Egyesülési jog és egyesület alapítása
Az egyesület létrehozásának alapját képező egyesülési jog mindenkit megillető alapvető szabadságjog, amelyet a Magyar Köztársaság Alkotmánya is elismer, és biztosítja annak zavartalan gyakorlását. Az egyesülési jog alapján mindenkinek joga van arra, hogy másokkal egyesület alapításában, vagy a megalapított egyesület tevékenységében részt vegyen.
Az egyesület alapításában, illetve működtetésében magánszemélyek, jogi személyek, ezek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetei vehetnek részt.
Az egyesülési jog gyakorlása, így az egyesület alapítása nem sértheti az Alkotmány 2. §-ának (3) bekezdését. Szintén tilos, hogy az egyesület alapítása vagy az egyesület működése nem valósítson meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást. Az egyesület alapítása és működése nem járhat mások jogainak és szabadságának sérelmével.
Az egyesület alapítása minden olyan tevékenység végzése céljából lehetséges, amely összhangban áll az Alkotmánnyal és amelyet törvény nem tilt. Fontos szabály azonban, hogy az egyesület alapítása elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenység végzése céljából nem lehetséges. Szintén fontos szabály, hogy az egyesülési jog alapján fegyveres szervezet nem hozható létre, így fegyvers szervezet egyesületi formában nem alapítható.
Az egyesület olyan önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az alapszabályban meghatározott célra alakul, nyilvántartott tagsággal rendelkezik, és céljának elérésére szervezi tagjai tevékenységét.
Egyesület alapításához a megalakítás legalább tíz alapító tag általi kimondása, az alapszabályát megállapítása, ügyintéző és képviseleti szerveinek megválasztása szükséges.
A megalakulását követően kérni kell az egyesület bírósági nyilvántartásba vételét. Az egyesület nyilvántartásba vétele nem tagadható meg, ha alapítói vonatkozó törvényben meghatározott feltételeknek eleget tettek. Az egyesület a bíróság általi nyilvántartásba vétellel jön létre.
Egyesületnek a magánszemélyeknek rendszeres, nyilvántartott tagsággal és jogszabályok szerinti szervezettel rendelkező egyesülése minősülhet.
Fontos szabály, hogy mind az egyesület alapítása során, mind azt követően csak olyan ügyintéző és képviseleti szerv választható meg, amelynek tagjai a közügyek gyakorlásától nincsenek eltiltva, és
* magyar állampolgárok, vagy
* a vonatkozó jogszabályok alapján a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkeznek, vagy
* bevándorolt vagy letelepedett jogállásúak, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkeznek.
Az egyesület tagja az alapítást vagy belépését követően
* részt vehet az egyesület tevékenységében és rendezvényein;
* választhat és választható az egyesület szerveibe;
* köteles eleget tenni az egyesület alapszabályában meghatározott kötelességeinek.
A Honvédség és a rendvédelmi szervek tagjai egyesülési jogának gyakorlása szabályait a szolgálati szabályzat határozza meg.
Menü
* Kezdőlap
* Egyesület alapítása
* Egyesület alapszabálya
* Az egyesület megszűnése, felügyelete, felelősségi viszonyok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése