Oldalak

2010. július 31., szombat

AKG minimum...

A minimum követelmények célja:

Az agrár-környezetgazdálkodás elsődleges célja a természeti erőforrások fenntartható használatán alapuló környezettudatos gazdálkodás elősegítése.
Így a fentiek kapcsán az illetékes hatóság ellenőrzi a növényvédő szerek, illetve termelésnövelő anyagok jogszabályban foglaltaknak megfelelő tárolását, illetve a talajjavítással kapcsolatos előírások, mint az agrár-környezetgazdálkodási támogatáshoz kapcsolódó legalapvetőbb követelmények betartását.

Kit ellenőriz az illetékes hatóság a kölcsönös megfeleltetés ezen követelményei kapcsán?

E követelmények kapcsán az illetékes hatóság (Mezőgazdasági és Szakigazgatási Hivatal) az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) II. tengelyéből agrár-környezetgazdálkodási támogatásban részesülő gazdálkodókat ellenőrzi.

Mit ellenőriz az illetékes hatóság a követelmények betartása kapcsán?

Az illetékes hatóság az ellenőrzés során azt vizsgálja, hogy történt-e növényvédő szer kijuttatása a gazdálkodó területére, alkalmazott-e termelésnövelő anyagot. Amennyiben igen, akkor az ellenőrzési kérdés arra vonatkozik, hogy a gazdálkodó engedélyezett vagy kísérleti engedéllyel, illetve érvényes eseti felhasználási engedéllyel rendelkező növényvédő szert, termelésnövelő anyagot használt. Továbbá rendelkezik-e megfelelő állapotú növényvédő szer, illetve göngyölegraktárral. Az ellenőrző szerv vizsgálja, hogy a gazdálkodó a növényvédő szert a címkéjén, és/vagy a használati utasításában foglaltaknak megfelelően használta-e fel. Egyúttal a kijuttatásra alkalmazott gépnek pedig szerepelni kell a Forgalmazásra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzékében. A fenti követelmények betartását az ellenőrök a terület, illetve telephely bejárásával, illetve dokumentumok (Gazdálkodási napló, számlák, bizonylatok, szerződések stb.) átvizsgálásával ellenőrzik.
Amennyiben a gazdálkodó a növényvédelmi tevékenységet kizárólag szolgáltatásként veszi igénybe, úgy egyes előírások ellenőrzésére (növényvédő szerek tárolása, alkalmazott gépekre vonatkozó követelmények) nem kerül sor. Azonban a gazdálkodó köteles az igénybe vett szolgáltatásokat dokumentumokkal igazolni (keret-megállapodás, nyilatkozat).

Követelmények

  • Engedélyezett, illetve kísérleti engedéllyel történő növényvédő szer felhasználása
    Engedélyköteles terméket Magyarországon csak az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv által kiadott engedély alapján, e törvény végrehajtására kiadott jogszabály szerint lehet forgalomba hozni és felhasználni.
  • A növényvédő szereket elkülönített raktárban, a vizek, a környezet és az emberi egészség védelmét szolgáló intézkedések betartásával lehet tárolni
    A növényvédő szereket elkülönített helyiségben vagy szekrényben kell tárolni, melyet jól látható felirattal kell ellátnia a gazdálkodónak.
  • A növényvédő szer kijuttatására alkalmazott gépeknek szerepelniük kell a Növényvédelmi Gépek Jegyzékében, vagy megfelelő nemzetközi minőségtanúsítási okirattal kell rendelkezniük, továbbá megfelelő műszaki állapotban kell lenniük.
    Az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézete a Forgalomba Hozatalra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzékében tartja nyilván azokat a géptípusokat, amelyek rendelkeznek forgalomba hozatali engedéllyel.
  • Az I. és II. forgalmi kategóriába sorolt növényvédő szereket kizárólag a kategóriának megfelelő végzettségű ember vásárolhatja, vagy használhatja fel.
    Az I. és II. forgalmi kategóriában sorolt növényvédő szereket hatósági engedély birtokában (fehér könyv, zöld könyv) lehet vásárolni, illetve felhasználni.
  • A növényvédő szer címkéjén és/vagy a használati utasításban foglalt korlátozásokat be kell tartani.
    A címke, illetve használati utasítás tartalmazza azokat a legfontosabb szabályokat, korlátozásokat, amelyeket a gazdálkodóknak a növényvédő szer kijuttatása során be kell tartani. A KM helyszíni ellenőrzés az engedélyezett kultúrára és a kijuttatott szer dózisára vonatkozó előírások, valamint a munkaegészségügyi és élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására irányul.
  • Gondoskodni kell a növényvédelmi tevékenység során kiürül csomagoló burkolatok, göngyölegek szakszerű összegyűjtéséről, kezeléséről, megsemmisítéséről.
    Gondoskodni kell a növényvédelmi tevékenység során kiürült csomagoló burkolatok, göngyölegek szakszerű összegyűjtéséről, kezeléséről, megsemmisítéséről. Elkülönített helyiségben vagy szekrényben kell tárolni, melyet jól látható felirattal kell ellátnia a gazdálkodónak.
  • Talajjavítás a talajvédelmi hatóság engedélye alapján végezhető, betartva a jogszabályban foglalt előírásokat.
    Talajjavítás a talajvédelmi hatóság engedélye alapján végezhető, betartva a vonatkozó jogszabályban foglalt előírásokat.
Az első követelmény értelmében mezőgazdasági felhasználásra csak Magyarországon engedélyezett növényvédő szer kerülhet (Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. Tv. 5. § (6) alapján). Engedély nélküli szer felhasználása meg nem felelésnek számít, amely a Gazdálkodási Napló betétlapjai alapján, illetve a helyszíni ellenőrzés során ellenőrizhető. Az MgSzH által forgalmazásra és felhasználásra engedélyezett növényvédő szereket tartalmazó hatósági nyilvántartásból ellenőrizhető az érvényes, illetve a forgalmazó által visszavont, de még forgalomképes készítmények felhasználása. Az engedély visszavonásáról az engedélyező hatóság az engedélyest határozatban értesíti, továbbá a visszavonás okától függően türelmi időt biztosíthat a meglévő készletek selejtezésére, raktározására, forgalomba hozatalára és felhasználására.
Abban az esetben, ha a készítmény engedélyezés alatt áll és ezzel a termelő területén kísérletet végeznek, akkor a kísérletet végző vállalkozásnak rendelkeznie kell az adott kísérlet végzésére jogosító kísérleti engedéllyel. Az AKG célprogramban résztvevő gazdálkodónak a gazdasága területén történő, fejlesztés alatt lévő készítményekkel kapcsolatos kísérletekhez hozzá kell járulnia.
Az MgSzH engedélyezheti (eseti felhasználási engedéllyel) valamely, Magyarországon már engedélyezett növényvédő szer felhasználását, az engedélyben előírt felhasználástól eltérő kultúrában vagy mennyiségben, ha az alkalmazást közérdek vagy növényvédelmi helyzet indokolja, és olyan ismeretekkel rendelkeznek, amelyek biztosítják, hogy a növényvédő szer a kérelmezett alkalmazási területeken (adott növénykultúrára) hatásos. Amennyiben a gazdálkodó által termesztett kultúrnövény valamely jelentős károsítója ellen nincs jelenleg engedélyezett növényvédő szer (vagy az engedélyezett szer bizonyíthatóan nincs forgalomban), a gazdálkodó kérheti az MgSzH Központ Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságától a készítmény egyszeri, vagy korlátozott idejű használatra vonatkozó felhasználás engedélyezését. A gazdálkodónak az eseti felhasználási engedélyt a helyszíni ellenőrzés során be kell mutatnia. Abban az esetben, ha a gazdálkodó az eseti engedélyezésre vonatkozó kérelmét az Igazgatósághoz már benyújtotta, azonban még nem rendelkezik határozattal, akkor a gazdálkodó által bemutatott kérelem alapján a Hatóság a helyszíni ellenőrzést követően, utólagosan vizsgálja a kérelem elbírálásával kapcsolatos hivatali döntést.
A termelésnövelő anyaggal kapcsolatban a hivatali ellenőrzés folyamata megegyezik a növényvédő szerek ellenőrzési folyamatával. Így vizsgálja, hogy engedélyezett, kísérleti engedéllyel rendelkező, vagy eseti engedéllyel rendelkező termelésnövelő anyag került felhasználásra a gazdálkodó területén.
A gazdálkodás folyamata során különösen nagy figyelmet kell fordítani a növényvédő szerek tárolására és a felhasználás során keletkezett göngyölegek elkülönítésére (a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 26, 27 § alapján). A gazdálkodóknak még kis mennyiségű növényvédő szer felhasználása esetén is zárt szekrényben ún. méregszekrényben kell tárolniuk a készítményeket, illetve a keletkezett hulladékokat. Nagyobb mennyiség felhasználása esetén a növényvédő szer vagy a göngyöleg tárolására raktár is létesíthető. A göngyölegraktár kialakítása történhet a növényvédő szer raktár részeként is. A növényvédő szer, illetve a kiürült csomagoló burkolatok és göngyölegek tárolására szolgáló helységnek, vagy szekrénynek illetéktelenek behatolását kizáró berendezésekkel kell rendelkeznie. (az ajtó(k)nak zárhatónak, illetve az ablakoknak vagy rácsozottnak, vagy kis nyílásméretűeknek kell lenniük.) A padozatnak könnyen tisztíthatónak kell lennie, valamint a raktárt/szekrényt oly módon kell elhelyezni, hogy sem belvíz, sem árvíz esetén nem emelkedhet a vízszint a padozat szintje fölé. A raktár nyílásai a szabadba kell, hogy nyíljanak (legfőképp nem nyílhat emberi tartózkodásra szolgáló helységbe). A KM ellenőrzés során a gazdálkodó szankcionálásra kerül, ha a növényvédő szert vagy a kiürült göngyöleget olyan helyen tárolja, ahol emberek vagy állatok tartózkodhatnak, ill. élelmiszert vagy takarmányt tárolnak. A környezet és az egészség védelem érdekében a növényvédelmi tevékenység során kiürült csomagoló burkolatok, göngyölegek, illetve növényvédő szerek tárolására használt helyiséget, szekrényt jól látható felirattal kell ellátni. Amennyiben a gazdálkodó nem rendelkezik növényvédő szer raktárral, de a helyszíni ellenőrzés és szemrevételezés során egyértelműen megállapítható, hogy használt növényvédő szert, abban az esetben a helyszíni ellenőr köteles jelenteni az esetet a területileg illetékes megyei Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságnak további ellenőrzés céljából.
Abban az esetben ha, a gazdálkodó rendelkezik növényvédő szer kijuttatására alkalmazott géppel, abban az esetben azt kell vizsgálni, hogy a gép szerepel-e a Forgalmazásra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzékében (a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 32., 33. § alapján). Elsőként azt kell megállapítani, hogy a gazdálkodó által használt gép tartályának névleges térfogata meghaladja-e az 5 dm3-t. Abban az esetben, ha a tartály térfogata 5 dm3 vagy annál kisebb, az adott gépet nem kell tovább vizsgálni. Ha a tartály névleges térfogata a megadott érték feletti, abban az esetben arról kell megbizonyosodni, hogy az adott gép 2004. január 1. után került kereskedelmi forgalomba, vagy azt megelőzően (tanúsító matrica, adattábla, gépkönyv, gazdálkodó nyilatkozata). A dokumentum alapján eldönthető, hogy az adott gép 2004. január 1- került-e kereskedelmi forgalomba, és szerepel-e a Forgalmazásra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzékében. Amennyiben az alkalmazott gép 2004. január 1. előtt- került kereskedelmi forgalomba, abban az esetben a vizsgálat tárgyát a megfelelő műszaki állapot felmérése képezi. Ellenőrizni kell, hogy a növényvédő szer kijuttatásra alkalmazott gépen látható-e sérülés, vagy láthatóan elöregedett alkatrészekből (főleg csővezetékek, tömlők, tartály, szórófejek, szivattyú) áll-e az eszköz. Amennyiben a gazdálkodó a növényvédelmi tevékenységet szolgáltatásként veszi igénybe, abban az esetben az igénybe vett szolgáltatásokat köteles dokumentumokkal (pl. keret-megállapodás, szerződés, egyéb szolgáltatás igénybevételéről szóló dokumentáció, nyilatkozat) igazolni.
Az I. forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szerek csak felsőfokú növényvédelmi képesítéssel rendelkező személy által forgalmazhatók, árusíthatók, vásárolhatók és használhatók fel a vonatkozó jogszabályok betartásával. Az I. forgalmi kategóriába sorolt növényvédő szereket a felsőfokú képesítés (növ. védelmi szakirányú okleveles agrár-, vagy kertészmérnök, növ. véd. szakmérnök, növ. véd. üzemmérnök, stb.) igazolása után a területileg illetékes MgSzH Központ Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága által kiállított jogosítvány (fehér könyv) birtokában lehet vásárolni és felhasználni. A II. forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szerek csak középfokú növényvédelmi képesítéssel vagy külön jogszabályban meghatározott tanfolyam elvégzése alapján kiadott engedéllyel rendelkező személy által forgalmazhatók, árusíthatók, illetve használhatók fel. A II. forg. kategóriájú készítmények az említett hatóság által kiállított engedéllyel (zöld könyv) vásárolhatók és használhatók, melynek előfeltétele speciális tanfolyam elvégzése (a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 5. § (4) bekezdése alapján). A III. kategóriába tartozó növényvédő szereket képesítés nélkül felhasználhatók házi- és kiskertekben is, a növényvédő szer csomagolásán lévő címkén részletezett előírások betartásával. Méregerősség szempontjából legfeljebb "ártalmas" veszélyességi osztályba tartozó "Xn" veszélyjelű szer sorolható ebbe a kategóriába.
A forgalomba kerülő, felhasználási és forgalmazási engedéllyel rendelkező készítmények minden esetben rendelkeznek megfelelő címkével, illetve használati utasítással, amely összhangban van a forgalmazási és felhasználási engedélyező okiratban foglaltakkal. A címke, illetve használati utasítás tartalmazza azokat a legfontosabb szabályokat, korlátozásokat, amelyeket a gazdálkodóknak a növényvédő szer kijuttatása során be kell tartani (a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 5. § (2) bekezdése alapján). Azaz a leírás tartalmazza, hogy mely kultúrában használható az adott növényvédő szer, tartalmazza a dózisra, az egészségügyi várakozási időre, maximális kezelés számra vonatkozó információkat. Így a KM helyszíni ellenőrzés az engedélyezett kultúrára és a kijuttatott szer dózisára vonatkozó előírások, valamint a munkaegészségügyi és élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására irányul. A Gazdálkodási Napló részét képező permetezési napló bejegyzéseinek áttekintésével, valamint a helyszíni ellenőrzés során tapasztaltak alapján ellenőrizhető, hogy a gazdálkodó csak a megfelelő növénykultúrára, és megfelelő dózisban juttatta ki a szert. A permetezési napló bejegyzése alapján a szer kijuttatással érintett terület és a kijuttatási idő megállapítható. Az alkalmazható dózisra vonatkozó előírások ellenőrzése során leginkább a túlzott szer kijuttatás ellenőrzése kerül előtérbe. Amennyiben az ellenőrzés során a növényvédő szerrel érintett területet az ellenőr bejárja és azt tapasztalja, hogy a várakozási időn belül bárminemű emberi munkavégzés például betakarítás folyik, akkor meg nem felelés állapítható meg.

Tilos

  • Tilos a növényvédő csomagoló eszköz más célra történő újrafelhasználása!
  • Tilos a talajjavítás engedély nélkül történő kivitelezése!

Tippek

  • A KM ellenőrzés szempontjából felhasználásnak minősül a szer eredeti csomagolásának megbontása, a szer bekeverése és kijuttatása, de az eredeti csomagolásban bontatlan tárolás és birtoklás önmagában nem minősül felhasználásnak.
  • Növényvédelmi szolgáltatást csak az nyújthat, aki rendelkezik fehér könyvvel, valamint kamarai tagsággal, és az azzal járó pecséttel.

Nincsenek megjegyzések: