal. Eredményeik azt mutatták, hogy a 200 g/kg DDGS-t tartalmazó takarmányt fogyasztó malacok súlya 4 hét után 5,5 kg-mal volt alacsonyabb a kontroll csoport egyedeihez képest. Ez részben a kisebb takarmányfelvételre, részben pedig a rosszabb takarmányértékesítő képességre volt visszavezethető. Az 50, 100 és 150 g/kg DDGS-t tartalmazó takarmánnyal etetett állomány egyedeinek súlya átlagosan 0,1-0,4 kg-mal volt kisebb, így a termelési mutatók jelentősebb romlása nélkül legfeljebb ilyen mértékben helyettesíthető a szójaliszt búza DDGS-sel a választott malacok tápjában.

A GÉNDIAGNOSZTIKA FORRADALMASÍTHATJA AZ ÁLLATTENYÉSZTÉST
(Agrárágazat, szeptember, 4. o.)

Szakértők szerint az eddig alkalmazott eljárásokat kiegészítő vagy felváltó modern géndiagnosztika nemzetközi szinten néhány éven belül radikális változást hoz az állattenyésztésbe. A genetikai szelekcióval a tejelő szarvasmarhák tenyésztésében a becslések szerint kétszer olyan gyors fejlődés érhető el. Az eljárás magasabb tejhozamokat és lényegesen egészségesebb egyedeket eredményezhet, ráadásul sertéseknél és lovaknál is alkalmazható. A géndiagnosztika segítségével már egy 15 hónapos bikáról megállapítható, hogy alkalmas-e a tenyésztésre vagy sem. Eddig ezt az utódok megfigyelésén keresztül döntötték el.
(f:Bonafarm-Bábolna)

Nincsenek megjegyzések: