Oldalak

2010. június 10., csütörtök

A talaj fogalma, tulajdonságai


A mezőgazdasági termelés legfontosabb erőforrása a termőföld, minőségétől függ a talaj művelési rendszere, a termeszthető növények köre és a termesztés eredményessége.
TALAJ:                A föld külső 1,5-3 m vastagságú szilárd burkát, ami a növények termőhelyéül szolgál. A talaj olyan feltételesen megújítható természeti erőforrás, amely az élő és élettelen természettel szoros kölcsönhatásban van és állandóan változik.
A talaj hosszú idő alatt alakult ki a természetben végbemenő fizikai, kémiai és biológiai folyamatok hatására. Összetétele meghatározza  termelőképességét és művelhetőségét.
Tulajdonságai:
1. termékenység: kellő időben és a szükséges mennyiségben lehetővé teszi a növények víz- és tápanyag  igényének a kielégítését s biztosítja a gyökérzet levegőszükségletét.
2. energiaközvetítés:              hatására a napsugárzás által a Földre jutó energiamennyiség nagy része a talajban marad
3. hőgazdálkodás:     összefügg a talaj vízgazdálkodásával, a több vizet tartalmazó talaj tavasszal lassabban melegszik fel, tömörítéssel növelhető, lazítással csökkenthető a talaj hővezetése
4. vízgazdálkodás:     ősszel mélyszántással lazítjuk a talajt, növeljük a vízfelvevő képességét
tavasszal a talajforgatás a művelt réteg víztartalmának csökkenésével jár a műveletek számát minimálisra csökkenteni kell
A talajban lévő fontos kolloidok az anyag és a humusz. Szűkebb értelemben a kolloid-természetű anyagokat nevezzük humusznak, amelyek a talaj, mikroorganizmusainak tevékenysége során jöttek létre. (javítja a talajvíz és levegő gazdálkodását, befolyásolja a talaj tápanyag-gazdálkodását, talajszerkezet kialakításában játszik szerepet)

Nincsenek megjegyzések: